Kodėl šalies gynybai vadovauja civiliai?nuotraukos (9)

2019 liepos mėn. 19 d. 12:23:00 Perskaitė 1440

Raimundas Karoblis - vienas iš laikinųjų ministrų, kurio likimas yra visiškai neaiškus. Jį labai palaiko prezidentas Gitanas Nausėda, tačiau šis postas pagal koalicijos sutartį priklauso „tvarkiečiams“, kurie R.Karoblio Vyriausybėje nemato. Kad ir kaip būtų, Krašto apsaugos ministerijai bet kokiu atveju vadovaus ne kariškis, nes to reikalauja Konstitucija. Ši nuostata gal kam gali atrodyti keista, nes dažniausiai pageidaujama, kad kitoms sritims vadovautų tos srities specialistas.

 

Prezidentas G.Nausėda įsitikinęs, kad su KAM vadovo postu eksperimentuoti negalima, nes jis yra pernelyg rimtas, o R.Karoblis esą užsirekomendavo kaip patikimas ministras. Taip mano ir „tvarkiečiai“, tačiau jie šiame poste norėtų matyti savą žmogų. Yra tikimybė, kad vis dėlto R.Karoblis liks. Mat „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada: jei G.Nausėda R.Karobliui išreikš palaikymą, „tvarkiečiams“ vietoj KAM vadovo posto gali būti pasiūlyta kita kėdė. Tačiau viena aišku: kad ir kaip būtų, krašto apsaugai tikrai vadovaus ne kariškis, o civilis.

„Krašto apsaugos ministru negali būti neišėjęs į atsargą karys“, - rašoma Konstitucijos 140-ajame straipsnyje. Iš pirmo žvilgsnio nuostata atrodo keista vien jau dėl to, kad per oficialias ceremonijas aukščiausio rango karininkai turi atiduoti pagarbą ministrui „civiliokui“, neturinčiam jokio karinio laipsnio. Tačiau europarlamentaras, buvęs krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad tokia nuostata yra logiška.

„Visur demokratiniame pasaulyje taip yra. Tik nedemokratinėse valstybėse ministerijai vadovauti gali kariškiai. Lietuvoje, jei kariškis nusivilktų uniformą ir taptų civiliu, galėtų užimti ministro postą, nes nepasakyta, kiek turi būti praėję laiko nuo tarnybos pabaigos“, - „Vakaro žinioms“ paaiškino J.Olekas.

Istorikas, politologas prof. Antanas Kulakauskas sakė, kad tokia taisyklė perimta iš Vakarų liberalios demokratijos šalių.

„Ten manoma, kad kariuomenė turi būti kontroliuojama civilinės valdžios. Pati idėja atsirado dėl to, kad buvo manoma: jei visa karinė valdžia priklausys kariškiams, yra didesnis perversmo pavojus. Aišku, Lietuvoje tai negresia, tačiau kadangi visoje ES, visoje NATO taip yra, Lietuva atrodytų keistai, jei nesilaikytų tokios nuostatos. Tai būtų bendrijų, kurioms priklausome, žaidymo taisyklių nesilaikymas. Aišku, Baltarusijoje, Rusijoje ir kitose nedemokratinėse valstybėse tokia nuostata negalioja“, - tvirtino A.Kulakauskas.

Beje, tokia nuostata yra šių laikų išmonė. Tarpukariu Lietuvoje krašto apsaugos ministerijai karininkai vadovavo ne tik vykusių kovų su bolševikais, bermontininkais ir Lenkija metu. Dažniausiai karininkai ministerijai vadovavo ir taikos metu.

„Nemanau, kad ministru būtinai turi būti karininkas, nes ministras paprastai labiausiai rūpinasi vadyba, finansais. O karo reikalais juk rūpinasi kariuomenės vadas. Aišku, geriausiai būtų, kad ministru būtų skiriamas gynybos politikoje nusimanantis žmogus. Priešingu atveju praeina ne vienas pusmetis, kol jis įsigilina į situaciją, bet ir tada daro daug klaidų“, - akcentavo A.Kulakauskas.

Profesorius įsitikinęs, kad ministerijoms turėtų vadovauti tos srities specialistai, tačiau krašto gynybai tai neturi galioti vien dėl demokratinėse šalyse gyvuojančių tradicijų. Kita vertus, anot politologo, nebūtinai turi būti karininku, kad išmanytum gynybos politiką.

Deja, pasak A.Kulakausko, dažnai ir ne KAM vadovauja ne specialistai.

„Dažnai žiūrima tik į lojalumą partijai, o turėtų būti lojalumas plius kompetencija. Nesakau, kad būtina turėti tos srities diplomą. Diplomai dažnu atveju yra nulinės vertės, jei žmogus tuo dalyku nesidomi. Ir gali būti atvirkščiai: neturintis diplomo išmano gerokai daugiau už tą diplomą turintį“, - sakė A.Kulakauskas.





"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net