Lietuvą Strasbūro teismui skundžiantis A.Sacharukas: Niekas valdžioje klaidų nepripažįstanuotraukos (10)

2019 rugpjūčio mėn. 06 d. 15:46:08 Perskaitė 1625

Buvęs Seimo narys, už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi bei dokumentų klastojimą teistas Aleksandras Sacharukas, atėjęs į politiką su Arūno Valinsko sukurta ir jau dingusia Tautos pažangos partija, tikisi laimėti prieš Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teisme. Nes, anot A.Sacharuko, jį teisiant buvo pažeistas teismo nepriklausomumo ir nešališkumo principas.

 

2008-2012 m. Seimo kadencijos politikas A.Sacharukas teistas už tai, jog 2010 m. kelis kartus balsavo ne tik už save, bet ir už kolegą Liną Karalių. Pasinaudodamas pastarojo kortele. Pats L.Karalius balsavimo metu ilsėjosi Tailande. Kilus skandalui, L.Karalius per apkaltą neteko Seimo nario mandato, o A.Sacharuko apkalta nepavyko.

Tačiau, pasibaigus Seimo kadencijai, A.Sacharukui iškelta baudžiamoji byla ir buvęs politikas nuteistas dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo. Politikas sumokėjo 1882 Eur baudą. Teistumas šią žiemą panaikintas, tačiau vis vien liko nuoskauda bei juridinė dingstis kreiptis į Strasbūrą.

- Negi negaila Lietuvos mokesčių mokėtojų? Galų gale, juk skundžiate savo Tėvynę? - „Vakaro žinios“ paklausė paties Aleksandro Sacharuko.

- Niekada neneigiau, neginčijau fakto, kad balsavau už Liną Karalių. Tik ne trylika kartų, bet daug mažiau. Tai nustatė vaizdo įrašai iš Seimo posėdžių salės. Aš savo kaltę pripažinau, atsistatydinau iš frakcijos („Viena Lietuva“ frakcija - aut.past.) seniūno pareigų, iš komisijos (Seimo Operatyvinės veiklos ir kontrolės komisija - aut.past.) pirmininko pareigų. Atsiprašiau.

Bet vaizdo įrašas iš Seimo posėdžių salės atskleidė, jog apie dvidešimt Seimo narių lygiai taip pat, kaip aš, balsavo už kitus kolegas. Vienas balsavo net su trimis kortelėmis. Viskas guli mano byloje. Visi prieš įstatymą yra lygūs. Jeigu mane baudė, tai tegul ir kitus nubaudžia. Linas Karalius - tas žmogus, kuris sukėlė visuomenės pyktį. Dėl manęs vieno apkaltos niekas nebūtų Seime pasirašęs, o kai prijungė Karalių - tada pasirašė.

- O kas dar iš tuometinių Seimo narių turėjo būti nubausti?

- Seimas pateikė tik centrinės kameros vaizdo įrašą. Socdemų ir konservatorių, sėdinčių salės kraštuose, nesimato. Tačiau tendencija balsuoti už kitus liko. Pavyzdžiui, už Medžioklės įstatymą irgi balsuota svetima kortele. Viskas yra internete.

Antra, buvo pažeisti mano teisėti lūkesčiai. Nežinojau, jog, nors mano apkalta Seime nepavyko, vėliau bus priimtas Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimas, leidžiantis Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn pasibaigus jo kadencijai. Negalėjau numatyti, kad mane vieną persekios dešimt metų. Visi prieš įstatymą turi būti lygūs, bet vieni lygūs, o kiti - lygesni? Ar taip gali būti teisinėje valstybėje?

Trečia, tas pat Aukščiausiojo Teismo teisėjas mano bylą nagrinėjo du kartus. Negali gintis du kartus prieš tą patį žmogų. Prašiau, kad teisėją pakeistų, bet tik pasijuokė.

Apskundžiau Lietuvą Strasbūrui praeitą vasarą, o dabar šis klausimas jau pajudėjo. Manau, dar praeis metai, kol Strasbūre bus priimtas sprendimas.

- Bet baudas, jei laimėsite bylą prieš Lietuvą, mokės ne politikai, ne teisėjai, bet visi mokesčių mokėtojai...

- Kalbėjausi apie tai su savo draugais. Man nereikia nieko. Žalos atlyginti nereikalauju. Jei galėčiau konkrečius žmones paduoti į Strasbūro teismą, su malonumu tai padaryčiau. Bet taip negalima. Teisėjai skelbia nuosprendžius Lietuvos vardu, todėl ir byla prieš Lietuvą.

Niekada nekelčiau bylos prieš Lietuvą, jei tik būčiau turėjęs kitą galimybę. Lietuvos Vyriausybei duota dešimt savaičių atsakyti Europos Žmogaus Teisių Teismui.

- Bet gal galima čia, vietoje, susitarti su jumis gražiuoju? Be Strasbūro? Tiesiog vietoje pripažįstant, jog su jumis buvo pasielgta ne visai teisėtai?

- Nesitarsiu su Vyriausybe, nes Lietuvoje niekas valdžioje savo klaidų nepripažįsta.

- Gal, įrodęs savo tiesą Strasbūre, vėl ruošiatės sugrįžti į politiką?

- Į politiką niekada negrįšiu. Politiką prisimenu kaip baisų sapną.

- Arūno Valinsko Tautos pažangos partija įžengė į Seimą kaip mesijai. Triuškinančiai nugalėję klasikines partijas. Ar nepastebite analogijos su triuškinančiai į parlamentą įžengusiais „valstiečiais“ Kada, jūsų manymu, baigsis naujų mesijų paieškos?

- Pasakysiu, nors tai banalu, kad Seimas yra Tautos veidrodis. Yra gerų žmonių, bet jų nėra labai daug. Yra tam tikras procentas sąžiningų ir tam tikras procentas - prisitaikėlių.

- O konkrečiau? Kiek procentų Seime ir šiaip gyvenime yra sąžiningų žmonių?

- Atėjęs į Seimą po trijų mėnesių savo frakcijos narei Donaldai Meiželytei, kuri dabar išrinkta į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą, pasakiau, kad, mano manymu, 80 proc. Seimo narių yra korumpuoti. Sąžiningų tik 20 proc. O kai Seimas surengė man apkaltą, Donalda juokėsi, kad aš buvau teisus, nes už apkaltą irgi balsavo 80 proc. politikų.

Aišku, aš tik juokauju, bet visoje Lietuvoje sąžiningų žmonių turbūt yra toks pat procentas kaip ir Seime. Kiti, į Seimą ateinantys, yra akivaizdūs prisitaikėliai. Ateina, kad „prastumtų“ savo vaikus, gimines, savo projektus. Visur Lietuvoje tokių žmonių daugiau yra nei sąžiningų.

- Betgi tai labai baisu!

- Kodėl baisu? Visai nebaisu. Tik reikia naują kartą auginti. Jaunimas dabar auga geresnis.

Jaunimo auklėjimo spraga buvo 1990-1993 metais, banditizmo laikais, kai kiekvienas laisvę savaip suprato. Nekalbu vien apie garsius to meto banditus. Tada kiekvienas kaimas turėjo savų smulkių nusikaltėlių. O dabar jaunimas jau auga kitoks. Gyvenimas jau tvarkosi.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net