Lietuvis europarlamentaro algą uždirbtų per du gyvenimusnuotraukos (1)

2014 vasario mėn. 13 d. 10:46:37 Perskaitė 13001

Jei jums gyvenime protingi seneliai ar kiti sąžiningi žmonės nuolat kalė į galvą, kad pinigai ant medžių neauga, tai skubame pranešti, jog kai kur visgi auga. Tokia stebuklinga vieta yra Europos Parlamentas. Mažai lietuviams žinoma institucija savo nariams dalija milijonus už kiekvieną žingsnį - čia net dienpinigiai ledams ir suvenyrams siekia vidutinį darbininko lietuvio atlyginimą.

Čia tai bent darbas

Kol Lietuvos žmonės streikuoja ir maldauja politikų atrėžti bent kiek sotesnį duonos kąsnį, EP nariai apie varguolišką gyvenimą nė negalvoja. Čia per kadenciją įmanoma uždirbti 3,64 mln. litų.

2013 m. Parlamento biudžetas buvo apie 6,04 mlrd. litų, kartu įtraukiant ir išlaidas dėl naujų europarlamentarų iš Kroatijos veiklos. Iš šios sumos 1,235 mlrd. litų skirta pastatų, apstatymo, įrangos ir panašioms išlaidoms, 2,01 mlrd. litų - darbuotojams (nuolatiniams ir laikiniems), 645,15 mln. litų - jų padėjėjams ir 400,2 mln. litų - kitiems darbuotojams ir iš išorės teikiamoms paslaugoms.

Iš bendro EP biudžeto mokami atlyginimai visiems europarlamentarams buvo suvienodinti prieš 5 metus. Dabar kiekvienas iš 766 EP narių kas mėnesį gauna nei daug, nei mažai - po 27,5 tūkst. litų. EP duomenimis, per praėjusius 2013 metus iš viso europarlamentarų atlyginimams buvo išleista 717,6 mln. litų mokesčių mokėtojų pinigų.

Sumoka už viską

Galima pagalvoti, jog tokios didelės algos europarlamentarams mokamos todėl, jog jie dirba toli nuo namų, privalo nuolat gyventi viešbučiuose, daug keliauti ir kt. Tačiau iš tiesų visoms šioms papildomoms išlaidoms Europarlamentas savo nariams atseikėja papildomai. Matyt, dėl to europarlamentarai niekaip nenori paleisti Europarlamento kėdžių. Kas gi savo noru atsisakytų milijoninio atlyginimo? Gyveni sau kaip inkstas taukuose, pabalsuoji karts nuo karto, o ir į užsienį nuolat išvažiuoji, pakeliauji. Žinoma, ne iš savo atlyginimo. Tam taip pat skiriami papildomi pinigėliai. Už įvairias keliones EP nariai dar gavo net iki 14,65 tūkst. litų per metus. O taip pat padengiamos su kelionėmis susijusios išlaidos už bagažo svorį, greitkelių mokesčius, maistą ar kitas išmokas.

Žinoma, EP rimta darbo vieta, ten reikia ir karts nuo karto pasirodyti. Už tai prie atlyginimo net priduria. Už kiekvieną dieną, kai EP nariai dalyvauja oficialiuose posėdžiuose, Europos Parlamentas moka jiems iš anksto nustatyto dydžio išmoką - 1051 litą.

Pilvai negurgia

Kad darbas Europarlamente liktų gražus atsiminimas, baigę savo kadenciją, neliekate prie senos geldos. Mat už gerą, blogą ar šiaip bet kokį darbą Jums sumokama išeitinė išmoka - mažiausiai pusę metų dar gausite bazinę EP nario atlyginimo išmoką. O jei pasiseks išdirbti dvi kadencijas, ji bus jums mokama ir ištisus dvejus metus. Tad už vieną kadenciją europarlamentaro banko sąskaitą gali papildyti 164,4 tūkst. litų išeitinė. Tačiau išeitinėmis mėgaujasi tik tie, kas nusprendė nebesiekti būti perrinktiems kitai kadencijai.

Taigi ilgiausiai EP dirbantys Lietuvos atstovai - Vytautas Landsbergis ir Justas Vincas Paleckis džiaugsis 274,5 tūkst. litų išeitinėmis pašalpomis. Jie jau apsisprendė nesiekti būti perrinktais. Tokią pat poziciją išreiškė ir Leonidas Donskis, tačiau jis sulauks „tik“ 164,4 tūkst. litų.

Net ir nepavykęs darbas Europarlamente pamirštas nebus, nes už dalyvavimą tokios turtingos institucijos veikloje buvę europarlamentarai dar gauna ir papildomų pinigėlių sočiai senatvei nugyventi. Parlamento nariai, sulaukę 63 metų, turi teisę gauti senatvės pensiją. Pensijos suma sudaro po 3,5 proc. nuo atlyginimo už kiekvienus visus įgaliojimų vykdymo metus, tačiau bendra suma negali būti didesnė kaip 70 proc. buvusio atlyginimo.

Audrius RUDYS, ekonomistas:

Jeigu žiūrint iš tos pusės, kas uždirba tuos pinigus, tai visai normalu. Atsimenu, kai buvo taisyklė, jog EP nariai iš skirtingų valstybių gaudavo tokį atlyginimą, kuris būdavo susijęs su jo valstybės parlamento narių atlyginimais. Savaime aišku, tuomet susidarydavo labai didelės disproporcijos. Jas galima būtų šiek tiek sušvelninti, mažinant kanceliarinėms išlaidoms skirtas išmokas ir kitas papildomas lėšas. Tas skirtumas šiek tiek sumažėtų. Tačiau buvo priimtas sprendimas, jog visiems algas reikia suvienodinti. Tai galima laikyti unitarinės valstybės kūrimo žingsniu.

Ne EP nariai valstybėms neatstovauja. Net nelaikoma, kad europarlamentarai atstovauja tam tikros šalies piliečiams, nes europarlamentarai atstovauja tam tikros valstybės europiečiams - ES piliečiams. Todėl jie teoriškai visi vienodi.

Tai, kad parlamentarai patys nustato savo atlyginimus, tiesiog atidengia institucijos esmę. Skatinami žmonės, kurie nori pasipelnyti. Kai kurie šių metų šalies kandidatai į prezidentus turi realų saugiklį, jog nelaimėję rinkimų galėtų lengviau patekti į EP, pvz., kaip Zigmantas Balčytis.

Tokie atlyginimo dydžiai nustatomi ES kūrimo architektų, nors, asmeniškai manau, jog tokios sumos tikrai yra daug. Reikia atkreipti dėmesį, kad didžiajai šalių daliai europarlamentaro vieta yra svajonių viršūnė. Todėl ypač tose valstybėse, kurios yra skurdesnės, tokiu būdu perkamas europarlamentarų lojalumas. Pabuvęs jis ir toliau nori būti ten pat.

VŽ Trigrašis

Vidutinį atlyginimą (2305 Lt) gaunančiam lietuviui reikėtų dirbti 132 metus, kad uždirbtų tiek, kiek su visais priedais per vieną vienintelę kadenciją gali gauti europarlamentaras. Statistikos duomenimis, vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje siekia 73 m.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net