respublika.lt

Koks užpakalis tiktų LGGRTC vadovo kėdei? (72)

2021 kovo 29 08:33:04
Olava STRIKULIENĖ

Įsiplieskė dar vienas įtampos židinys - šįkart Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (LGGRTC). Seimo darbo grupė, vadovaujama konservatorės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, kreipsis į Seimą kviesdama balsuoti dėl centro vadovo Ado Jakubausko tinkamumo užimti šias pareigas. Pats Mykolo Romerio universiteto profesorius, politologijos mokslų daktaras A.Jakubauskas savo stūmimą iš LGGRTC vadovo posto viešai pakomentavo taip: „Ne tas užpakalis atsisėdo į šią kėdę." Palikti A.Jakubauską ramybėje reikalauja Laisvės premijos laureatai, rezistentai. Kas šioje istorijoje teisus? Jei Lietuvoje iš viso dar būna teisiųjų.

×
nuotr. 2 nuotr.
Jonas Jarutis vienintelis iš darbo grupės užtarė LGGRTC vadovą Adą Jakubauską. Stasio Žumbio nuotr.

 

A.Jakubauskas yra ilgametis Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas. Simboliškai verčiamas iš savo užimamo posto 2021 metais, kuriuos Seimas paskelbė Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais. Lietuvoje šiuo metu gyvena apie 3000 totorių. Ar nepasijus ši tautinė mažuma įskaudinta? Aišku, tai - tik lyrinis nukrypimas, kuris mūsų politikus mažiausiai jaudina. Štai lenkai įsižeistų - būtų kebliau.

Naujovių bijo visi

Modeliuoju kitaip. A.Jakubauskas, Seimui nusprendus, pradėjo vadovauti LGGRTC nuo 2020 m. birželio 25 dienos. Savo vyresniuoju padėjėju priėmė žurnalistą Vidmantą Valiušaitį. Gali būti, jog šis paskyrimas itin suerzino kai kuriuos LGGRTC darbuotojus. (Ką? Man, profesionaliam istorikui, kažkoks žurnalistas nurodinės, kaip dirbti? Nepakęsiu!) Gal darbuotojai pakenčia tik tuos neprofesionalus, kurie niekam netrukdo? Noriu - dirbu, noriu - darbą imituoju?

LGGRTC net 11 metų vadovavo inžinierė chemikė. Centro darbuotojai pas Seimo pirmininkus tada su skundais nelakstė. Modeliuoju toliau, nieko 100 proc. neteigdama. Tarkime, į bet kokią įstaigą, kur profesionalams daug metų vadovauja nepiktybiškas neprofesionalas, ateina naujas viršininkas. Ir energingai imasi pokyčių. Raskite Lietuvoje bent vieną darbo kolektyvą, kuris neišsigąstų, nepasipiktintų, nė kiek nepasišiauštų ir nė kiek netrukdytų pokyčiams. Tik vis vien sunku suvokti, kodėl nerado bendros kalbos du asmenys, kurie be jokios abejonės yra mūsų valstybės patriotai. A.Jakubauskas ir istorijos mokslų daktarė Mingailė Jurkutė. 2016 m. apsigynusi disertaciją „Lietuvos partizanų karo atmintis. Sovietinis. Vietinis ir išeivijos pasakojimai". Bet ar maža atvejų, kai vienas kito pakęsti negali ir ideologiniai bendraminčiai? Dėl asmeninių ambicijų, per didelio įžeidumo, per mažai rodomos pagarbos ir t.t. Ir priešiškumas pasiekia tokių kurioziškų aukštumų, kad viena pusė, tyrinėjanti šalies gyventojų genocidą, skundžiasi... KGB rezervisto dukrai! Bet kuo čia dėtas Seimas? Tai ne ta vieta, kuri gali pamokyti pagarbos.

A.Jakubauskui, matyt, buvo didelė naujovė sutikti ambicingą pavaldinę - istorijos mokslų daktarę. O mokslų daktarei buvo naujovė - sutikti naują LGGRTC vadovą. Matyt, abiem pusėms šios naujovės nelabai patiko? Bet principai neleido sumažinti principų. Ir tai vėlgi natūralu. Užaugęs ąžuolas ar liepa jau nesusimažina. Auga tik aukštyn. Nebent juos nukerta. Pvz., jautrieji politikų kirviai.

Seimas - ne Darbo ginčų komisija

Į darbo grupę, kuriai vadovavo Seimo pirmininkės pavaduotoja, konservatorė R.Morkūnaitė-
Mikulėnienė, nebuvo pakviestas nė vienas Seimo Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos narys. Nors būtent ši komisija pernai rekomendavo A.Jakubauską užimti LGGRTC vadovo pareigas. Darbo grupę be R.Morkūnaitės-Mikulėnienės sudarė konservatoriai Paulius Saudargas, Arvydas Pocius, Andrius Navickas, „socdemai" Julius Sabatauskas, Jonas Bičiūnas ir „valstietis" Jonas Jarutis. Dėl A.Jakubausko likimo iš šių 7 narių net 6 nubalsavo kreiptis į Seimą. „Prieš" balsavo tik „valstietis" J.Jarutis. Kodėl?

