respublika.lt

LSDP taryboje įtampa: G.Paluckas raginamas trauktis iš pareigų papildyta (25)

2021 sausio 20 19:05:57
Eltos inf.

Trečiadienį vykusiame Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos nuotoliniame posėdyje diskutuota dėl partijos pirmininko Gintauto Palucko tolesnės lyderystės. Po nesėkmingai partijai susiklosčiusių Seimo rinkimų socialdemokratai itin kritiškai įvertino nuo 2017 m. už LSDP vairo stojusio G. Palucko darbą.

×
nuotr. 1 nuotr.
LSDP taryboje įtampa: G.Paluckas raginamas trauktis iš pareigų. Eltos nuotr.

 

Dalis partiečių ragino G. Palucką atsistatydinti, ieškoti labiau telkiančio lyderio ir galiausiai dar kartą pradėti LSDP atsinaujinimo kelią.

Jau kuris laikas aštrios kritikos iš partijos senbuvių susilaukiantis G. Paluckas tarybos posėdžio pradžioje pripažino, kad buvo padaryta svarbių klaidų, tačiau, kita vertus, pažymėjo, jog atsakomybę prisiimti turėtų ir kiti partijos lyderiai.

„Savo darbą vertinu tikrai savikritiškai, tačiau siūlau prezidiume ir prezidiumas labai nedidele balsų persvara pritarė tarybos nutarimo projektui, kuriuo rinkimų rezultatus mes vertintume kaip nepateisinusius lūkesčių“, – teigė G. Paluckas, ragindamas nebeeskaluoti pralaimėtų rinkimų fakto.

„Pralaimėtų rinkimų aidas mus vejasi dėl situacijos, susiklosčiusios renkant frakcijos seniūną ir panašiai. Jeigu mes nenustosime savęs skalbti viešumoje, tai ir reitingų rezultatų atsigavimo negalime tikėtis“, – teigė G. Paluckas.

LSDP pirmininkas, reaguodamas į jam partijos senbuvių anksčiau išsakytą kritiką, pažymėjo nesutinkąs, kad partijos atsinaujinimas, kuomet atskilo dalis socialdemokratų, buvo viena iš partijos nesėkmės priežasčių rinkimuose.

„Visų šių ketverių metų pastangos – mano asmeninės ir daugelio mūsų – buvo nužiesti naują puodą, o ne klijuoti seną. Ir tai mums sudarė galimybes atgauti tam tikrą įvaizdį ir reputaciją. Seimo rinkimuose buvo padaryta ir organizacinių, finansų valdymo klaidų. Tačiau pagrindinė tokios rinkimų baigties priežastis yra labai paprasta – socialdemokratai rinkėjams nepasirodė reikalingi. Mes nesugebėjome aiškiai paaiškinti, ką mes susirašėme programoje“, – sakė LSDP pirmininkas.

Iš įtakingų partijos bendražygių nemažai kritikos susilaukiantis G. Paluckas pažėrė kritikos ir kitiems LSDP lyderiams.

„Aš kartais jaučiausi kaip dirigentas be orkestro – vienas šnekėjau. Kai daugelis mūsų ir mūsų sąrašo, ir regionų lyderių patogiai pratylėjo. Todėl aš šiandien už tuos rezultatus prisiimu visą atsakomybę ir nekaltinu nieko. Kiekvienas turime žiūrėti į veidrodį ir pripažinti klaidas. Mano išpažintis yra nuoširdi, tikiuosi, kad mums padės judėti po nedidelį žingsnį į priekį“, – partiečiams kalbėjo G. Paluckas.

LSDP senbuviai aštrai kritikavo G. Palucką

Tuo metu partijos garbės pirmininkas Vytenis Andriukaitis akcentavo, kad reikia kuo skubiau perorganizuoti partiją, jos struktūrą, valdybą ir t. t.

„Skyriuose yra tiek išsakyta nuoskaudų, kad nors vežimu vežk. Blogai, Gintautai, yra ir su organizaciniu darbu, ir su centriniu štabo darbu, ir su finansavimu“, – LSDP tarybos posėdyje partijos pirmininką sukritikavo V. Andriukaitis.

„Aš palaikau alternatyvą, kad rinkimus reikia vertinti blogai, Centrinio rinkimų štabo darbą – nepatenkinamai, o tau, mielas Gintautai, nepavyko pateisinti lūkesčių. Ir kadangi tu galvoji, kokias klaidas padarei, tai 40 (partijos – ELTA) skyrių mano, kad tu turėjai atsistatydinti po pirmojo rinkimų turo, aš manau, kad reikėjo po antro“, – taip pat akcentavo jis.

Todėl V. Andriukaitis LSDP tarybos posėdžio metu G. Palucką paragino paklausyti rekomendacijų ir skelbti naujus partijos pirmininko rinkimus.

Kritiką G. Paluckui išsakė ir kirti įtakingi socialdemokratai. Europarlamentaras Juozas Olekas kritikavo partijos komunikaciją, o Seimo vicepirmininkas Julius Sabatauskas pabrėžė manąs, kad G. Paluckas elgiasi priešingai, nei tokioje situacijoje elgtųsi Vakarų demokratinių valstybių partijų lyderiai. Pasak jo, G. Paluckas turėjo po pralaimėtų rinkimų bematant atsistatydinti.

„Pirmininkas tikrai nepateisino lūkesčių. Klausimas, ar šiandien reikia atsistatydinti. Pripažįstu, kad laikas jau yra praleistas“, – sakė Seimo vicepirmininkas.

