Kas išloš iš ministerijos perkėlimo: verslas ar mokesčių mokėtojai?nuotraukos (10)

2019 rugpjūčio mėn. 14 d. 17:42:15 Perskaitė 1465

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), lyg ir besiruošianti kitąmet nuo balandžio veikti Kaune, konkurso būdu jau išsirinko ir darbui tinkamas patalpas. Pačiame Kauno centre, K.Donelaičio g.60, užims 4200 kv. m plotą, kuriame bus įrengta 280 darbo vietų. Per 5 metus ministerija sumokės pastato savininkui 4,9 mln. Eur. Su galimybe pratęsti nuomos sutartį dar 5 metams. Vieta, kur turėtų veikti ministerija, pasirinkta optimaliausia. Prie pat Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Toje pačioje gatvėje kaip ir Žemės ūkio rūmai. Nenutolusi nuo geležinkelio stoties daugiau nei 3,5 km spinduliu. Tad ir visai nepažįstantys miesto nepasiklys. Tačiau kodėl mokesčių mokėtojai mokės už ŽŪM patalpų nuomą taip brangiai? 16,2 Eur už kvadratinį metrą, o priskaičiavus PVM, vos ne 20 Eur?

 

Kauno centre nėra daug pastatų, kurie tiktų ministerijos reikmėms. Tačiau net ir centre galima išsinuomoti administracines patalpas mokant už 1 kv. m 10 Eur be PVM. Paprastai brangiau kainuoja mažų biurų nuoma, nes jais sunkiau naujai pastatytą pastatą užpildyti. Be to, verslu užsiimantys biurai mažiau patikimi nei valstybinė įstaiga. Biurai gali bankrutuoti ir nutraukti nuomos sutartį. O biudžetinė ministerija niekur nedings. Juolab jei būtent jai bus pritaikytos patalpos. Verslas, savaime suprantama, siekia išnuomoti savo patalpas kuo brangiau. Taip diktuoja verslo logika ir už tai pykti neverta. Kaip aiškino vienas prisistatyti nepanoręs nekilnojamojo turto brokeris, nekilnojamojo turto vystytojai paprastai planuoja tokią naujo administracinio pastato nuomos kainą, kad pastato statyba atsipirktų per 10-12 metų. Ir kuo labiau pastatas nuomininkui tinka, kuo mažesnis patalpų pasirinkimas, tuo didesnė nuomos kaina. Buvo laikų, kai Kaune, Laisvės alėjoje 1 kv. m komercinio ploto kainavo 35 JAV dolerius. Nors doleris tada kainavo net 6 litus.Tačiau kodėl ministerija, užimanti solidų plotą, net trečdalį pastato, nenusiderėjo Kaune bent kiek mažesnės nuomos?

Nekilnojamojo turto agentūros „Ober Haus“ Kauno skyriaus vadovas Antanas Kišūnas teigė, jog Kaune A klasės administracinių patalpų vidutinė nuoma yra 11-14,5 Eur be PVM. O B klasės - 6,5-11 Eur be PVM.

A klasės pastatai - tai naujai miesto centre pastatyti pastatai. Su A klasės energetika ir patogiu parkavimu. Gal Kaunas patalpų nuomos kainomis jau lenkia Vilnių?

„Ne, - nuramino A.Kišūnas, - Vilniuje A klasės pastatų nuomos vidurkis - 14-19 Eur be PVM“. Ar ne per daug? Ne per daug. Anot A.Kišūno, ir paklausa yra, ir pasiūla yra. Prestižiniai pastatai būna užpildyti dar prieš jų galutinį pastatymą. Kaina priklauso nuo mašinų parkavimo patogumų, netgi pastato aukštų.

Kaina teisinga komerciškai?

A.Kišūnas nenorėjo sutikti, kad ŽŪM mokėti beveik 20 Eur, įskaičius PVM už kvadrato nuomą, yra per daug: „Vieta prestižinė, infrastruktūra gera. Yra galimybė po 5 metų pratęsti nuomos sutartį dar 5 metams.“

O kur ŽŪM, persikėlusi į Kauną, kitur dėsis? Savaime aišku, jog nuomos sutartis pratęsinės ne vieną kartą! Net ir tuo atveju, jei nuoma brangs. Todėl keista, jog ŽŪM nesugebėjo išsiderėti nuomos lengvatų. Juk viena, kai vienas nuomininkas užima trečdalį pastato. Ir visai kita, kai verslo centre įsikuria daug kompanijų ir jos migruoja. Pastato savininkui kyla daugiau administravimo rūpesčių, nes 50 nuomininkų - tai 50 įgeidžių. Todėl dėl sudėtingesnio administravimo mažesniems biurams nuomos kainos paprastai būna didesnės. O ministerija - didžiulė. Gal galėjo daugiau pasiderėti? Juk mokės mokesčių mokėtojų pinigais?

„Taip, - sutiko A.Kišūnas, - kaip ir visur rinkoje, perkant po vieną daiktą jo kaina būna didesnė nei perkant urmu. Lygiai tas pats vyksta ir nekilnojamojo turto nuomos rinkoje“.

Tad kuo nuomininkas užima didesnį plotą, tuo daugiau jis turi šansų nuomą atpiginti? Bent teoriškai?

Tačiau laikinasis žemės ūkio ministras Giedrius Surplys savo feisbuko paskyroje tik pasidžiaugė, jog ministerijos perkėlimas į Kauną vyksta maksimaliai skaidriai. Ir pasiūlė įvairių sąmokslų kūrėjams savo kūrybinę energiją nukreipti kitur.

Pasiūlymai ministerijos patalpų nuomai buvo pateikti iki gegužės 9 d. Sutartį su nuomotoju tikimasi psirašyti iki rugpjūčio 26 d. Ministerijai pritaikytos patalpos turėtų būti perduotos iki 2020 m. sausio 31 d. Tiesa, dėl ministerijos perkėlimo ekonominio pagrįstumo viešai abejoja ne tik prezidentas Gitanas Nausėda, bet ir būsimas žemės ūkio ministras, socialdarbiečių frakcijos seniūnas Andrius Palionis. Na, ir kas?

Keltų ŽŪM tik iš dalies

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, „valstietis“ Andriejus Stančikas dar negalėjo pasakyti, ar ŽŪM patalpų nuomos kaina, palyginti su Kauno rinkos kainomis, nėra per didelė:

„Derėtis yra ministerijos prerogatyva. Aišku, mūsų komitetas teiks ministerijai užklausimus, bet, mano nuomone, jei nusprendėme ministeriją į Kauną iškelti, tai reikėjo kelti kuo greičiau. Be chaoso ir agonijos. Jei ministerijos darbuotojai neturi motyvacijos, nereikia tikėtis gerų rezultatų. Jokiam ministrui nelengva dirbti su kolektyvu, kuris nemotyvuotas. Mano požiūriu, reikėjo į Kauną iškelti ne visą ŽŪM, bet tik jos pasyviąją, kabinetinę dalį. O kita, judrioji dalis liktų Vilniuje ir komunikuotų su Europos Sąjungos institucijomis, mūsų Vyriausybe ir Seimu. Tada nebūtų tų agonijų. Kaune specialistų būtų pavykę rasti. Pradžioje ŽŪM galėjo išsinuomoti patalpas Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje. Jei iš Lietuvos galima valdyti JAV naftos platformas, tai ir mums nereikėjo ministerijos serverių kelti. Pasirinktas per ilgas kelias, todėl praradome ŽŪM žmones. Patys geriausi specialistai visada prarandami greičiausiai. Dabartinis žemės ūkio ministras Andrius Palionis bando susigrąžinti specialistus.“

Tačiau negi taip sunku „valstiečiams“ pakeisti savo poziciją dėl ŽŪM kėlimo į Kauną? Negi tokie neplastiški? Mato, kad „namo“ sienos kreivos, bet vis vien jų netiesina. Toliau kreivą „namą“ stato. Negi dėl abejotinos idėjos visai negaila mokesčių mokėtojų pinigų? Valstybės 2019 m. biudžete nebuvo persikėlimui numatyta asignavimų. Kitų metų biudžetas taip pat nebus guminis. Ar nebus pažeista fiskalinė drausmė? Tačiau A.Stančikas akcentavo kitokią ŽŪM perkėlimo naudą. Žmogiškąją: „Šalia ministerijos toje pačioje gatvėje veiktų ir Žemės ūkio rūmai. Šilčiau bendrautume. Būtų mažiau konfrontacijos tarp ministerijos ir žemdirbių organizacijų. Prie kavos puodelio lengviau suderinti problemas ir išvengti nereikalingų konfliktų. Bet persikėlimui per ilgai užsitęsus, prarandamas laikas, kai Lietuva turi pasiruošti ES žemdirbių rėmimo 2021-2027 metų programavimui. Ar neatsitiks taip, kad po kelerių metų piktinsimės, jog Lietuva su Briuseliu prastai susitarė. Bet jei sutartys jau bus patvirtintos, labai sunku ką nors keisti. Kitos ES šalys sunkiai sutinka.“

A.Stančikas pripažino, pats sulaukiantis iš savo partijos kritikos dėl užsitęsusio ŽŪM iškėlimo: „Bet esu agrarininkas nuo gimimo ir nenoriu, kad kiltų chaosas.“

Situaciją komentuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, „valstietis“ Valius ĄŽUOLAS:

Sunku vertinti, ar nuomos kaina Kaune per didelė. Reikia atsižvelgti, kiek kainuoja Žemės ūkio ministerijos išlaikymas Vilniuje. Kiek moka už šildymą, pastato išlaikymą, remontą. Kiek žinau, jie kasmet ką nors remontuoja. Ministerijos iškėlimas į Kauną yra numatytas mūsų partijos regioninės politikos ir Vyriausybės programose. Tiesa, Kaunas nėra koks nors apleistas šalies regionas, Kaune yra žemės ūkio specialistų. Žemės ūkio ministerijoje žemės ūkio specialistų yra nedaug. Gal Kaune pritrauksime į ministeriją daugiau specialistų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net