Kai kurie rajonai baigia išnyktinuotraukos (12)

2018 vasario mėn. 22 d. 14:27:44 Perskaitė 4174

Statistikos departamentas paskelbė naujausius skaičius, bylojančius, kad Lietuvos gyventojų ir toliau sparčiai mažėja. Katastrofiškiausia situacija yra šalies pakraščiuose įsikūrusiose savivaldybėse, kuriose per pastaruosius penkerius metus gyventojų sumažėjo net ir po 15 proc. Savaime aišku, pagrindinė priežastis - emigracija, dėl kurios minėtų savivaldybių merai kaltina centrinę valdžią, deklaravusią regionų plėtrą, tačiau besielgiančią atvirkščiai.

 

Statistikos departamento duomenimis, 2013 m. pradžioje Lietuvoje buvo 2 971 905 gyventojai, o šių metų pradžioje teliko 2 810 118. Gyventojų sumažėjo 55-iose savivaldybėse iš 60-ies. Padidėjo tik 5-iose, ir tai nežymiai: Neringoje - nuo 2719 iki 3224, Kauno rajone - nuo 86 419 iki 92 667, Palangoje - nuo 15 353 iki 15 385, Vilniaus mieste - nuo 537 152 iki 547 542, Vilniaus rajone - nuo 95 035 iki 96 564.

Baisiausios tendencijos - Lietuvos pakraščiuose įsikūrusiose savivaldybėse, kur gyventojų sumažėjo 11-15 proc.: Pagėgiuose (nuo 9124 iki 7797), Skuodo rajone (nuo 19 513 iki 16 950), Kelmės rajone (nuo 31 037 iki 26 790), Joniškio rajone (nuo 24 890 iki 21 594), Pakruojo rajone (nuo 22 549 iki 19 552).

„Vakaro žinios“ sparčiausiai nykstančių savivaldybių merų teiravosi, kokios yra šių bauginančių reiškinių priežastys.

Situaciją komentuoja Skuodo rajono meras Petras Pušinskas:

- Mūsų rajonas niekuo neišsiskiria nuo kitų nuo centro nutolusių rajonų. Kai jaunimas baigia mokyklą, išvažiuoja studijuoti į didmiesčius ir ten dažniausiai lieka. Pas mus nėra išvystytos pramonės, todėl stinga darbo vietų. Vyriausybė savo programoje deklaruoja, esą prioritetas yra regionų plėtra, tačiau tai toli gražu neatitinka realybės. Pavyzdžiui, koks verslininkas norės investuoti Skuode, kai čia ne tik trūksta darbo jėgos, bet ir netaikomos mokestinės lengvatos? Visi nori investuoti laisvosiose ekonominėse zonose, o jos steigiamos tik prie didesnių miestų. Kad bus atkreiptas dėmesys į nutolusias nuo centro mažesnes savivaldybes - utopija.


Situaciją komentuoja Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis:

- Mažėja gimstamumas, nes jaunimas išvažiuoja į užsienį arba didesnius Lietuvos miestus. Prie to labai prisideda Vyriausybės vykdoma politika, mažinanti darbo vietas regionuose, ypač valstybės tarnyboje. Prisiminkime darbo biržų, Valstybinės mokesčių inspekcijos, „Sodros“ ir kitų institucijų reformas. Rajonuose likę tik mažučiai skyriai, viskas sutelkta į apskričių centrus, todėl smarkiai sumažėjo darbo vietų. Jaunimui, baigusiam mokslus didmiestyje, neliko tikslo grįžti į Joniškį.

Nesakau, kad reformų nereikėjo, tačiau nuo jų nukentėjusioms savivaldybėms turėjo būti už tai kompensuota mokestinėmis lengvatomis, papildomu finansavimu ar panašiai.

Iš tos vadinamosios regionų plėtros mes nieko nepajutome. Iš sveikatos apsaugos ministro net girdime, kad rajonuose ligonines reikia uždaryti. Absurdas. Iki artimiausios ligoninės Šiauliuose - 40 kilometrų. Jei tokį žingsnį žengtų, tai dar daugiau žmonių išvažiuotų iš rajonų. Ir ne tik dirbantys ligoninėse. Rajone turi būti ligoninė, mokyklos, bibliotekos ir panašiai.

Mums priekaištaujama, kad asfaltavome kelią, sudėjome trinkeles ir t.t. Negi rajono žmogui to nereikia? Sako, nereikia, nes vis tiek daugybė žmonių emigravo. O aš pasakysiu atvirkščiai: būtent ir emigravo, nes uždaromos mokyklos, ligoninės, neasfaltuojami keliai.

Situaciją komentuoja Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas:

- Mūsų rajonas yra specifinis, nes yra grynai žemės ūkio kraštas. Stambieji ūkininkai prisipirko geros technikos, todėl reikia mažiau darbo jėgos. Bandome patys kurti darbo vietas, tačiau kas iš to, kai sukuriame 20, o panaikinama 100, pavyzdžiui, į apskrities centrą iškėlus valstybinių institucijų filialus arba panaikinus urėdijas. Pasekmė - žmonės emigruoja į užsienį arba bent jau į didesnius Lietuvos miestus. Vyriausybė daro viską, kad regionai iš viso sunyktų. Viskas valdoma iš Vilniaus, jame kuriamos įvairios tarnybėlės. Stengiamės išlaikyti mokyklų tinklą, darželius, bibliotekas, tačiau žmonių mažėja, kartu mažėja gyventojų pajamų mokestis ir vis sunkiau visa tai išlaikyti.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net