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas ir Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius tikino, kad G. Palucko vietoje jau būtų atsistatydinęs.

„Jeigu mane būtų ištikę tokia situacija Jonavoje savivaldos rinkimuose, jeigu būčiau partijos vadovas – aš jau būčiau atsistatydinęs“, – posėdžio metu sakė M. Sinkevičius ir, prisiminęs 2016 metus, kuomet po pralaimėtų rinkimų kalbėta apie LSDP vadovybės pokyčius, pabrėžė, kad dabartinė situacija yra keista.

„Anuomet kritika po pralaimėtų rinkimų panašu, kad konvertavosi į užuojautą ir net panegiriką“, – sakė socialdemokratas, kartu pažymėdamas, kad, jo manymu, LSDP kaip partija gęsta.

G. Palucką užstojo V. Blinkevičiūtė

Visgi LSDP partijos narė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė LSDP tarybos posėdyje partijos pirmininką gynė.

„Aš tikrai niekada negalvojau, kad mes galime pasiekti rezultatų, kada mes žvelgiame į ateitį, kada mes pradedame karą savo partijos, savo partijos viduje. Taigi mes dabar kariaujame vienas su kitu ir kariaujame išorėje, parodydami, kas gudriau pasisakys, kas kandžiau pasisakys, kas labiau įkąs, šiuo atveju Gintautui“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

„Man, šiuo atveju, kyla noras jį apginti šiuo požiūriu. Nes, kai toks karas vyksta išorėje, mes gi visi pralaimime“, – taip pat pabrėžė ji, akcentuodama, kad iš LSDP viduje vykstančio karo laimi tik socialdemokratų oponentai.

Politikė taip pat stebėjosi, kad, partijai gerai pasirodžius savivaldos, Europos Parlamento rinkimuose, laurus dėl sėkmingo pasirodymo prisiėmė partija, o pralaimėjus Seimo rinkimus, pasak jos, kaltinamas yra tik partijos pirmininkas.

„Kur bedirbčiau, ką bedaryčiau, visada prisiimu visą atsakomybę ir sakau labai atvirai: visi kalti, nes mes nuolatos kariavome karus savo partijos viduje, todėl rezultato nėra“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

Tarybos posėdžio išvakarėse G. Paluckas apibendrino klaidas: nereikėjo megzti santykių nei su konservatoriais, nei su „valstiečiais“

Prieš trečiadienį vyksiantį LSDP tarybos posėdį G. Paluckas laiške, skirtame tarybos nariams, apžvelgė, jo manymu, pagrindines klaidas, nulėmusias istoriškai prastą LSDP pasirodymą Seimo rinkimuose.

G. Paluckas pripažino savo klaidas dėl komandos formavimo, kad per mažai buvo skirta dėmesio atskiriems partijos skyriams. Tačiau, akcentavo LSDP pirmininkas, pagrindinė ir lemiama socialdemokratų klaida buvo formuotas santykių pobūdis su konservatoriais ir „valstiečiais“.

Pasak LSDP pirmininko, strateginė klaida buvo ankstesnės kadencijos Seime opozicijoje veikti su konservatoriais ir turėtus ryšius nutraukti, pereinant į „flirtą“ su „valstiečiais“.

„Atskirai norėčiau pažymėti strategines klaidas, kurios lėmė, jog sulaukėme menko rinkėjų vertinimo. Koalicijos su „valstiečiais“ nutraukimas ir ėjimas į opoziciją buvo teisingas žingsnis, tačiau frakcijos susitarimas su konservatoriais dėl veikimo opozicijoje buvo klaida. Tai sudarė sąlygas mus kritikuoti dėl „netikro kairumo“ ir lipdyti visuomenės nemeilę konservatoriams prie socialdemokratų“, – rašė G. Paluckas.

Dar didesnė klaida, tęsė LSDP lyderis, buvo sprendimas po pirmojo Seimo rinkimų turo persimesti į „valstiečių“ pusę ir duoti užuominas, kad po rinkimų yra įmanoma koalicija su LVŽS.

„Dar didesnė klaida buvo prasidėjus rinkimams šį susitarimą nutraukti ir pradėti flirtą su „valstiečiais“ dėl galimų koalicijų po rinkimų. Šiuose rinkimuose veikė politinė švytuoklė ir buvo akivaizdu, jog balsuojama bus prieš „valstiečius“. Mūsų dviprasmiška laikysena nesugrąžino atsitraukusių ir nedavė naujų rinkėjų“, – rašė G. Paluckas.

ELTA primena, kad tai, jog LSDP prieš antrąjį Seimo rinkimų turą apsisprendė tiek priimti paramą iš „valstiečių“ savo kandidatams vienmandatėse apygardose, tiek ją pareikšti tuomet valdančiųjų „valstiečių“ atžvilgiu, sukėlė nemažą nepasitenkinimą ir partijos gretose. Kaip tuomet Eltai teigė G. Paluckas, toks sprendimas būtinas, siekiant sutelkti kairįjį rinkėją šalyje.

Po G. Palucko laiško partijos garbės pirmininkai Aloyzas Sakalas ir Vytenis Povilas Andriukaitis sakė, kad G. Paluckas turi priimti atsakomybę už tai, kad LSDP rinkimuose pasirodė itin prastai.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvaujate/stebite trijų dienų „įspėjamąjį mitingą”?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +17 C

+10 +21 C

 

+15 +21 C

+18 +25 C

+25 +30 C

 

+25 +27 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos