Garantinio fondo perdavimas Ūkio ministerijai sudaro prielaidas korupcijai (atnaujinta 15:58)

2010 rugsėjo mėn. 03 d. 12:18:00 Perskaitė 1639

Garantinio fondo perdavimas iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Ūkio ministerijai (ŪM) yra netikslingas ir sudaro prielaidas korupcijai, teigia Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas.

Pasak A. Syso, 2008-aisiais konservatoriams atėjus į valdžią pirmas jų žingsnis buvo darbo rinkos reikalus iš SADM perduoti ŪM.

Šių metų liepą valdantiesiems tai pavyko įgyvendinti, kai Vyriausybė pritarė nutarimų projektams, kuriais Garantinio fondo ir Vaikų išlaikymo fondo administravimo funkcijos buvo atskirtos.

Garantinio fondo administravimas ir dalis darbuotojų buvo perduota Įmonių bankroto valdymo departamentui prie ŪM, o Vaikų išlaikymo fondo administruoja SADM. Anksčiau šiuos abu fondus tvarkė SADM veikusi struktūra -Garantinio ir Vaikų išlaikymo fondų administracija.

Parlamentarui A. Sysui naujoji sistema kelia nerimą. Anot jo, akivaizdus interesas, kurio siekia ŪM, yra perimti gana pinigingą fondą, nes, A. Syso duomenimis, į ŪM dispoziciją perduota 106 mln. litų.

Be to, teigia parlamentaras, konservatoriai, darydami reformas, jungia institucijas, kad biurokratijos liktų mažiau, o šiuo atveju elgiasi priešingai: iš vienos daromos dvi institucijos, nors žadėta išsiversti su turimais darbuotojais, nuo 5 iki 8 padidėjo etatų skaičius.

A. Sysas taip pat teigė šiame sprendime įžvelgiąs korupcijos galimybę.

"Ten sukasi dideli pinigai, būna, kad per administratoriaus rankas praeina po porą milijonų. Galimybė nekontroliuojant disponuoti šiomis lėšomis sudaro prielaidą tokiems dalykams. Noriu priminti, kad šio fondo Valstybės kontrolė netikrina", - penktadienį spaudos konferencijoje kalbėjo A. Sysas.

Parlamentaras yra labai susirūpinęs, kad iki šiol nepatvirtinti Garantinio fondo nuostatai, nors fondas veikia nuo rugsėjo 1 dienos.

Seimo narys ŪM verčiau siūlė pagalvoti, kaip sustabdyti "fenikso sindromą", kai dirbtinai prie bankroto vedamos įmonės ir joms vėliau išmokamos kompensacijos ir vėl kuriama įmonė.

Ūkio viceministras Rimantas Žylius aiškino, kad Garantinio fondo administravimo funkcija yra perduota Bankroto departamentui prie ŪM. Tai padaryta, nes iki šiol Garantinis fondas buvo sujungtas su Vaikų išlaikymo fondu, o jų funkcijos buvo absoliučiai nesusijusios.

"Todėl Vyriausybė priėmė sprendimą, pagal kurį Garantinio fondą administruoti pavedė Bankroto departamentui, kuris užsiima bankroto proceso priežiūra. Pati Garantinio fondo funkcija yra išmokėti vieniems iš kreditorių, tai yra darbuotojams, jiems priklausančias lėšas bankroto metu, tai yra grynai bankroto proceso funkcija, todėl bankroto proceso funkcija ir buvo perduota Bankroto departamentui", - Eltai komentavo R. Žylius.

Komentuodamas A. Syso teiginius dėl korupcijos, ūkio viceministras teigė tame nematąs logikos.

"Iš tikrųjų sąžiningai čia negaliu atsekti logikos, kodėl SADM klerkai yra turbūt nepaperkami, o ŪM yra kažkokie kitokie", - kalbėjo jis.

R. Žylius pabrėžė, jog pati ŪM nedalyvauja Garantinio fondo lėšų skirstymo procese. Bankroto administratorius paduoda paraišką į Garantinį fondą, surašydamas, kiek Garantinis fondas pagal įstatymą turi išmokėti darbuotojams lėšų. Tada fondas patikrina, ar bankroto administratoriaus pateikta paraiška atitinka įstatymo reikalavimus, vėliau fondo taryba apsisprendžia ir patvirtina paraišką.

"Struktūra nepasikeitė, pasikeitė tiktai tai, kur valdomas yra pats paraiškų tikrinimo procesas. Garantinio fondo taryba irgi išliko lygiai tokios pačios sudėties. Iš tikrųjų nematau, kas taip kelia nerimą Seimo narį", - kalbėjo jis.

Atremdamas kritiką dėl pernelyg didelio etatų skaičiaus, R. Žylius priminė, kad kai Garantinis fondas buvo sujungtas su Vaikų išlaikymo fondu, Garantiniame fonde dirbo 11 žmonių. Priskaičiavus pagal darbo sutartis dirbusius žmones iki rugsėjo 1 dienos, Garantiniame fonde dirbo 15 žmonių.

"Paimdami 8 etatus, kadangi prijungėme ir Bankroto departamento resursus tiems dokumentų registravimo, sutarčių sudarymo uždaviniams, optimizuojame procesą ir pasieksime, kad su 8 žmonėmis dirbsime efektyviau negu Garantinio fondo administracijoje 15 žmonių", - sakė ūkio viceministras.

ŪM duomenimis, Garantinio fondo lėšų likutis 2010 m. rugpjūčio 1 d. - 100 mln. 400 tūkst. litų. 2010 m. rugsėjo 1 d. lėšų poreikis pateiktose paraiškose - 52,6 mln. litų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net