respublika.lt

Konservatoriai bėga nuo G.Landsbergio (112)

2021 birželio 03 12:58:00
Danas NAGELĖ

Kuo labiau konservatoriai spjaudo į tradicines vertybes, tuo labiau tirpsta jų pačių gretos. Štai jau ėmė byrėti ir Klaipėdos rajono skyrius, praradęs kelis savo narius, neapsikentusius suliberalėjusios partijos politikos. Vienas tokių - istorikas archeologas Marius Mockus, kurio nuomone, tradicinių vertybių konservatoriai atsisakė jų lyderiu tapus Gabrieliui Landsbergiui.

×
nuotr. 2 nuotr.
G. Landsbergis ir V. Landsbergis. Eltos nuotr.

 


- Socialiniuose tinkluose nuvilnijo žinia, kad iš kai kurių konservatorių partijos skyrių ėmė trauktis jos nariai, o labiausiai „aptirpo" Klaipėdos rajono skyrius. Jūs - vienas iš pasitraukusiųjų? - „Vakaro žinios" teiravosi dabar jau buvusio konservatoriaus Mariaus MOCKAUS.


- Taip, aš esu vienas iš jų, tačiau socialiniuose tinkluose pasirodžiusi žinia gal kiek išpūsta. Manau, konkurentų dėka. Nes iš mūsų skyriaus pasitraukė gal tik kokie 7 nariai. O kadangi buvau eilinis partijos narys, padėtimi kituose skyriuose nesidomėjau. Netgi specialiai vengiau, kad neatrodytų, jog buvau komandoje, o paskui bandau ją skaldyti.

Mūsų skyriaus narių pasitraukimo su skyriaus veikla nesiečiau. Siečiau su partijos veikla nacionaliniu lygmeniu, nes iš krikdemiško sparno žmonės traukiasi dėl religinių įsitikinimų. Tai yra natūralus procesas. Kintant partijos vertybėms, vyksta natūralus apsivalymas: traukiasi tie, kurie mano, kad partija nebeatstovauja jų įsitikinimams.

- Ar dabar esate ne tik nebe skyriaus, bet ir nebe konservatorių partijos narys?

- Nebe partijos narys. Mano šeima, mano aplinka yra tradiciškų, konservatyvių pažiūrų, todėl pasidarė nejauku priklausyti partijai, pakeitusiai vertybes. Supratau, kad priėjome liniją, kai kompromisams nebėra vietos. Taip pat supratau, kad būtų apgaudinėjami žmonės per rinkimus, jei likčiau partijos sąraše, apgaudinėjami mano aplinkos žmonės, kurie yra konservatyvių pažiūrų.

Sakyčiau, partija pastaruoju metu pasidarė itin liberali. Man ypač aktuali yra kultūros sritis, o požiūris į ją prieštarauja konservatyvizmo principams, tai totalus liberalizmas.

- Kas labiausiai užkliuvo jums ir kolegoms, kad pasiryžote palikti konservatorius?

- Vieni yra tikri praktikuojantys katalikai, todėl pasitraukė dėl partijos politikos ir religinių prieštaravimų, aš irgi praktikuojantis katalikas, tačiau man labiau aktuali kultūros politika, kurioje blogi dalykai prasidėjo dar prie „valstiečių", tačiau tęsiasi ir dabar.

- Konkrečiau: kokie blogi dalykai vyksta kultūros srityje?

- Šalies lygmeniu bandomas įdiegti olandiškas modelis, kai biudžetines įstaigas - bibliotekas, muziejus, kultūros centrus - norima paversti nevyriausybinėmis organizacijomis. Net įstatyminėje bazėje šiuo klausimu buvo padaryta pakeitimų. Pavyzdžiui, biudžetinės įstaigos tapo nevyriausybinėmis organizacijomis. Jei valstybė ar savivaldybė jose neturi jokios dalies, tada jos tampa savarankiškais dariniais su visu savo turtu.

Pirmasis toks pavyzdys, kuris jau įgyvendintas iki galo, - Molėtų krašto muziejus. Jis atiduotas kaimo bendruomenei. Praktika patvirtino nuogąstavimus: dingo pats muziejaus principas. Bendruomenė pati turi išlaikyti visą struktūrą, mokėti algas (kitaip tariant, muziejus turi visiškai išsilaikyti pats), todėl atsisako funkcijų, kurios neneša jokių pajamų: eksponatų apsaugos, tyrimų, pasukta turizmo kryptimi ir t.t.

Muziejus tapo tarsi nebe muziejumi, nes vienintelis tikslas - kaip pritraukti pinigėlių, o tai yra didžiulis praradimas. Ir tai vyksta visoje Lietuvoje. Man tai skaudu.

Pagal išsilavinimą esu istorikas archeologas, tačiau ilgai dirbau įvairiose paveldo komisijose, daugiau kaip 10 metų dirbu muziejuje, trejus iš jų teko muziejui laikinai vadovauti.

Tačiau, deja, konservatoriai suliberalėjo ne tik kultūros srities, bet ir tradicinių vertybių atžvilgiu.

