respublika.lt
 

J.Milius: Negalime leistis ir toliau būti apgaudinėjaminuotraukos (26)

2019 birželio mėn. 06 d. 12:18:28
Danas NAGELĖ

Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius švenčia dvigubą pergalę. Pirma - po ilgo vilkinimo nutrauktas ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu, tačiau tai asmeninė pergalė. O antroji - susijusi su visais Lietuvos ir ne tik Lietuvos, bet Rytų bei Vidurio Europos gyventojais: vakarų pramonininkai nebegalės kišti prastesnės kokybės to paties pavadinimo maisto produktų. O problemą, kad „tie patys“ sausainiai ar šokoladukai pas mus yra daug prastesnės kokybės, pirmasis dar prieš 6 metus iškėlė būtent J.Milius.

×
nuotr. 3 nuotr.
Jonas Milius. Eltos nuotr.

 

Už ES rinkoje parduodamas tas pačias, tačiau skirtingos kokybės prekes bus taikomos sankcijos. Kaip „Vakaro žinios“ jau skelbė, tokių produktų pardavimas bus pripažintas nesąžininga komercine veikla, o baudos sieks iki 4 proc. metinės pardavėjo apyvartos kiekvienoje nukentėjusioje šalyje. Kaip praneša Teisingumo ministerija, priėmus naują ES direktyvą, valstybės narės per dvejus metus jos nuostatas turės perkelti į nacionalinę teisę. Jeigu tokie pat pažeidimai bus įrodyti keliose valstybėse narėse, sankcijas koordinuos ES.

„Sakykim, mums deda cukrų, jiems - medų. Akivaizdu, kad gamintojai mums, Rytų vartotojams, rodo didžiulę netoleranciją, laikydami mus antrarūšiais. Ne tik maisto produktai mums kišami prastesni, tas pat ir su pramoninėmis, buitinėmis prekėmis, Rytų Europos rinkai gaminamais automobiliais.“ Tai - buvusio VMVT direktoriaus J.Miliaus citata iš 2013 m. liepos 23 d. „Respublikos“ numerio, o J.Milius apie tai kalbėjo po tais metais atlikto tyrimo.

Tąsyk į VMVT atskleistą informaciją kitos atsakingos Lietuvos institucijos nekreipė dėmesio, kol analogiškų tyrimų neatliko kitos skriaudžiamos valstybės - Slovakija, Čekija ir kt. Kai jos ėmė kelti sumaištį Europos mastu, 2017 m. VMVT (kai J.Milius jau buvo atleistas iš pareigų) atliko dar vieną tyrimą ir dar kartą patvirtino, kas jau ir taip buvo aišku: tuose pačiuose produktuose pas mus dedama daugiau chemijos, vietoj saulėgrąžų aliejaus naudojamas pigesnis palmių aliejus ir t.t.

- Jūs pirmasis viešai ir su įrodymais įvardinote, kad rytų europiečiai „maitinami“ prastesnės kokybės produktais nei vakariečiai. Džiaugiatės, kad pagaliau ES imasi veiksmų diskriminacijai naikinti? - „Vakaro žinios“ teiravosi Jono MILIAUS.

- Seniai to reikėjo. Tačiau buvo nemažai teisinių spragų. Gamintojai iš esmės nepažeidė įstatymų, nes deklaruodavo, ką pardavinėja. Tačiau didžiausia blogybė ir apmaudas buvo tai, kad tuo pačiu pavadinimu Lietuvoje produktai būdavo pardavinėjami kito skonio, skirtingos receptūros nei, pavyzdžiui, Vokietijoje. Jei pavadinimą pakeistų, tai problemos nebūtų. Tačiau pardavinėdavo tuo pačiu pavadinimu.

Teisindavosi, esą mūsų prekybininkai užsakydavo prastesnės kokybės prekes, nes norėjo mažesnės kainos. Sakydavo, kad mūsų žmonėms skaniau, pavyzdžiui, sausi pusryčiai su saldikliu, o ne su medumi. Kaip minėjote, aš Lietuvoje pirmas iškėliau šį klausimą, tačiau nebuvau suprastas.

