Jei kabini ne valstybine kalba parašytą lentelę, numatyk ir pasipiktinimąnuotraukos

2016 rugsėjo mėn. 06 d. 10:17:01 Perskaitė 5002

Sekmadienį, minint Europos kalbų dieną, Vilniuje Varšuvos ir Rusų gatvės pasipuošė lenkų ir rusų kalba parašytais šių gatvių pavadinimais. Islandijos gatvės užrašas buvo parašytas islandiškai, o Vašingtono aikštė pažymėta angliškai. Ateityje kai kurie Vilniaus gatvių pavadinimai bus užrašyti totoriškai, vokiškai, žydiškai. Kad, anot Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, džiaugtumės savo istorija, tradicijomis ir vienas kitu.

 

Rusų kalba parašyta lentele Vilnius pasidžiaugė tik 12 valandų. Po pusdienio užrašas buvo užtepliotas dažais. Kabinant lenkų kalba parašytą lentelę, būrelis pasipiktinusių vilniečių šūkavo „Gėda!“. Kiek tos lentelės ištvers - tik laiko klausimas. Sprendžiant iš simpatijų, antipatijų, veikiausiai išliks tik islandiškas užrašas.

Pasipiktinimą dėl užtepliotos lentelės jau išreiškė R.Šimašius ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Tačiau pažiūrėkime į situaciją kitu kampu. Niekas, net ir R.Šimašius su L.Linkevičiumi, nepaliktų ant šaligatvio savo telefono ar laikrodžio. Kad neišprovokuotų vagystės. Tad ir politikoje, įskaitant ir vidaus politiką, reikėtų vadovautis tuo pačiu imperatyvu. NEPROVOKUOK. Kvailai! Kaip koks nors vietinis „Charlie Hebdo“. Iš anksto pagalvok apie būsimas pasekmes. Tiek vidines, tiek tarptautines. Tačiau, matyt, liberalams taip norėjosi prieš Seimo rinkimus įsiteikti rinkėjams, kad net neapskaičiavo galimų šios akcijos pasekmių. Pagalvojo ne apie tarptautines grėsmes, bet rūpinosi savo skiedryno reikalais. Kad patektų į Seimą. Tad lentelę iš principo galėjo išniekinti ir koks nors liberalas. Kad įskeltų jiems palankesnių rinkėjų diskusiją. Atgaivintų Eligijaus Masiulio pridusintą partiją. Juk liberalai valstybinę kalbą traktuoja labai liberaliai. Prikaišiotų į asmenvardžius mūsų raidynui svetimų raidžių.

Vilnius - nemažas miestas. Tad reikėjo pagalvoti, jog jame gali apsireikšti bent vienas gyventojas, būtinai užpaišysiantis nevalstybine kalba parašytą gatvės pavadinimą. Dėl įvairių priežasčių. Nebūtinai chuliganiškų. Nes chuliganai taip nesismulkina. Užterlioja ir lietuviškas afišas. Be to, jie veikia spontaniškai. Su dažų kibirėliais nevaikšto. O kur garantija, kad lentelės neužterliojo koks nors Vladimiro Putino gerbėjas? Kad sukeltų rusų tautybės Lietuvos piliečių pasipiktinimą. O Maskva irgi sureaguotų. Tad tik politinis autistas kabinėja tokias lenteles. Kad jos užtepliotos mestų įtarimo šešėlį ant lietuvių, rusų, ukrainiečių, totorių ir t.t. Tarkime, totoriai uždažė. Pasipiktinę Krymo aneksija. Juk interpretuoti galima visaip. Kaip kam patogiau. Tad R.Šimašiui dabar reikėtų melstis. Kad kas nors neuždažytų ir lenkiškos lentelės. Tarkime, kad ir vietinis lenkas. Nes pasipiktinimą turbūt išreikštų ne tik Valdemaras Tomaševskis, bet ir oficiali Varšuva.

Dar vienas aspektas. Vilniaus krašte tiek būta nemalonumų dėl lenkiškai užrašytų pavadinimų. Už valstybinės kalbos pažeidinėjimus administracinėmis baudomis bausti atsakingi asmenys. Tad lenkiškas gatvės pavadinimas vėl gali padidinti kiek aprimusią konfrontaciją. Esą jei Vilniuje galima, tai kodėl negalima Šalčininkuose? Juk lenkų kalba - ne Afrikos kalba. Europos kalba, kaip ir lietuvių. Tad kelios visai nedidelės, bet politiškai neapgalvotos gatvių lentelės kažin ar sustiprino istorines, multikultūrines Vilniaus tradicijas. Atvirkščiai. Tautų santarvei pakenkė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net