Kas nori M.Pulkauninko galvos? Medžiai ar pjūklai?nuotraukos (10)

2019 birželio mėn. 30 d. 15:13:23 Perskaitė 2102

„Respublikos“ savaitės žmogus - valstybinės įmonės Valstybinė miškų urėdija (VMU) vadovas Marius Pulkauninkas. Suabejojęs, ar jam bus leista išmėžti šalies valstybinių miškų bei medienos pardavimo Augėjo arklides. Todėl bandęs savo noru pasitraukti, o galiausiai ėmęs viešai kalbėti apie miškuose jau 30 m. slapstomas negeroves. Bei iš miškų masyvų, kažkur pakilusį ir nuplasnojusį, šešėlinį milijardą.

 

Kai valstybėse keičiasi šalies prezidentai, kai vis dar „neaišku“, kas vadovaus Vyriausybei ir kokie liks ar bus šios Vyriausybės ministrai, drebuliai apima ir valstybinių įmonių vadovus. Nors pernai, Lietuvai įstojus į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), valstybinių įmonių vadovai savo veikloje tapo nepriklausomi nuo politikų įgeidžių. Tiksliau, turėjo. Nes Lietuvoje ši nepriklausomybė tik teoriška.

Matyt, tai viena iš priežasčių, kodėl tik pernai konkursą į VMU vadovus laimėjęs M.Pulkauninkas jau nesitiki išbūti šiame poste visą 5 metų kadenciją. Panoro išeiti savo noru. Išdidžiai. Nelaukiant, kol jį „suės“ slaptų, bet numanomų priešų grupių užsiundyti politikai.

O dabar pagalvokime, kokių šio valdžių virsmo, taigi ir savotiško chaosėlio, laikais M.Pulkauninkas turi minusų ir pliusų.

Pirmasis minusas

Stūksantis prieš Seime formuojamą valdančiųjų koaliciją kaip skersas avinas. M.Pulkauninkas atėjo iš AB „Klaipėdos nafta“. Yra dirbęs „Klaipėdos naftoje“ ir su jau klibančiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu, ir taipogi tuoj suklibėsiančiu AB „Lietuvos geležinkeliai“ generaliniu direktoriumi Mantu Bartuška. Visi šie trys buvę kolegos turi kaktose tą patį įdagą - politikų ir verslo prieštaringai vertinamą Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą (SGD). Be to, šie trys kolegos yra nepartiniai administratoriai. Todėl Seime neturi bent vienos frakcijos visiškai patikimo užnugario. Lietuvoje tai milžiniškas aplaidumas. Toks Seimas užnugario neturinčiam žmogui yra dykuma. Kurioje dar neaišku, ar koks Seimo „beduinas“ atkiš gertuvę vandens.

Antrasis minusas

M.Pulkauninkas atėjo į VMU, kai Aplinkos ministerijai vadovavo urėdijų reformatorius Kęstutis Navickas. Dėl minuso, vadinamo reforma, Sauliaus Skvernelio išprašytas iš Vyriausybės. Vadinasi, M.Pulkauninkas, nesvarbu, jog paskirtas 5 metų kadencijai, nėra dabartinio aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos žmogus. Tai sunkinanti aplinkybė. Nes Lietuvoje, jei nori turėti sėkmingą karjerą, būtinai privalai būti kažkieno „žmogumi“. Būtinai priskirtas prie kokio nors dvaro. Kaip Sapiegų ar Radvilų baudžiauninkas. Antraip esi žmogus tik savo pačiai.

Pirmasis pliusas

Kai M.Pulkauninkas įteikė K.Mažeikai atsistatydinimo pareiškimą, aplinkos ministras iš pradžių sutiko, o paskui apsigalvojo. Paprašė atidėti šį klausimą liepos mėnesiui. Po M.Pulkauninko atostogų. Tai rodo, jog K.Mažeika ir NORI M.Pulkauninku atsikratyti, ir BIJO atsikratyti. Zonduos situaciją po liepos 12-ąją įvyksiančios prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos ir Vyriausybės formavimo. Pabijojo per daug ir per greitai išsišokti. Dabar lauks, iš kur prezidentūros ir vis dar lipdomos valdančiųjų koalicijos vėjai papūs. Nes kol kas už miškų urėdijų reformą ir „Lietuvos geležinkelių“ reformavimą yra chroniškai įsisiautėję tik Gedimino Kirkilo „socialdarbiečiai“. „Valstiečiai“ bent išoriškai santūresni, o kitos Seimo frakcijos - neprognozuojamos. O eiliniai piliečiai, tikėtina, ir naujasis prezidentas, labiau vertina ne iškirstą, bet šlamančią, čiulbančią gamtą.