- Ar dabar bus įmanoma apsiginti nuo produktų, kurių kokybė prastesnė nei Vakaruose?

- Jei pavadinimas bus kitoks - tada įmanoma. Tačiau jei prekių tuo pačiu pavadinimu sudėtis skirsis, net jei tai bus deklaruota ant pakuotės, vargu ar kas nors iš pirkėjų tai pastebės. Reikia reikalauti keisti pavadinimus, nes kitaip tai yra vartotojų klaidinimas.

Štai ką tik skridau į Prancūziją, iš Prancūzijos - į Italiją, iš ten - į Latviją, o iš Latvijos - į Lietuvą. Jei būčiau kokioje Prancūzijoje nusipirkęs sausainių, o po to tokių pačių nusipirkčiau Lietuvoje visai kito skonio... Taip negali būti. Vartotojų apgaudinėjimas. Kadangi daug keliauju, asmeniškai susiduriu, kad to paties maisto kokybė skiriasi ne tik chemine sudėtimi, bet ir skoniu. Kai Seime buvo sudaryta laikinoji tyrimo komisija šiuo klausimu, atkreipiau dėmesį: nieko neįrodysite, nes mūsų pardavėjai gamintojams bus pateikę prašymus pateikti produkciją kitokios receptūros.

- Kaip tam užkirsti kelią?

- Visų pirma Lietuvoje turi būti stiprinamos vartotojų teises ginančios institucijos. Tarptautinės įmonės turi labai stiprius juristus ir formaliai įstatymų nepažeidžia, nes nenori rizikuoti savo reputacija. O vartotojų gynėjai turi viešinti, kad esame diskriminuojami ir galbūt raginti nepirkti tokių prekių. Deja, vartotojų teisės pas mus prastai ginamos visose srityse.

- Kai vadovavote VMVT, kuruodavote tik maisto produktų kokybę. Pats asmeniškai nesusidūrėte, kad ir ne maisto prekės pas mus gerokai prastesnės kokybės?

- Viename interviu jums esu minėjęs, kad net skutimosi peiliukus perku užsienyje. Tos pačios kokybės tie patys peiliukai, pavyzdžiui, pirkti Vokietijoje, tarnauja gerokai ilgiau, negu pirkti Lietuvoje. Ir Seimo komisijai tą minėjau. O keisčiausia, kad geresnės kokybės prekės Vokietijoje kainuoja netgi pigiau nei Lietuvoje.

- Kai apsiperkate Lietuvoje, pagal ką renkatės prekes? Skaitote kiekvieno produkto cheminę sudėtį?

- Renkuosi tik pagal kokybę, o ne kainą. Profesinis išsilavinimas neleidžia pirkti nekokybiškų produktų. Jei, pavyzdžiui, mėsa sudaro tik 5 proc. dešrelės, tai akivaizdu, kad kokybės ten jokios.

Aišku, man nebūtina visada skaityti etiketes, nes, kaip specialistas, puikiai žinau, kokią kokybę siūlo koks gamintojas. Mane labiausiai liūdina kokybės ir kainos santykis. Prancūzijoje ar Italijoje, pavyzdžiui, galima pavalgyti daug sveikiau ir dar už mažesnę kainą nei Lietuvoje.

- Gal tai, kad sukėlėte „šaršalą“ dėl diskriminacijos maisto atžvilgiu, buvo viena iš priežasčių, kodėl neįtikote Algirdo Butkevičiaus Vyriausybei ir buvote atleistas?

- Visai įmanoma, nors, manau, kad buvau neparankus ir dėl kitų priežasčių.

- Bet jūsų atžvilgiu nutraukta prieš 3 metus pradėta byla dėl piktnaudžiavimo ir prekybos poveikiu?

