respublika.lt

Į Briuselį vilioja įspūdingos algos

(0)
Publikuota: 2019 vasario 16 14:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 14 nuotr.
Tai Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris ir jo reakcija pamačius tuščią Europos Parlamento salę 2017 m., kai turėjo vykti svarbios derybos dėl „Brexit“. EPA-Eltos nuotr.

Atrodo, labai gera būti Seimo nariu: solidi alga ir priedai mokami net ir už pravaikštas. Tačiau dažniausiai daugiau politikų veržiasi į Europos Parlamentą, neretai ten būna ir 20 kandidatų į vieną vietą. Priežastis yra aiški. Ten - dar geriau gyventi. Vien algos ten per vieną kadenciją galima uždirbti tiek, kiek vidutiniškai uždirbantis lietuvis Tėvynėje gautų tik per 47 metus!

 

Traukos vieta

Rinkimai į EP šiemet vyks tik gegužę, todėl Vyriausioji rinkimų komisija dar neskelbia ir net norėdama negalėtų paskelbti, kiek bus norinčių į jį patekti. Tačiau sprendžiant iš ankstesnių rinkimų, EP - bene trokštamiausia vieta. Štai prieš penkerius metus į 11 Lietuvai skirtų mandatų pretendavo net 215 mūsų politikų. O ir šiemet apie ketinimus veržtis į Briuselį bei Strasbūrą yra prabilęs ne vienas parlamentaras, taip pat merai bei kandidatai į merus. Toks veržimasis neturėtų stebinti. Nors europarlamentarai turi gerokai mažesnę įtaką nei seimūnai ar merai, finansinės sąlygos ten tokios, kad tiesiog traukte traukia.

2018 m. EP biudžetas siekė 1,95 mlrd. eurų. Išlaidos personalui - daugiausia atlyginimai, mokami maždaug 7000 tarnautojų ir frakcijų darbuotojų, - sudaro 44 proc. šios sumos. Iš biudžeto taip pat padengiamos vertimo žodžiu, išorės vertėjų teikiamų paslaugų ir darbuotojų kelionės išlaidos. Maždaug 22 proc. 2018 m. biudžeto skiriama EP narių išlaidoms, įskaitant atlyginimus, kelionės ir biuro išlaidas bei asmeninių padėjėjų darbo užmokestį, padengti.

Lietuvoje tektų dirbti 47 metus


EP nariai pagal 2009 m. liepos mėn. įsigaliojusį statutą iš principo gauna vienodą atlyginimą. Pagal šį statutą nuo 2018 m. liepos 1 d. mėnesinis EP narių atlyginimas neatskaičius mokesčių yra 8757,70 euro. Atlyginimas mokamas iš Europos Parlamento biudžeto ir atskaičius ES mokestį bei draudimo įmokas sudaro 6824,85 euro. Nustatytas bazinis atlyginimas yra 38,5 proc. bazinio ES Teisingumo Teismo teisėjo atlyginimo. Lietuvoje praėjusių metų trečią ketvirtį vidutinė alga neatskaičius mokesčių sudarė 935,7 euro, tad nesunku paskaičiuoti: europarlamentaras per penkerių metų kadenciją „popieriuje“ uždirba tiek pat, kiek vidutinę algą gaunantis žmogus Lietuvoje uždirbtų per 561 mėnesį arba per beveik 47 metus.

Ir tai dar toli gražu ne viskas. Pagal statuto nuostatas buvę EP, sulaukę 63 metų, turi teisę gauti senatvės pensiją. Pensija lygi sumai, gautai sudėjus po 3,5 proc. nuo atlyginimo už kiekvienus pilnus įgaliojimų vykdymo metus, tačiau visa jos suma negali būti didesnė kaip 70 proc. buvusio atlyginimo. Šios pensijos mokamos iš Europos Parlamento biudžeto. Kitaip tariant, visą kadenciją išdirbęs politikas iš Briuselio užsitikrina pusantro tūkstančio eurų pensiją, atidirbęs dvi kadencijas - 3 tūkst. eurų ir pan. O dar jis gaus pensiją ir iš Lietuvos.

