Ministerija patikslino, kur nueina mokesčiainuotraukos (8)

2019 birželio mėn. 21 d. 07:56:34 Perskaitė 1162

Praėjusį penktadienį pasirodžiusi „Vakaro žinių“ publikacija „Kur išsibarsto mūsų mokesčiai“ sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo. O labiausiai juos domino, ką reiškia dvi eilutės - „Bendros valstybės paslaugos“ bei „Ekonomika“, kadangi joms paėmus kartu išleidžiame netgi gerokai daugiau pinigų nei socialinei apsaugai.

 

Kaip skelbė „Vakaro žinios“, pavyzdžiui, šiemet bendrosioms valstybės paslaugoms ketinama išleisti 1,462 mlrd. eurų, o ekonomikai - 2,214 mlrd. eurų. Tuo metu socialinei apsaugai - 3,135 mln. eurų. Ir tokios tendencijos būna kasmet, šioms trims eilutėms skiriama daugiausiai pastaruosius 5 metus (tiesa, kartais socialinę apsaugą aplenkia švietimas). Finansų ministerija atsakė, kas slepiama po pavadinimais „Bendros valstybės paslaugos“ ir „Ekonomika“. Todėl nėra keista, kodėl jos tokios „brangios“.

Bendros valstybės paslaugos skirstomos į aštuonias didžiules grupes, o šios savo ruožtu - į daugybę pogrupių. Pirma didžiulė grupė - valstybės valdžios, savivaldos ir kontrolės institucijų valdymo išlaidos. Antroji - finansiniai ir fiskaliniai reikalai: Finansų ministerijos ir VMI veikla, valstybės skolos valdymas, finansinių nusikaltimų tyrimas, mokestinių ginčų nagrinėjimas ir t.t. Į bendras paslaugas įtrauktas ir visų užsienio reikalų administravimas: Užsienio reikalų ministerijos, visų diplomatinių bei konsulinių atstovybių, esančių užsienyje, veikla, įnašai į tarptautines organizacijas, narystė ES ir pan.

Taip pat po šia eilute slepiasi ir tiesioginė ekonominė pagalba užsieniui ar pagalba per tarptautines organizacijas, valstybės įstaigų ir mokslo institucijų, atliekančių pagrindinius tyrimus, administravimas bei veikla, dotacijos, paskolos bei subsidijos paremti mokslo institucijas, netgi rinkėjų registravimas, rinkimų bei referendumų organizavimas, savivaldybėms priskirto valstybės turto valdymas ir t.t.

Ne ką siauresnė ir ekonomikos sritis, o kai kurios jos sudedamosios dalys negali kelti nuostabos. Ekonomika - tai vartotojų apsauga, darbo politikos formavimas ir įgyvendinimas, žemės ūkis, miškininkystė, taip pat žvejyba bei medžioklė (šių paslaugų administravimas, statistinės informacijos rinkimas, dotacijos ar paskolos komercinei žvejybai ar medžioklei ir pan.).

Ekonomika - tai ir kuras bei energija, pramonė bei statyba (eksporto plėtros skatinimas, konkurencingumo didinimas šiose srityse ir pan.), transportas, ryšiai, turizmas ir t.t.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net