- Tik pradėjus tyrimą visiems iš karto sakiau, kad tyrimas yra visiškai nepagrįstas. Apmaudu, kai 30 metų atiduodi valstybei, atidarai Lietuvai tiek rinkų, o tau taip atsidėkoja. Apjuodina, įkiša į purvą, sugadina mano, kaip tarptautinio eksperto, reputaciją, o dabar ją atstatyti sunku: visuose angliškuose puslapiuose rašoma, kad esu įtariamasis. Iš visokių „guglių“ taip lengvai tos informacijos neištrinsi. Tiesa, dabar turiu sutartis su privačiomis Ukrainos ir Balkanų šalių įmonėmis, ruošiu jas, padedu patekti į ES rinką.

- Jau prieš dvejus metus turėjote atsakymus iš Rusijos, kad jokių listerijos bakterijų, kurių nuslėpimu buvote kaltintas, lietuviškoje produkcijoje šios šalies specialistai nerado. Kodėl tyrimas nutrauktas tik dabar?

- Svarbiausia, tie protokolai buvo įsegti į bylą, tačiau protokolų niekas nemokėjo skaityti. Tik dabar išmoko. Pats suprantate, kad kažkas užsakė ir istorija buvo sukurta iš nieko. Bet jos užbaigti be nieko neįmanoma.

- Bylinėjatės dėl neteisėto atleidimo iš VMVT vadovo pareigų. Kaip sekasi?

- Turbūt pirmą kartą istorijoje tuo pačiu klausimu kreiptasi į Konstitucinį Teismą. Vyriausiasis administracinis teismas dabar prašo išaiškinti, ar galima žmogų atleisti iš darbo be motyvų. Kiek žinau iš Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikos, kad negalima. Tačiau grąžinimas į darbą man tebūtų garbės reikalas, aš ten nesiveržiu grįžti.

Situaciją komentuoja XVI Vyriausybės (2012-2016 m.) premjeras, atleidęs Joną Milių Algirdas BUTKEVIČIUS:

„Matote, J.Milius atleistas ne dėl baudžiamosios bylos iškėlimo, jis atleistas dėl kitų motyvų: dėl to, kad neužtikrino sisteminės maisto produktų kokybės kontrolės, buvo nustatyti didžiuliai pažeidimai tiek bakteriologiniu požiūriu, tiek visais kitais atžvilgiais. O baudžiamoji byla buvo iškelta dėl visai kitų dalykų“, - tikino A.Butkevičius, „Vakaro žinių“ paklaustas, ar dabar, kai J.Milius reabilituotas, neatrodo, kad Vyriausybė padarė klaidą jį 2016 m. rudenį atleisdama iš pareigų.

Priminus, kad Vyriausiasis administracinis teismas kreipėsi į KT klausdamas, ar galima žmogų atleisti be pagrindo, A.Butkevičius pažadėjo įrodyti, kad pagrindas buvo.

„Turėjome pagrindą. Aš artimiausiu metu, kai atsibos tos kalbos, tikriausiai pateiksiu visą informaciją, dėl ko atleidome. Iki šiol vyko ikiteisminis tyrimas, todėl nenorėjau, kad būtų traktuojama kaip spaudimas teisėsaugos institucijoms. O dabar byla nutraukta“, - sakė ekspremjeras.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (26)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ARTĖJA: Madagaskaro šiaurės vakarams pirmadienį, tikėtina, smogs tropinis ciklonas „Belna“; Madagaskaro pareigūnai Boenio regione, esančiame šiaurės vakarų Madagaskare, paskelbė raudoną pavojaus signalą.
  • Į PARTIJĄ: Lietuvos baidarininkas, Europos čempionato bei Olimpinių žaidynių prizininkas Aurimas Lankas paskelbė prisijungiantis prie birželį įsteigtos liberalios Laisvės partijos.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar kada nors teko duoti kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +6 C

+2 +4 C

 

+2 -4 C

+6 +8 C

+3 +4 C

 

0 +3 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s