Viskas nemokamai

Bet ir tai dar ne viskas. Kaip ir nacionalinių parlamentų nariai, EP nariai gauna įvairių išmokų, skirtų išlaidoms, patirtoms vykdant EP nario įgaliojimus, kompensuoti. Išmoka skirta išlaidoms, patirtoms valstybėje narėje, kurioje išrinktas Parlamento narys, pavyzdžiui, EP nario biuro išlaikymo, telefono ir pašto paslaugų išlaidoms, kompiuterių įrangos pirkimo, naudojimo bei priežiūros išlaidoms, kompensuoti. Jei EP narys be pateisinamos priežasties per Parlamento darbo metus (nuo rugsėjo iki rugpjūčio mėn.) nedalyvavo pusėje plenarinių posėdžių, išmoka mažinama perpus. Kaip skelbia EP atstovybė Lietuvoje, 2019 m. šios išmokos dydis yra 4513 eurų per mėnesį.

Daugelis EP posėdžių, pvz., plenariniai, komitetų ir frakcijų posėdžiai, vyksta Briuselyje arba Strasbūre. Parlamento nariams kompensuojamos kelionės į posėdžio vietą bilietų kainą atitinkančios faktinės išlaidos, kai pateikiami patvirtinamieji dokumentai, neviršijant D verslo (ar panašios) klasės įkainių, jei skrendama lėktuvu, pirmos klasės įkainių, jei keliaujama traukiniu, arba 0,53 euro už kilometrą (iki 1000 km), jei vykstama automobiliu. Be to, mokamos fiksuoto dydžio išmokos už kelionės atstumą ir trukmę, skirtos su kelione susijusioms papildomoms išlaidoms (pvz., greitkelių mokesčių, bagažo antsvorio ar rezervacijos išlaidoms) padengti.

320 eurų per dieną

Be to, manoma, kad EP nariai, eidami savo pareigas, dažnai turi vykti į valstybę narę, kurioje jie buvo išrinkti, arba į kitas valstybes dėl kitų priežasčių negu oficialūs posėdžiai (pvz., dalyvauti konferencijoje arba vykti su darbo vizitu). Veiklos, kurią EP nariai vykdo ne valstybėje narėje, kurioje jie buvo išrinkti, atveju kelionės, apgyvendinimo ir kitos susijusios išlaidos gali būti kompensuojamos neviršijant metinės 4454 eurų sumos.

Jei manote, kad tai - viskas, labai klystate. EP moka 320 eurų dydžio dienpinigius per dieną. Išmoka sumažinama per pusę, jei EP nariai nedalyvavo daugiau negu pusėje vardinių balsavimų balsavimo plenariniame posėdyje dienomis, net jei jie dalyvavo posėdžiuose. Posėdžiai paprastai vyksta 4-5 dienas per savaitę, tad vien dienpinigių per mėnesį galima uždirbti apie pusseptinto tūkstančio eurų. Už dalyvavimą posėdžiuose, kurie rengiami už ES ribų, mokama 160 eurų išmoka (jei pasirašoma registre), o apgyvendinimo išlaidos kompensuojamos atskirai.

Padėjėjų - kiek nori


Beje, EP nariai gali patys pasirinkti savo padėjėjus neviršydami Parlamento nustatyto tam skirto biudžeto. 2018 m. vienam Parlamento nariui skirta didžiausia suma buvo 24 526 eurai. Ši suma nepervedama Parlamento nariams, tačiau jie gali samdytis ir po 20 padėjėjų, kad patiems beveik nereikėtų dirbti, arba gerokai mažiau, bet leisti jiems užsidirbti gerokai daugiau. Kai kurie mūsų atstovai EP, sprendžiant iš oficialios statistikos, tikrai nepersidirba. Pavyzdžiui, apie ES aktualijas rašantis portalas „Politiko“ pernai sudarė 20-uką EP narių, mažiausiai pasižymėjusių teisėkūroje. Į jį pateko ir Algirdas Saudargas, turėjęs 17 padėjėjų. Be to, jam dirbo ir dvi samdomos įmonės, tačiau iki praėjusių metų pavasario A.Saudargas EP neuždavė nė vieno klausimo, o nuo 2014 m. pasisakė vos dukart.

Ką galvoja Lietuvos atstovai Europos Parlamente?

Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas „Vakaro žinioms“ neatsakė, ar sieks dar vienos kadencijos EP, nes kol kas nežino, tačiau pabrėžė, kad alga jo nedomina. Tiesa, duomenų, kad V.Uspaskichas būtų jos atsisakęs, nėra.

