Lietuvos bankui gresia ikiteisminis tyrimasnuotraukos (23)

2019 balandžio mėn. 02 d. 15:45:00 Perskaitė 1559

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas tvirtina, kad Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas nuteikė visą LB prieš parlamentinį tyrimą, atliekamą 2009-2010 metų krizei Lietuvoje išanalizuoti, o tai gali būti vertinama kaip trukdymas atlikti tyrimą. Premjeras Saulius Skvernelis neatmeta galimybės, kad dėl tokių LB veiksmų gali būti kreipiamasi į Generalinę prokuratūrą.

 

S.Jakeliūnas priminė, kad 2018 m. kovo 29 d. priėmus nutarimą pradėti parlamentinį tyrimą, BFK, atliekantis „krizės komisijos“ funkcijas, kreipėsi į LB, kad būtų pateikti preliminarūs atsakymai į krizės tyrimo klausimus. Iš LB atėjo raštas po maždaug poros savaičių, kuriame buvo išdėstyti teiginiai, kad LB siūlo BFK inicijuoti diskusiją su LB išsiaiškinti, ko siekiama tyrimu. Tačiau BFK įvertino, kad toks atsakymas rodo vengimą bendradarbiauti, ir tokia išvada nusiųsta LB. Tada, po keliolikos dienų, LB atsiuntė tinkamesnius atsakymus į tyrimo klausimus.

S. Jakeliūnas sakė tuo metu kreipęsis į įvairius žmones įvairiose institucijose Lietuvoje ir kitose valstybėse, kad jie pateiktų savo nuomonę dėl reiškinių, kurie vyko prieš dešimtmetį. Vienas jų, anot parlamentaro, pateikė informaciją, kuri, S. Jakeliūno nuomone galva, yra svarbi. Viena iš tokių informacijų - laiškas, kurį, kaip teigė S.Jakeliūnas, LB valdybos pirmininkas V.Vasiliauskas 2018 balandžio 5 d. nusiuntė kitiems valdybos nariams, taip pat kitiems padalinių vadovams. BFK pirmininkas laišką pacitavo: „Na štai sulaukėme, tai dabar mesime visus darbus velniop ir tuščiomis apsukomis gaminsime atsakymus. Na, aš jau visiškai nieko nesuprantu, beprasmiškesnio darbo nesu matęs, nežinau, pasitarkime, bet tais klausimais, kurie liečia viešuosius finansus, gal tegul ir atsakinėja už juos atsakingi“.

„Tokiu būdu, mano vertinimu, kuriama nuostata, nuteikiamas visas LB kolektyvas į tai, kas vyksta parlamente, ir visas tas tyrimas LB valdybos pirmininko akyse buvo beprasmiškas, nevertas dėmesio ir pastangų. Tai yra svarbi nuostata, kuri tęsiasi ir toliau“, - kalbėjo S.Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas taip pat parodė videoįrašus, kuriuose LB atstovas Marius Jurgilas ir V.Vasiliauskas 2018 m. rugsėjį visuotiniame LB darbuotojų susirinkime apie parlamentinį tyrimą kalbėjo kaip apie kapstymąsi praeityje, „santykius su lavonais“ ir ragino darbuotojus, ypač prieš kameras, pasilaikyti savo nuomonę sau.
 
S.Skvernelis sako, kad dėl LB veiksmų parlamentiniame krizės tyrime gali būti kreiptasi į Generalinę prokuratūrą, prašant išaiškinti, ar tinkamai atstovaujami valstybės ir žmonių interesai.

„Toks jų požiūris į parlamentinės kontrolės procesą, į, švelniai tariant, nebendradarbiavimą, arba galimai labai svarbios informacijos nepateikimą ir nuslėpimą, kurios pagrindu mūsų šalies gyventojai, turėję paskolas komerciniuose bankuose litais, galėjo patirti didžiulius nuostolius. Gaila, kad institucijos, kurios turi ginti ir saugoti mūsų žmones, dėl man kol kas nežinomų motyvų priėmė tokius sprendimus. Paprašiau BFK pirmininko, kad rytoj šis klausimas būtų pristatytas Ministrų kabinetui. Tada ministrų kabinetas spręs, kokių teisinių veiksmų gali imtis“, - sakė premjeras.

Premjeras sakė, kad nori išgirsti atsakymus į klausimus, kurie yra užduoti, ir tik tada vertintų, ar LB valdybos pirmininkas V.Vasiliauskas gali toliau eiti šias pareigas. Jis sako netikintis, kad LB veiksmus parlamentinio krizės tyrimo atžvilgiu reikėtų sieti su artėjančiais prezidento rinkimais. Kita vertus, S.Skvernelis to neatmetė.

„Tai būtų pati baisiausia žinia, jei paaiškėtų, kad LB dalyvauja rinkimuose“, - akcentavo premjeras.

Pats V.Vasiliauskas žurnalistus tikino, kad LB visą laiką bendradarbiavo su komisija ir teikė informaciją. O retorika, kurią kritikavo S.Jakeliūnas, anot LB valdybos pirmininko, tebuvo jo nuomonė.

„Tai buvo visuotinis surinkimas su banko darbuotojais. Aš tiesiog išsakiau savo nuomonę. Ta nuomonė buvo pagrįsta pozicija, kad mes vis dėlto dirbame į ateitį, o nesiknaisiojame po praeitį“, - kalbėjo V.Vasiliauskas.

VŽ TRIGRAŠIS:

Premjeras tiki, kad LB nedalyvauja politikoje. Tačiau turint omenyje, kad V.Vasiliauskas buvo finansų viceministras, kai Finansų ministerijai vadovavo Dalia Grybauskaitė, o po to vadovavo ir jos, kaip kandidatės į prezidentus, rinkimų štabui, sunku patikėti, jog LB valdybos pirmininkas yra visiškai apolitiškas ir nešališkas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net