Legendinis Kauno komisaras G.Žemaitis: Netrankykit durų, įsileiskit laimėsnuotraukos (28)

2019 vasario mėn. 05 d. 07:41:51 Perskaitė 1975

Buvęs ilgametis Kauno miesto kelių policijos vadovas, vėliau - miesto savivaldybės tarybos narys, savivaldybės Saugaus eismo komisijos narys, o dabar Kauno senjorų tarybos vadovas, 73 metų Gediminas Žemaitis visiškai nepanašus į dejuojantį, viskuo nepatenkintą žmogų. Atvirkščiai. 35 metus vidaus reikalų sistemoje išdirbęs G.Žemaitis turi tiek visuomeninių pareigų, kad pavargtų ir jaunikliai.

 

Ponas Gediminas dar atstovauja ir Šilainių seniūnijos bendruomenei. Ir šiaip domisi, kas vyksta Lietuvoje. Dejuojančių pensininkų fone taip išsiskiriantis senjoras savaime verčia užduoti ne visai kuklų klausimą - kodėl jūs, skirtingai nei daugelis už jus jaunesnių žmonių, neaimanuojate ir nesiskundžiate gyvenimu?

- Kaip galima skųstis gyvenimu, kada viskas gerėja? Aš nesiskundžiu. Esu ne tik Kauno senjorų tarybos pirmininkas, bet ir pas samariečius projektus darau, nuostatus tvarkau, teisiniais klausimais patarinėju. Dykai. Teikiu labdarą. O kai būsiu 100 metų, rašysiu romaną 6 metus ir 106 metų numirsiu.

Man sirgti nėra kada. Medikai visus ragina skiepytis nuo gripo, bet aš nei skiepijausi kada nors, nei gripu sirgau. Iš kur tie žmonės dabar tokie „pastipę“? Dievas skriaudžia, kai dejuoji. Gyvenimas gerėja, pensijos padidėjo, vaiko pinigus gauna - ir vis vien dejuoja. Kai paklausai, visi senjorai nevalgę, o tai kas sukčiams atiduoda tai 20 tūkstančių eurų, tai 30 tūkstančių? Ir dažniausiai išvilioja iš kauniečių, iš tų „biedniokų“.

- Ar vis dar vairuojate motociklą ir automobilį?

- Vairuoju ir vairuosiu iki 100 metų. Šiuo metu kaip tik esu išvažiavęs iš Kauno į Jonavą.

- Jūs, kaip kelių eismo profesionalas, turbūt vis vien palyginate, kokie buvo vairuotojų vairavimo įgūdžiai anksčiau ir dabar. Į kurią pusę šie įgūdžiai keičiasi?

- Daugiausia pastebiu blogą žmonių vairavimą. Visi žiemą kaltiname slidų kelią. Bet ir savo kiemuose kiek pargriuvusių žmonių. Saugotis reikia. Lietuvoje tūkstančiai kilometrų kelių. Kaip visus pabarstysi? Visi pagrindiniai keliai prižiūrimi, o kaimo keliuose reikia važiuoti 20 kilometrų per valandą greičiu - ir nepaslysi. O jei lekia 140 km per valandą greičiu, tai ir užsimuša. Ir į griovius įvažiuoja.

Neseniai buvo atvejis, kai vairuotojas atsitrenkė į sniego valytuvą. Valymo technika dirbo, visos šviesos buvo įjungtos, bet vis tiek automobilis atsitrenkė. Aš manau - jei mašiną vairuoji, tai dirbi. O dabar vairavimas tapęs pramoga, hobiu, poilsiu, atsipalaidavimu. Vairuodami ir pavalgo, ir telefonu paplepa, ir pasidažo, ir parūko. Bet vairuojant automobilis tampa padidinto pavojaus šaltiniu. Įsėdai į jį - kaip į lėktuvą. Prisisek diržą, pasižiūrėk, ar ekipažas diržus prisisegęs, - ir jokių promilių.

- Jokių? Bet pripūsti į alkoholio matuoklį iki 0,4 promilės juk leidžiama?

- O aš neleisčiau jokių! Kai parašiau Vyriausybei, kad vairuotojai turėtų būti visiškai blaivūs, tik su nuliu promilių, kai kurie jaunesni ėmė piktintis, kad Žemaitis suvaikėjęs, savo jau atsigėrė, todėl kitiems pavydi. O aš manau, jei būtų leidžiama nulis promilių, avarijų tikrai sumažėtų. Mes patys skatiname jaunimą gerti alkoholį. Prisiperka alkotesterių, geria alų, o paskui tikrina vieni kitus, ar jau gali po valandos vairuoti. Patys paskatiname gerti. Lietuva pagal alkoholio suvartojimą vienam gyventojui ir taip pasaulyje yra trečioje vietoje iš galo. 13 litrų degtinės per metus vienam žmogui, įskaitant vaikus, nėščias moteris ir kitus visai negeriančius alkoholio. Jei juos atmestume iš 2,8 milijono gyventojų skaičiaus, tai vienam „pijokui“ per metus tektų šimtas litrų „ant galvos“. Narkologai tokius skaičius nurodo. Bet, atsimenu, kai valdžia pasakė, kad nepardavinės svaigalų koncertuose, koks kilo triukšmas. Tvirtino, kad niekas neis į koncertus. Bet ir eina, ir priprato. Tai jei valdžia pasakytų, kad vairuoti galima turint tik nulį promilių, pusės „pijokų“ būtų keliuose mažiau. Patys juos girdome, patys baudžiame ir patys nuo jų kenčiame.

- O kaip sekasi vadovauti Kauno miesto senjorų tarybai. Prisimenu, jog spalio 1-ąją, Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną, visi Kauno senjorai galėjo važinėti miesto transportu nemokamai. Taip pat jiems organizuojami visokie koncertai, renginiai...

- Tokia senjorų taryba yra tik Kaune. Atstovaujame 85 tūkstančiams kauniečių senjorų. Visi užsiėmę, mezga, siuva, dainuoja, į koncertus važinėjame. Nėra kada dejuoti, užtenka visko, tik reikia judėti, kažką veikti, daryti ir nesiskųsti gyvenimu. Nereikia ant nieko pykti, pavydėti ir durų trankyti. Duris reikia lėtai uždarinėti, kad laimė spėtų įeiti. O kai staiga trinkteli - tavo laimė nespėja ir lieka už durų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net