Bronis Ropė pajamomis nesiskundžia, tačiau tvirtina norintis ten dirbti ne dėl gerų finansinių sąlygų. „Žinoma, atlyginimas yra ženkliai didesnis nei Seime ar mero pareigose, tačiau yra minusas, kad reikia kiekvieną savaitę važinėti tai į Strasbūrą, tai į Briuselį. Be to, popierių daug, skaitymo daug, o mero darbas - daugiau ūkinis. Aišku, yra galimybė kiekvieną savaitę neskraidyti ten, galima būtų ir gyventi Briuselyje. Tačiau kai keliones apmoka, kodėl nepaskraidžius“, - pridūrė B.Ropė.

Vilija Blinkevičiūtė nustebino prisipažindama, kad ji šiek tiek pinigų galinti pasitaupyti tik iš algos, o dienpinigių (320 eurų per dieną! - aut. past.) dažniausiai nelieka, nors, stropiai lankant posėdžius, jų per mėnesį galima „užsikalti“ po daugiau nei 5 tūkst. eurų. Beje, politikė pripažino, kad algos gauna 6824,85 tūkst. eurų: kai kuriose valstybėse nuo jos dar ir gyventojų pajamų mokesčius reikia sumokėti, o Lietuva geraširdiškai savų europarlamentarų neliečia. Matyt, nenori visiškai nuskurdinti.

„Iš dienpinigių ar pavyksta susitaupyti?“ - perklausė V.Blinkevičiūtė ir gardžiai nusijuokė. Pasak jos, tai priklauso nuo kiekvieno EP nario individualiai.

„O man dažnai nieko nelieka. Gyvenu viešbučiuose: tris savaites Briuselyje, savaitę Strasbūre. Kartais vienas kitas euras lieka, tačiau retai, nes viešbučiai yra brangūs. O kad net ir algos nelieka - tikrai nesakyčiau, nes žmogus vis tiek taupo, galvoja apie gyvenimą. Nesu labai išlaidi, esu daugiau per vidurį“, - tvirtino politikė.

Paklausta, ar nesijaučia nepatogiai, kai kartu su dienpinigiais jos pajamos yra dvigubai didesnės negu Lietuvos prezidento, ji sakė, kad viskas yra normalu.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos RUGINIENĖS komentaras:

„Nenormalu, kai europarlamentarai gauna kone dvigubai didesnes pajamas, nei šalies vadovai. Suprantu, kad ne Lietuva nustatė taisykles, tačiau tokia disproporcija yra keista. Jei pas mus visų dirbančiųjų atlyginimai būtų adekvatūs ir nereikėtų mėnesius kovoti, kad minimali alga būtų padidinta 20-čia eurų, tai niekas į tai net ir nekreiptų dėmesio. Tačiau žmonės yra įpykę, nes dažnai viešojoje erdvėje pasigirsta politikų komentarų, kad 400 eurų yra pakankama suma ne tik išgyventi, bet ir susitaupyti.

Skirtumas tarp europarlamentarų ir paprastų dirbančiųjų algų nėra unikalus atvejis. Toje pačioje Lietuvoje skirtumai tarp įmonių vadovų ir paprastų darbuotojų algų siekia 6 ir daugiau kartų, o kai kuriose darbovietėse - net ir 12 ar 13 kartų. Tokia socialinė atskirtis yra didžiulė problema. Ir ne tik Lietuvoje. Deja, atskirtis tik didėja, o vidurinioji klasė baigia išnykti“, - apgailestavo I.Ruginienė.

Konfederacijos pirmininkė atkreipė dėmesį, kad europarlamentaras vien algos ir dienpinigių per mėnesį gauna tiek, kiek žmogus, Lietuvoje gaunantis minimalią algą, uždirba per trejus metus.

„Be to, jei prieš kelerius metus nuvažiuodavau į Briuselį, nieko sau negalėdavau leisti nusipirkti, nes viskas atrodė labai brangu. O dabar viskas kainuoja beveik tiek pat, kiek ir Lietuvoje, tik paslaugos yra brangesnės. Ir Lietuvoje jei kainos būtų tokios pačios, kaip tada, kai turėjome litą (ką daugelis politikų mums ir žadėjo), tai „euriniai“ atlyginimai atrodytų gana patraukliai. Tačiau dabar kainos susilygino su kitų ES šalių kainomis, o nuvažiavus į Vokietiją apsipirkti galima net pigiau. Tada ir galvoji, kaip gali žmogus išgyventi už minimalią algą. Tačiau dar baisiau pensininkams, kurie iš viso tegauna 300 eurų ir mažiau“, - pastebėjo I.Ruginienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s