„Todėl, - „Respublikai" sakė J.Jarutis, - kad darbo grupė neišnaudojo visų galimybių situacijai išsiaiškinti. Iš 150 žmonių, dirbančių LGGRTC, yra tik kokie 17 žmonių, kurie nepatenkinti A.Jakubausku, o 61 darbuotojas išreiškė jam pasitikėjimą. Kodėl ši aplinkybė net nebuvo analizuojama? Darbuotojų skundus turi tirti Darbo santykių komisija, Trišalė taryba, Darbo ginčų komisija, pagaliau yra teismas, o čia nepatenkinti darbuotojai iškart kreipėsi į LGGRTC steigėją - Seimą. Bijau, kad bus sukurtas precedentas. Šiuo keliu gali pasukti ir kitų Seimo įsteigtų įstaigų darbuotojai. A.Jakubauskas buvo paskirtas vadovauti LGGRTC jau buvusios Seimo kadencijos tuometės daugumos. Tad kažkas galbūt dabar nori tos vietos? Tie žmonės, kurie skundė, lankėsi ir pas Seimo pirmininkę darbo grupės tyrimo metu. Manau, tai susidorojimas. Ne tam skiriamas naujas įstaigos vadovas, kad įstaigoje niekas nesikeistų. Dauguma žmonių nemėgsta pokyčių, su jais sunkiai susitaiko. Visi bijome pokyčių. Tai natūralu. Piktinosi, kodėl naujasis LGGRTC vadovas turi tiek patarėjų. Bet kiekvienas vadovas suformuoja savo komandą, kuria pasitiki."

Visgi J.Jarutis pripažino ir vieną A.Jakubausko klaidą:

„Teisybės dėlei, A.Jakubauskas padarė klaidą, kai atleido tyrimo metu tą moterį" (dr. M.Jurkutę - aut. past.).

Nieko nepadarysi. Totoriai karšto kraujo. Gal žmogus, taip iš visų pusių puolamas, tiesiog pasikarščiavo? Bet ar darbo grupės sprendimas jau reiškia, kad A.Jakubauskas bus atstatydintas iš pareigų?

„Matysime, - atsakė J.Jarutis, - Seime dar gali visaip būti. Ir iš valdančiųjų pusės, kiek girdėjau, yra palaikančių A.Jakubauską. Čia, darbo grupei balsuojant, persvėrė daktarės M.Jurkutės atleidimas. Pakreipė balsavimą į kitą pusę. Matysime, kaip čia viskas bus. Kaip Seimas nuspręs."

Ar 61-o asmens parašas, palaikantis A.Jakubauską, darbo grupei nieko nereiškia? Grupės vadovė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė tik viešai apgailestavo, kad centre išryškėjo nesutarimai, direktoriui nepavyksta susitvarkyti su dabartinėmis pareigomis. Tačiau, kaip paaiškinti, jog per 25 metus centrą paliko 543 darbuotojai? Toli gražu ne vadovaujant A.Jakubauskui.

O dabar įsivaizduokime, jog kalbama ne apie LGGRTC, bet R.Morkūnienės-Mikulėnienės Seimą. Aiman, kiek prisimenu, per daugiau nei 30 metų, čia vos ne kasdien kyla konfliktinės situacijos. Seimu ir Vyriausybe kasdien skundžiasi, ant jų bamba ne 17 piliečių, bet mažiausiai 17 tūkstančių. Ir nieko! Nei A.Jakubausko „ujamus" darbuotojus užjaučianti Seimo pirmininkė, nei jos pavaduotojai neatsistatydina. Sėdi savo krėsluose - nors tu ką! Matyt, todėl, kad ne totoriai?

Į LGGRTC vadovo postą - KGB rezervistą !

Ką reikėtų nuveikti, kad LGGRTC darbas visiems įtiktų? Pirma, nieko neveikti. Antra, jokių užuominų apie reformas, nes kils masinė isterija. Lietuvoje reformuotojams, įskaitant ir ministrus, galvos kertamos pirmiausiai. Trečia, LGGRTC vadovu reikia paskirti buvusį KGB rezervistą. Įrodytą faktais. Kai žmogus - aiškus, niekas prie jo nesikabinėja. Jo pavaduotoju paskirti kulinarą. Jei žmonėms labai patinka kulinarinės laidos, tai patiks ir kulinaras pavaduotojas. Dar kitu pavaduotoju paskirti ką nors iš vaivorykštės arba iš išskirtinės tautos. Kad bet kokie istorikai profesionalai bijotų net karktelėti. Ir leisti darbo kolektyvui ganytis, laigyti, kaip nori.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (72)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6985 eurai, aukotųjų skaičius - 24; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRANSPORTAS: UAB „Vilniaus viešasis transportas“ sostinės keleivius nustebino dar viena naujove – antradienį į miesto gatves išvažiavo ekologiškas, išskirtinio dizaino autobusas „IsuzuCitybus“.

 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur planuojate leisti vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +10 C

+1 +7 C

 

+2 +7 C

+10 +15 C

+8 +14 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos