respublika.lt

Kandidatui į KT priminta tarnystė LGBT

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 13 19:30:33, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Vytautas Mizaras yra gavęs Vaivorykštės apdovanojimą už darbą KT byloje dėl leidimo tos pačios lyties partneriui gyventi Lietuvoje. Dainiaus Labučio nuotr.

Užvakar Seimui, o vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui prisistatė parlamento pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktas kandidatas į Konstitucinio Teismo (KT) teisėjus advokatas Vytautas Mizaras. Jis sulaukė nepatogių klausimų. Pavyzdžiui, apie tai, ar bus vienodai teisingas visiems, ar vis dėlto bus teisingesnis seksualinėms mažumoms, nes yra žinomas kaip būtent jų gynėjas kai kuriose bylose. Ir net gavo pasiūlymą eiti ne į KT, o į Laisvės partiją.

 

Kandidatą pristačiusi V.Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad V.Mizaras yra labai patyręs ir gerbiamas teisininkas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytojas, advokatas, profesorius.

„Jo mokslinių interesų sritys - konstitucinė ir tarptautinė teisės, žmogaus teisių apsauga, taip pat privatinės teisės sritys, ypač intelektinės nuosavybės teisė ir informacinės technologijos, asmens privatumas, taip pat ir ES teisė", - vardino pirmininkė, ypač akcentuodama, kad „profesorius du kartus yra gavęs Nacionalinius lygybės ir įvairovės apdovanojimus". V.Mizaras yra gavęs Vaivorykštės apdovanojimą už darbą su KT byloje dėl leidimo tos pačios lyties partneriui gyventi Lietuvoje.

„Visuomenėje esate žinomas iš esmės kaip seksualinių mažumų interesų reiškėjas, jų reikalavimų gynėjas. Taigi ar yra teisinga jums kandidatuoti į KT, kur reikalaujama ir objektyvaus požiūrio, ir nešališkumo? Ar nebūtų sąžiningiau stoti tiesiog į Laisvės partiją ir atstovauti savo ideologinėms nuostatoms politinėje erdvėje, ir reikšti jas politinėmis priemonėmis visiškai atvirai? O dabar kyla įtarimų, kad jūsų teikiama kandidatūra ir taip pat tas įstatymas (Partnerystės, - aut. past.), kuris laukia pateikimo, yra tam tikras ideologinis paketas, kuris siūlomas Seimui", - į kandidatą kreipėsi parlamentarė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

V.Mizaras pareiškė, esą tokios bylos, kaip jo atstovavimas Lietuvos gėjų lygai dėl teisės rengti eitynes, tebuvo tik kelios iš visų jo bylų.

„Visiškai suprantu jūsų klausimo kontekstą, nes taip atsitiko, kad iš tikrųjų didžiausias dėmesys, paskelbus apie mano kandidatūrą, buvo kreipiamas į tam tikras teismines bylas. Bet savęs nelaikau užsiimančiu vien tiktai atskirų, socialiai jautriai pažeidžiamų socialinių grupių teisių gynėju", - tvirtino kandidatas.

Apie dalyvavimą politikoje jis sakė nemąstantis, o būdamas KT teisėju esą vadovautųsi tik Konstitucija.

Seimo narys Mindaugas Puidokas uždavė iškart kelis klausimus. Visų pirma, kaip kandidatas vertina teisinę situaciją, kad KT vadovauja asmuo, kurio kadencija baigėsi daugiau nei prieš metus. Taip pat, koks V.Mizaro požiūris į KT straipsnį, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę, santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.

„Ar jūs manote, kad ši konstitucinė nuostata yra pakankama ir ją būtina saugoti, gerbti tam, kad tradicinė šeima Lietuvoje būtų stipri ir apsaugota?" - teiravosi M.Puidokas.

„Ar Konstitucinio Teismo teisėjas, pirmininkas turi eiti pareigas, kai pasibaigia įgaliojimai? Pagal dabartinį teisinį reguliavimą jis tokią galimybę turi. Mano manymu, jo veikla nepažeidžia galiojančių įstatymų", - atsakė V.Mizaras.

O dėl tradicinės šeimos apsaugos jis įgėlė pačiam Seimui.

„Man atrodo, kad įstatymų leidėjas galėtų labiau tą stiprinimą atlikti ne Konstitucijos požiūriu, bet būtent ordinarinių, kitų įstatymų požiūriu, stiprindamas socialinę šeimų apsaugą ir taip kurdamas geresnį komfortą šeimoms gyventi Lietuvoje", - rėžė kandidatas.

Parlamentaras Audronius Ažubalis suabejojo, ar KT teisėjas gali išlikti nepriklausomas nuo jo išpažįstamų vertybių ir ideologijos. Tačiau V.Mizaras atkirto, esą jokios ideologijos neturi, o jei ir turėtų, esą vis tiek vadovautųsi tik Konstitucija arba nuo tam tikrų bylų nusišalintų.

Vakar kandidatui teko atsakyti ir į Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių klausimus. Agnė Širinskienė pastebėjo, kad, tvirtinant žmogų į KT teisėjus, visada labiausiai atsižvelgiama į jo kompetenciją bei į tai, ar jis bus visiems vienodai teisingas, ar nespręs bylų pagal tai, kuri politinė jėga skundžiasi. Parlamentarei užkliuvo, kad V.Mizaras pernai pavasarį per pirmąjį karantiną iškėlė klausimų dėl apribojimų pagrįstumo ir ragino skelbti nepaprastąją padėtį. Pasikeitus valdžiai ir karantino sąlygas dar labiau sugriežtinus (pavyzdžiui, įvedus draudimą judėti tarp savivaldybių), kandidatas abejonių dėl ribojimų nebereiškia.

V.Mizaras užtikrino, kad su valdžios kaita tai visai nesusiję, tačiau taip, kaip dabar vertina ribojimus, komentuoti atsisakė. Motyvas - KT gavo du skundus dėl ribojimų, todėl jei būtų paskirtas KT teisėju, dabartinis nuomonės išreiškimas vėliau galėtų būti laikomas išankstiniu nusistatymu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s