Antrasis pliusas

VMU vadovui nepatinka, kad Vyriausybė ką tik sumažino medienos pirkimo kainą. Nors ji ir taip visada buvo per maža. Ypač valstybei, kuri, be miškų ir vandens, neturi jokių didesnių gamtinių išteklių. Valstybės kontrolė nustatė, jog 2003-2008 m. Lietuvoje 1 kub. m medienos kainavo 3 kartus pigiau nei Latvijoje ir 12 kartų pigiau nei Estijoje. Tos piguvos laikais Vyriausybei vadovavo dabartinis „socialdarbiečių“ lyderis G.Kirkilas. Vienas urėdijų reformos priešininkų.

Turbūt Lietuvoje nėra nė vieno piliečio, kuris būtų abejingas Lietuvos miškų likimui. Visiems skaudu, kai mūsų miškai kasmet retėja, kai miškavežiai išveža į lentpjūves šimtamečius ąžuolus. Tad vieni gamtos mylėtojų miškų nekirstų visai. Netgi malkoms. Laikinai panaikintų miškininkystės mokslą bei pramonę ir miškus aptvertų. O kiti piliečiai bent reikalauja, kad valstybė su jai priklausančiais miškais elgtųsi ūkiškai. Laiku atsodintų kirtavietes, o medieną privačioms bendrovėms pardavinėtų už pačią aukščiausią rinkos kainą. Bet taip nėra. Tai tik graži miestuose gyvenančių ir tik grybauti retsykiais nuvažiuojančių lietuvaičių iliuzija. Įsivaizduojančių urėdijas tik kaip prekiautojas kalėdinėmis eglutėmis. O iš tiesų miškas traktuojamas kaip didžiuliai niekieno plotai, kuriuose pristatyta daug niekam nepriklausančių, bet veikiančių šaldytuvų, televizorių, kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir įvairių markių naujų automobilių. Na dar grybų ir uogų. Ir 42 iki urėdijų reformos veikusios urėdijos faktiškai su šiuo „niekieno“ turtu elgėsi laisvai. Kas tiksliai miške apskaičiuos, kiek „televizorių“ ar „šaldytuvų“ nupjovei bei pardavei? Juk niekas nepatikrins kiekvieno kelmo. Tai net fiziškai neįmanoma. Juolab kai niekas ir nenorėjo. Juk kiekvienas suinteresuotas palaikyti gerus santykius su urėdu. Kad pigiau nusipirktų medienos statyboms ar verslui.

Kasmet plynai iškertama 9 tūkst. ha miško. Nuo gaisrų vidutiniškai nukenčia apie 100 ha miško. Nuo medžių ligų - apie 250 ha. Bet miškuose pašalinių akių mažai. Jei žiūri - tai žvėrys, o jie - prasti liudininkai. Todėl niekas nesuskaičiuos, kiek sveikų ąžuolų buvo parduoti kaip „sirguliuojantys“, „viduje išpuvę“. Ir kiek kirtaviečių buvo paskelbtos „gaisravietėmis“.

Visą šitą atskirų asmenų praturtėjimui labai naudingą urėdijų chaosą pabandyta sutramdyti 2018 m. įsteigus VMU ir jos 26 padalinius. Bet ar Lietuvoje galima ką nors sutramdyti, sutvarkyti, suveržti, sustyguoti, jei tai prieštarauja verslo interesams. Pvz., skandinavų. Ar latvių. Nors nereikia ir skandinavų ar latvių, kai Lietuvoje lentpjūvių bei medienos perdirbimo įmonių tuoj bus daugiau nei miškuose medžių. Nes visi godūs. Visi nori tų niekieno plotuose paliktų „televizorių“, „šaldytuvų“ ir t.t. Tad jei Vyriausybė medienos supirkimo kainas mažina, o VMU to nenori, ar įmanomas konstruktyvus, abipusiai pagarbus darbas? Jei miškas traktuojamas kaip skerdykla, o mediena - kaip skerdiena.

Gal „valstiečiai“ jau ne žali?

M.Pulkauninkas, aišku, suinteresuotas, kad mediena būtų pardavinėjama kuo brangiau. Ne vien todėl, jog pigiau pardavinėjant sumažės VMU pelnas. Gal ir todėl, jog miškus norėtų kuo brangiau pardavinėti visi su medienos pramone nesusiję piliečiai. Arba nepardavinėti visai. Tik keista, kad Lietuvos valstiečių ir ŽALIŲJŲ sąjunga (LVŽS) neišreiškia aiškios savo pozicijos - politiškai palaiko M.Pulkauninką, ar ne. Nors faktiškai 5 metų kadencijai paskirtam vadovui iš viso nereikėtų galvoti apie kažkokį politinį palaikymą ar nepalaikymą. Reikėtų tik paisyti įstatymų. Bet mes, deja, esame lietuviškos „demokratijos“ valstybė. Čia sugrauš bet ką, kas aktyviau bandys ginti valstybės turtą ir visuomenės interesą. Vyriausybė, laikinai sumažinusi medienos pardavimo kainą, netgi nepaisė Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net