Visų pirma, turiu mintyje šeimos politiką. Labai įstrigo rinkimų sąrašo sudarinėjimas, kai Paulius Saudargas, Laurynas Kasčiūnas dėl tradicinių pažiūrų jame buvo nukišti toli, tačiau rinkėjai juos reitingavo ir pakėlė. Todėl akivaizdu, kad rinkėjai iš konservatorių tikisi, jog jie atstovaus tradicinėms pažiūroms.

Tačiau ne tik balsavimas dėl Partnerystės įstatymo, bet ir visuma rodo, kad partija ėmė vykdyti kitokią politiką. Net ir švietime vykdoma liberali politika - visa ta Tūkstantmečio mokyklų programa, kuria ignoruojamos regionų problemos... Kaip bežiūrėsi, iš idėjinės pusės tokia politika krikdemiškų vertybių tikrai neatitinka.

Kadangi pats esu jaunas tėvas, toks švietimas, kultūra, net nebe homoseksualizmo propaganda, o leftizmas, baugina. Genderizmas čia jau per siaura sąvoka.

- Prisiminus konservatyvizmo ir liberalizmo ištakas XIX a. pasaulyje, ideologiškai tai buvo priešingi poliai. Kaip atsitiko, kad Lietuvoje šios dvi ideologijos tarsi susiliejo į vieną?

- Sakyčiau, kad Lietuvoje gryno liberalizmo nėra, nes XIX amžiaus liberalai to, kas vyksta dabar, nesuvoktų.

Sunku suvokti ir tai, kas Lietuvoje dabar vyksta su konservatyvizmu. 12 konservatorių, kurie dėl Partnerystės įstatymo nebalsavo taip, kaip norėjo partijos vadovybė... Tai, sakyčiau, yra savotiška politinės sistemos krizė. Jei būtų dvipartinė sistema, kokia yra JAV, toks modelis veiktų. Tačiau kai yra daugiapartinė sistema, vyrauja kova dėl reitingų, manipuliavimas rinkėjais, todėl po rinkimų išrinkta valdžia gali nepaisyti daugumos rinkėjų nuomonės. Dingsta atstovaujamoji demokratija.

Tačiau teisybės dėlei reikia pripažinti, kad tai vyksta ne tik konservatorių partijoje. Vyksta ir pas socialdemokratus, ir kitur, tik pas „valstiečius" dėl tvirtos rankos tai mažiau matoma. Visur atsiranda grupelė žmonių, kurie yra kitokios nuomonės, ir rinkėjas nebesupranta, kas jam atstovauja, bei nusivilia.

- Konservatoriai su liberalais jau ne pirmą kadenciją yra koalicijoje, tačiau iki šiol vis tiek buvo nubrėžta aiški riba: bet kokiu atveju konservatoriai - už tradicines vertybes, už tradicinę šeimą. Kada buvo peržengta riba, kai didžioji partijos dalis nusisuko nuo tradicinių vertybių?

- Konservatorių partijoje esu neseniai, įstojau gal likus pusantrų metų iki paskutinių savivaldos rinkimų, todėl nemačiau, kada įvyko esminis lūžis. Stodamas įsivaizdavau, kad vis tik veikia partijos įstatai, nuostatos, pagal kurias konservatoriai man - artimiausia politinė jėga. Tačiau pamačiau, kad realybė yra kitokia.

Po to, kai partijos pirmininku tapo Gabrielius Landsbergis, pasikeitė ir partijos valdymo organų nariai, prasidėjo atsinaujinimo banga, o su ja pradėjo ryškėti naujos politikos kontūrai. Jau tada ėmėme jausti, kad sukama liberalizmo, kitokių vertybių keliu.

- Lyderiu tapus G.Landsbergiui, partijoje tarsi buvo įvesta diktatūra - net senbuviai, buvę ilgalaikiai Seimo nariai Arimantas Dumčius bei Vida Marija Čigriejienė buvo išmesti lyg musės iš barščių, nes kai kuriais klausimais drįso nepalaikyti vadovybės linijos.

- Dar viena iš priežasčių, kodėl aš pasitraukiau - viešoje erdvėje pakankamai aštriai kritikavau šitą sprendimą ir taip tarsi ėmiau kenkti partijai. Kai pradedi jausti, kad imi mąstyti visiškai kitaip nei partija, reikia arba pačiam trauktis, arba tave turi pašalinti, nes partija, mano supratimu, turi turėti bendrą liniją, bendras vertybes. Negali būti, kad 12 narių sugalvoja ir balsuoja priešingai. Reikia arba veikti, kad tavo idėjos paimtų viršų, arba trauktis.

- Tačiau tie 12 palaiko vertybes, dėl kurių ir įstojo į partiją, tik partija nuo tų vertybių nusisuko.

- Taip, tai nesusipratimas, nes ir norminiuose partijos dokumentuose tos vertybės deklaruojamos iki šiol, nors viešai elgiamasi visiškai kitaip.

- Būtų paradoksas trauktis iš partijos tik todėl, kad palaikai jos vertybes.

- Tiesa, tačiau taip jau atsitiko, kad dabar tai jau buvusios partijos vertybės.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (112)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos