Laimė nusišypsojo ne visiemsnuotraukos (11)

2020 spalio 12 06:39:55 Perskaitė 1837

Buvę Seimo pirmininkai Loreta Graužinienė, Artūras Paulauskas ir Vydas Gedvilas į naująjį Seimą nepateko.

 

Kaip rodo preliminarūs balsavimo rezultatai, rinkėjai per sekmadienį vykusius rinkimus neparodė jiems palankumo.

Pati save išsikėlusi Deltuvos rinkimų apygardoje buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ten liko šeštoji ir antrajame rinkimų ture nesivaržys.

Buvęs parlamento vadovas Artūras Paulauskas,  kuris atstovauja partijai „Laisvė ir teisingumas“, Dzūkijos rinkimų apygardoje liko  penktas.

Dar vienas buvęs Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas į Seimą mėgino patekti su Lietuvos žaliųjų partija Panerių-Grigiškių rinkimų apygardoje. Tačiau, negalutiniais VRK duomenimis, tarp visų kandidatų jis liko aštuntoje vietoje.

Beje, dabartiniam Seimo pirmininkui  Viktorui Pranckiečiui labiau pasisekė. Raudondvario rinkimų apygardoje jis pirmauja. V. Pranckietis antrajame rinkimų ture, kuris vyks spalio 25 d., susirungs su Seimo nare socialdemokrate Raminta Popoviene.

Mandato Seime nebegausiantis N. Puteikis: liberalai užkariauja Lietuvą

Nesėkmingai Seimo rinkimai susiklostė Naglio Puteikio vadovaujamai Centro partijai–tautininkams. 5 procentų barjero, būtino patekti į Seimą, partijai nebepavyks peržengti, o ir vienmandatėje apygardoje politikui sėkmė nenusišypsojo. N. Puteikis pripažįsta – mandato dar vienai kadencijai po šių Seimo rinkimų jis nebegaus.

Nesėkmingą savo ir kitų panašias idėjas kėlusių partijų pasirodymą N. Puteikis sieja su liberalizmo banga, kuri, pasak jo, užliejo visą Lietuvą. Anot jo, jei prieš rinkimus visgi būtų pavykę surasti bendrą kalbą su Arvydo Juozaičio ar Vytauto Radžvilo vedamomis jėgomis, situacija po pirmojo Seimo rinkimų turo galėjo būti visai kitokia.

„Sudėjus mūsų, Nacionalinio susivienijimo ir Juozaičio partijos gautus balsus – būtume peržengę kartelę. Mes raginome juos jungtis pagal programą. Bet jie nesutiko“, – Eltai teigė N. Puteikis.  

„Kartelės neperžengsim, bet partijos pasirodymą vis tiek vertiname teigiamai. Manau, kad jei prieš rinkimus nebūtume susijungę su tautininkais tai būtume gavę dar mažiau“, – pridūrė jis.

Anot N. Puteikio, Seimo rinkimų pirmojo turo rezultatai rodo, kad liberalios partijos šalyje įsigali, o tai, įtikinęs politikas, reikš ilgainiui didėjančią socialinę atskirtį.

„Lenkijos miestuose yra tas pats: partijos, agituojančios už laisvą kanapių rūkymą, miestuose sparčiai ima didelius procentus. Lietuva pasuko tokiu pačiu keliu. Tik skirtingai nuo Lenkijos, Lietuvoje liberalizmas šluoja ne tik miestus, bet ir kitas vietoves. Daugiausiai balsų gauna ultraliberali Armonaitės partija, Čmilytės partija, konservatoriai – taip pat yra liberalūs, Darbo partija – yra ultraliberali, o „valstiečiai“ – per pusę. Liberalai užkariauja Lietuvą – tad matysime didesnį turtinės nelygybės didėjimą“, – teigė N. Puteikis, pridurdamas, kad ir jo kandidatūra uostamiesčio vienmandatėje apygardoje nesugebėjo pasipriešinti, pasak jo, liberalizmui atstovaujantiems oponentams.

„Mane visi liberalai pralenkė. Dabar stiprinsim partiją, kursim skyrius, kviesime žmones“, - apibendrino N. Puteikis.

R. Žemaitaitis: galbūt nesugebėjome atsiskirti nuo Laisvės partijos ir parodyti, kuo esame skirtingi

Laisvės ir teisingumo partijai neperžengus reikiamo 5 proc. rinkėjų balsų barjero, partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia manąs, kad pralaimėjimą galėjo lemti partijos nesugebėjimas parodyti esminių skirtumų tarp savęs ir Laisvės partijos.

„Rezultatai, sakyčiau, gal nėra tokie blogi, juolab kad per vasarą, per tris mėnesius, mes pakankamai daug dirbome (...). Gal nesugebėjome atsiskirti nuo Laisvės partijos ir parodyti, kuo esame skirtingi. Nes realiai konkuravo trys liberalios politinės jėgos. Mano mintis ir mano siūlymas gruodžio mėnesį buvo jungti visas liberaliąsias jėgas į vieną centro politinę grupę, ir manau, rezultatai būtų buvę daug geresni ir aš kažkodėl tikiu, kad mes tikrai būtume buvę antri ar treti“, – žurnalistams kalbėjo jis.

R. Žemaitaitis taip pat teigė manąs, kad tokius rezultatus galėjo nulemti partijos negebėjimas pritraukti daugiau naujų, įnovatyvesnių žmonių partijai remti.

„Aš įsivaizduoju, kad klaida yra tai, jog nesugebėjome įtraukti naujų žmonių, įnovatyvesnių žmonių, kurie pasakytų, kad Laisvė ir teisingumas yra ta politinė jėga, kurią mes palaikome, remiame ir ji mums yra priimtina. Manau, čia ir buvo mūsų, kaip politinės partijos, trūkumas, kad mums to nepavyko padaryti“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Partijos lyderis taip pat pabrėžia esą Seime daugumą laimėsianti liberali partija turėtų kviesti visas liberaliąsias jėgas vienytis.

„Aš tikrai siūlau, kad ta liberali partija, kuri laimės Seime daugumą iš liberalių jėgų, turėtų imtis lyderystės ir pamėginti sujungti, pakviesit centro politines partijas, liberaliąsias jėgas vienytis. Nes panašu, kad susiskaldymas suteikia galimybę kairėms politinėms partijoms laimėti rinkimus“, – teigė R. Žemaitatis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net