L.Linkevičius: dėl ES žaliųjų investicijų plano reikalingas politinis susitarimasnuotraukos (2)

2020 sausio mėn. 15 d. 13:27:33 Perskaitė 721

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad dėl Europos Komisijos (EK) antradienį pristatyto trilijono eurų vertės žaliųjų investicijų plano turės būti politinis sutarimas. Ministro teigimu, naujos programos neturi būti vykdomos jau duotų įsipareigojimų sąskaita.

 

„Kiekvienai šaliai čia yra įtampos. Mes irgi turime matyti visą tą paveikslą ir turime matyti palaipsniui savo įsipareigojimas ir, kas svarbiausia, turi būti politinis sutarimas, nes tikrai keisis daug vyriausybių ir mums reikės vykdyti šią žaliąją darbotvarkę“, – žurnalistams trečiadienį Prezidentūroje sakė L. Linkevičius.

Jis teigė manantis, kad „yra aiškus supratimas, kad ES turi bendrai veikti“, tačiau teigė, kad nauji įsipareigojimai neturi būti vykdomi anksčiau duotųjų sąskaita.

„Kai kalbame apie naujus projektus ir naujas programas, pabrėžiame, kad tai neturi būti sąskaita tų įsipareigojimų, kurie yra jau duoti. Matysime, kokios bus šalių pozicijos, matysime, kokia bus naujos pirmininkaujančios šalies pozicija. (...) Sunku dabar užbėgti už akių, ar teigiamai, ar neigiamai vertiname“, – tikino užsienio reikalų ministras.

EK antradienį pristatė planus per artimiausią dešimtmetį investuoti iki trilijono eurų, kad būtų įgyvendinti ambicingi kovos su klimato kaita tikslai, kurių svarbiausias – pasiekti, kad ES ekonomika iki 2050-ųjų būtų neutrali klimatui.

Tvarios Europos investicijų planas numato 7,5 mlrd. eurų investicijų ES 2021–2027 m. ilgamečiame biudžete.

Komisija prognozuoja, kad dar 30–50 mlrd. eurų būtų skirta iš dabartinio ES biudžeto lėšų ir valstybių narių indėlio.

Vadinamąjį Teisingo perėjimo fondą papildytų dar du finansavimo ramsčiai – dabartinė ES investicijų programa ir Europos investicijų banko paskolos. Šie lėšų šaltiniai per artimiausius 7 metus leistų pasiekti dar 100 mlrd. eurų.

Pasak EK, šie pinigai būtų skirti regionams, kurie šiuo metu yra ypač priklausomi nuo taršaus iškastinio kuro, kaip anglis, durpės ar skalūnų dujos. Skirtos lėšos leistų pramonei prisitaikyti, o darbuotojams – pakeisti kvalifikaciją. Finansavimas būtų skiriamas visoms ES valstybėms narėms.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net