Merų korupcija - nesuvaldoma?nuotraukos (8)

2019 kovo mėn. 22 d. 13:32:00 Perskaitė 1946

Vakar Panevėžio apygardos prokuratūra perdavė teismui Specialiųjų tyrimų tarnybos tirtą bylą. Joje Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas, jo patarėja Gintarė Maskoliūnienė ir neįvardintas vilnietis M.V. kaltinami piktnaudžiavimu.

 

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnams pavyko nustatyti, kad meras, padedant patarėjai, savivaldybės administracijos darbuotojams, galimai, davė neteisėtus nurodymus. Įtariama, kad jais buvo siekta užtikrinti, jog savivaldybės skelbiamus viešųjų pirkimų konkursus viešinimo ir komunikacijos srityse laimėtų su neįvardintu vilniečiu susijusi įmonė. Būtent tam iš anksto buvo suderintos techninės konkurso specifikacijos, paslaugų kainos ir apimtys. Taip pat įtariamieji sutarė dėl tolesnio bendradarbiavimo - meras pažadėjo, kad konsultacines paslaugas savivaldybė ir toliau pirks tik iš M.V. atstovaujamos įmonės. Atitinkamai, palankiai konkrečiai bendrovei, buvo suformuluotos ir viešųjų pirkimų paraiškos.

Pareigūnai įtaria, kad greta „nupirktų“ viešųjų pirkimų asmeninių paslaugų gavo ir pats R.M.Račkauskas, o miesto savivaldybei buvo padaryta maždaug 5000 eurų žala, nes už jo konsultacijas buvo sumokėta iš savivaldybės biudžeto.

Pastaroji byla buvo išskirta iš kito, dar praėjusių metų vasarą pradėto, ikiteisminio tyrimo. Jame STT pareigūnai toliau atlieka atitinkamus veiksmus. Be kitų asmenų minėtame tyrime įtarimai prekyba poveikiu pareikšti ir Panevėžio merui bei jo patarėjai.

Peržvelgus kelių pastarųjų metų Lietuvos situaciją, galima pastebėti, kad Panevėžio meras, kuris, beje, žmonių perrinktas antrai kadencijai, įtarimų sukėlusioje „veikloje“ nebuvo vienišas. Prieš aštuonerius metus, atlikdami ikiteisminį tyrimą, STT pareigūnai sulaikė tuometį Alytaus merą Česlovą Daugėlą, to paties miesto savivaldybės administracijos direktorių Giedrių Čereškevičių, Statybos skyriaus vedėją Sigitą Stumbrą, minėto skyriaus vyriausiąją specialistę ir nepatikslintos UAB direktoriaus pavaduotoją. Įtariamiesiems tuomet buvo pareikšti kaltinimai piktnaudžiavimu tarnyba, dokumentų klastojimu ir didelės vertės svetimo turto iššvaistymu.

2011-aisiais STT pareigūnams įkliuvo ir tuometis Radviliškio miesto meras Antanas Čepononis. Jis ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys A.J. buvo sulaikyti darbo vietoje. Pareigūnai įtariamuosius sulaikė atlikdami ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir dokumentų klastojimo.

2018-aisiais viešumoje pasirodė informacija, kad sulaikytas Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, jo pavaduotojas Algis Bekeris ir kiti asmenys. Sulaikytiesiems buvo pareikšti įtariami piktnaudžiavus tarnyba, davus neteisėtus nurodymus savivaldybės administracijos darbuotojams, savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovams ir kitiems asmenims.

2019 metų pradžioje, STT pareigūnams Anykščių rajono savivaldybėje atliekant ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu, buvo laikinai sulaikytas jos meras Kęstutis Tubis.

Netrukus, po vasarį kilusio korupcijos skandalo, kuriame buvo minimos ir žinomų teisėjų bei advokatų pavardės, tyrimą dėl stambaus masto korupcinių veikų teismų sistemoje vykdantys pareigūnai pareiškė įtarimus Druskininkų savivaldybės merui Ričardui Malinauskui ir jo patarėjui Aivarui Kadziauskui.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario Rimo ANDRIKIO komentaras:

Kodėl tokių skandalų vis pasitaiko? Institucijose vyksta daug procedūrų, kurios atveria kelius galimai korupcijai. Viešus pirkimus rengia savivaldybės, tad interesų gali turėti patys įvairiausi asmenys. Kita vertus, jeigu per keletą metų iš 60 dirbančių merų užkliuvo tik 6, tai nėra daug. Be to, daugelį dalykų galima atlikti kitaip - be sensacijų, be viešumos pritraukimo. Geriausia tarnyba yra ta, kuri dirba tyliai ir duoda rezultatų. Kai garsiai paskelbiama apie kokio nors tyrimo pradžią, visada laukiama jo pabaigos. Galima pastebėti, kad dažniausiai viskas baigiasi tyliai ir ramiai. O žmogui, net ir po išteisinamojo nuosprendžio ar nutraukto ikiteisminio tyrimo, kažkaip reikia gyventi toliau. Popieriuje galima parašyti bet ką, tačiau iš žmonių atminties skandalų lengvai neištrinsi. Juolab kad sensacijos skelbiamos pirmame lape ir dideliu šriftu, o atsiprašymas - paskutiniame ir vos įžiūrimas.

Milijoninių skandalų pasitaiko visur, tačiau, dažniausiai, kuo didesnės sumos figūruoja, tuo mažesnės bausmės skiriamos. Lietuva nėra išimtis ir bandyti čia „išradinėti dviratį“ tikrai neverta. Verčiau reiktų pasigilinti į pasaulinę praktiką ir iš jos pasimokyti. O specialiąsias tarnybas tokiais atvejais galima tik pagirti - jos dirba savo darbą ir neleidžia „apsamanoti“ verslininkams bei politikams.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net