respublika.lt

I.Šimonytė apie energetinę krizę: būtinas europinis atsakas

(125)
Publikuota: 2022 spalio 31 14:37:00, Rugilė Augustaitytė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Ingrida Šimonytė. Eltos nuotr.

Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad Vakarų valstybėms, siekiant atremti Rusijos vykdomą energetinį šantažą, būtina ieškoti europinių sprendimų.

 

„Reikalingas kaip įmanomas labiau europinis atsakas šioms (energetinės krizės sukeltoms – ELTA) problemoms spręsti. Todėl, kad nacionalinės priemonės tinkamos ir pateisinamos tam tikru mastu, tačiau labai svarbu, kad nebūtų konkuruojama nacionalinėmis priemonėmis ar jų dosnumu, kadangi tai jau keltų problemų ne tik energetikos sistemoms, bet taip pat ir bendrajai ES rinkai, kurią taip vertiname ir taip didžiuojamės“, – po susitikimo su Graikijos ministru pirmininku Kyriaku Mitsotakiu kalbėjo I. Šimonytė.

Ministrė pirmininkė pažymėjo, kad Kremliaus vykdomu energetiniu šantažu siekiama susilpninti paramą Ukrainai. Tačiau, pabrėžė ji, Vakarų valstybės ieško priešingų sprendimų.

„Siekis yra labai paprastas – susilpninti paramą Ukrainai, sukelti vidinius konfliktus valstybėse, kurios remia Ukrainą, galbūt priversti visuomenę suabejoti Vyriausybių taikoma parama. Bet, vis dėlto, turbūt labai gerai suprantame, kokie yra tikslai ir užmojai už šitų veiklų ir ES lygiu tą matydami ieškome kaip tik priešingų sprendimų, kaip tik kuo labiau padėti Ukrainai kovoje prieš Rusijos agresiją, bet taip pat ir kaip sustiprinti ES, kaip sustiprinti ES energetinį efektyvumą ir atsparumą tam, kad nebūtų mūsų visuomenėmis ir mūsų energetikos sistemomis manipuliuojama“, – pridūrė ji.

Premjerė taip pat teigė, kad naujausiame Europos Komisijos (EK) priemonių elektros ir dujų kainoms suvaldyti pakete yra daug teisingų pasiūlymų.

Vis tik, anot jos, ES dar reikia dirbti išvien bendriems sprendimams dėl dujų kainų apribojimų rasti, dėl ko kol kas dar nesutaria nei Bendrijos šalių vadovai, nei už energetikos politiką atsakingi ministrai.

„Galėčiau pasidžiaugti, kad EK naujai pasiūlytame pakete yra nemažai priemonių, kurias galime vertinti teigiamai. Tai tikrai buvo tos priemonės, kurių ir siekėme bei kurios yra žingsniai tinkama kryptimi“, – pirmadienį Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė premjerė.

„Tačiau, žinoma, dar reikia papildomai padirbėti tam, kad sprendimai, visų pirma, susiję su dujų kainų tam tikru apribojimu, būtų įgyvendinti ir būtų išnaudotas geras tam tinkamas laikas“, – tęsė ji.

I. Šimonytė teigiamai įvertino ir tai, kad ES ministrai praėjusią savaitę sutarė, kad būtina toliau ieškoti konkrečių sprendimų.

„Faktas, jog buvo sutarta toliau diskutuoti dėl praktinių veiksmų, teikia optimizmo. Žinoma, konkretumus dar reikia aptarti ekspertams. Bet manau, kad sprendimo reikia kaip įmanoma greičiau“, – teigė premjerė, pridūrusi, jog Lietuva, kaip ir Graikija, palaiko iniciatyvą apriboti gamtinių dujų kainas, esą tai padėtų normalizuoti jas rinkoje.

Ministrė pirmininkė vylėsi, kad sprendimai galėtų suformuluoti lapkričio pabaigoje.

„Yra būtinybė normalizuoti elektros kainas, nes jos yra toli nuo tokių, kurias pavadinčiau ekonomiškai fundamentaliomis. Todėl toks laikinas sprendimas į rinką atneštų šiek nuspėjamumo. Labai palaikome šį praktinį darbą ir tikimės, kad tai lapkričio pabaigoje duos rezultatų“, – kalbėjo I. Šimonytė.

EK yra pasiūliusi sukurti dujų dalijimosi mechanizmą ir prekybos platformą, kurioje bent 15 proc. savo dujų pajėgumų ES šalys pirktų bendrai.

Dar Komisija siūlo iki kitų metų kovo parengti naują suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kainų biržoje indeksą, siekiant sušvelninti Nyderlandų TTF biržos indekso įtaką ir sumažinti ES perkamų dujų kainas. Argumentuojama, kad TTF kaina neatspindi SGD kainos, kurių į ES pradėta tiekti gerokai daugiau nei anksčiau.

Taip pat siūloma taikyti „dinamines“ kainų lubas TTF prekybos taške perkamoms dujoms, kurios kistų priklausomai nuo kainos šioje biržoje.

Šiuos pasiūlymus praeitą antradienį aptarė už energetikos politiką atsakingi ES ministrai, Lietuvą susitikime atstovavo energetikos ministras Dainius Kreivys.

Vis tik po susitikimo paaiškėjo, kad politikams kol kas dar sunkiai sekasi įveikti nesutarimus dėl to, kaip reguliuoti energijos gamybos sąnaudas bloke.

Anot D. Kreivio, Liuksemburge posėdžiavę šalių energetikos ministrai neliko patenkinti EK pateikta informacija bei akcentavo, kad konkretesni sprendimai turėtų būti pasiūlyti po mėnesio – kitoje ES Transporto, telekomunikacijų ir energetikos taryboje.

Dar rugsėjį Lietuva ir 14 kitų Bendrijos valstybių bendru laišku EK paprašė, kad šios kainų lubos galiotų visoms didmeniniais sandoriais perkamoms dujoms. Kiek mažesnė dalis šalių palaiko tokius apribojimus elektros gamybai naudojamoms dujoms.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (125)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s