LRT debatai pažeidė įstatymusnuotraukos (45)

2020 rugsėjo 15 07:00:17 Perskaitė 5007

LRT rengiami Seimo rinkimų debatai pažeidžia lygiateisiškumo principą. Tai patvirtino Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, įvertinęs tai, kad šiuo metu LRT debatuoti tarpusavyje parenka partijas pagal jų reitingus. Dėl to LRT teks pakeisti debatų tvarką.

 

Skundą dėl LRT rengiamų debatų teismui pateikė Centro partijos-Tautininkų (CPT) pirmininkas Naglis Puteikis. Iš pradžių dėl tokios tvarkos jis kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, tačiau ši, išnagrinėjusi skundą, nustatė, kad debatuose partijų grupavimas pagal reitingus atitinka įstatymus. Tačiau teismas mano priešingai.

„Visų Lietuvos žmonių pinigais finansuojama visuomeninė televizija - LRT - vienašališkai nusprendė, kad sisteminės didžiosios partijos tarpusavyje turi diskutuoti atskirai, o nesisteminės mažesnės politinės jėgos - atskirai. Esu tikras, kad tokiu sprendimu LRT televizija pažeidė esminį demokratiškų debatų principą - dalyviai negali būti diskriminuojami dėl savo įsitikinimų, partijos narių skaičiaus, gaunamos dotacijos dydžio ar reitingų, o LRT pasirinktas modelis būtent šį pagrindinį lygiateisiškumo principą ir pažeidžia", - įteikdamas skundą teismui, sakė CPT pirmininkas N.Puteikis.

Teismo surinkta medžiaga rodo, jog LRT, prieš rengdama debatus, kreipėsi į VRK ir klausė nuomonės dėl kandidatų grupavimo. „VRK nusprendė, kad LRT organizuotas kandidatų kvietimas į televizijos laidas pagal bendrovės ,,Norstat" atliktos apklausos rezultatus, juos suskirsčius pagal ,,reitingus", Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymas - nepažeistas ir jame įtvirtintas lygiateisiškumo principas bus užtikrintas, o pasirinktas atrankos kriterijus yra objektyvus. Teisėjų kolegija, įvertinusi visas bylos aplinkybes ir ginčui aktualias teisės normas, su tokia VRK išvada nesutinka", - rašoma teismo nutartyje.

Tad VRK sprendimas buvo panaikintas ir komisija įpareigota išnagrinėti N.Puteikio skundą iš naujo. Teismas pažymėjo, kad LRT nei procesiniuose dokumentuose, nei teismo posėdžio metu nepagrindė, kad jos pasirinktas kandidatų kvietimo į rengiamas televizijos laidas kriterijus (į laidas kviečiant po keturis kandidatus iš sąrašų, kurie užima pirmąsias apklausos vietas pagal sociologinės apklausos rezultatus) nepažeidžia visų kandidatų lygios teisės prisistatyti rinkėjams ir galimybės dalyvauti debatuose tarpusavyje, nepriklausomai nuo atitinkamos bendrovės atliktos išankstinės galimų rinkėjų apklausos rezultatų.

Mažųjų partijų atstovai tiesiai rėžia, kad LRT buvo sugalvoję sistemą, kaip padaryti, kad nepatogios partijos neturėtų galimybės užduoti nepatogių klausimų elito partijoms. „Tarsi LRT jau žino, kurios partijos yra patraukliausios rinkėjams, ir nori, kad nepatrauklios negadintų vaizdo. To siekiama, kad rinkėjai nepamatytų, jog sisteminės partijos iš tiesų yra visiškai vienodos", - svarstė būsimi kandidatai.

Po teismo sprendimo, LRT pranešė, kad keičia Seimo rinkimams skirtų debatų organizavimo tvarką. Dabar dalyviai bus kviečiami atsitiktinės atrankos tvarka (burtais). Dalyvauti debatų laidoje bus kviečiama po 4-5 politinės kampanijos dalyves. Iš viso bus surengtos 8 debatų laidos, kad visų politinės kampanijos dalyvių, politinių partijų sąrašų, atstovai debatuose dalyvautų po du kartus.

Burtai, dalyvaujant audito įmonės „Grant Thornton Baltic" auditoriui, bus ištraukti tiesioginiame LRT televizijos laidos „Labas rytas, Lietuva" eteryje antradienį, rugsėjo 15 d., 8.35 val.

Artimiausios debatų laidos per LRT bus transliuojamos šį trečiadienį ir ketvirtadienį.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net