respublika.lt

Džiaugsmą kelia sutrikę „dvaro“ padlaižiainuotraukos (28)

2019 rugpjūčio mėn. 11 d. 17:22:00
Danutė ŠEPETYTĖ

Prieš kiek laiko „Respublika“ buvo pabandžiusi vieną savaitės dieną nešiurpinti Tautos juoda informacija - nespausdino kriminalų, blogų naujienų, stengėsi pateikti tik šviesias aktualijas bei temas. Šiuo principu vadovaudamiesi, nutarėme pakalbinti ir parlamentarą Naglį PUTEIKĮ, dažnai operuojantį negatyviais faktais, siūlydami pažvelgti į pasaulį iš šviesiosios pusės. Juo labiau kad ir jo vadovaujamos Centro partijos misija ginti silpnuosius itin glostanti ausį.

×
nuotr. 4 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

 

- Jeigu jau ginate silpnuosius, kodėl neginate Seimo pirmininko, atsidūrusio komiškoje padėtyje?

- Nuo kada Seimo pirmininkas yra silpnas? Jis turi didelę komandą patarėjų, padėjėjų, apsaugininkų, švyturėlių, turi mašinų valdiškų, kurios vežioja jį į Kauno rajoną ir atgal, - pabandytų Ramūną Karbauskį Seimo mašina nuvežti į Šiaulius, „dvaras“ sprogtų iš pasipiktinimo, - taigi Viktoras Pranckietis yra stiprus. Tik aš stengiuosi prisiminti, ar Seimo pirmininkas bandė sustabdyti beprotišką įstatymo pataisų konvejerį, stumiamą antstolių, advokatų, monopolinių organizacijų, kada jis pasisakė prieš privačius pensijų fondus, kada paklausė, kodėl Vyriausybė delsia kelti minimalią algą ir pan. Užmuškit, nieko panašaus neprisimenu...

- Gal būtent tai ir rodo jo silpnumą?


- Iš esmės V.Pranckietis savo neveiklumu yra toks pat liberalas, kaip ir iki tol buvę Seimo pirmininkai. Jie visi turtinės nelygybės atžvilgiu nieko esminio nepadarė.

- Vis dėlto kalbėkime, ką gražaus esat matę Lietuvoje.

- Ką pamačiau 2016 metais, tą matau ir dabar: pirmą kartą turbūt Lietuvos istorijoje nuo 1992 metų rinkėjai išrinko kitokios krypties politikus ir pirmą kartą po 1992 metų Seimas pradeda dirbti žmonių labui. Dabartinė valdančioji koalicija, ji iš esmės ta pati, kuri buvo ir 2016 metais, tik dabar aiškiau ir tvirčiau rodo, kad jai svarbi žmogaus savijauta Lietuvoje. Ji rūpinasi, kad mamos turėtų laiko auginti vaikus, kad tėvai turėtų iš ko auginti vaikus, kad valstybei svarbi šeima, vaikų skaičius šeimoje ir pan. Pirmą kartą programoje atsiranda punktas - didintini vaiko pinigai, nemokami vaistai senjorams, nemokamas vaikų maitinimas mokyklose, - pagaliau mes įžengėme į civilizuotą Europą, kur valstybės iš esmės rūpinasi pajamų nelygybės mažinimu ir savo gyventojų sveikata.

- Gražiai gražu, bet jau baigiasi tretieji „valstiečių“ metai valdžioje...

- Žiūrėkit. Kad ir kokia partija ateidavo į valdžią, vis tiek Vyriausybę formuodavo liberalūs žmonės, o Lietuvoje liberalas yra tas, kuris galvoja, kad jeigu žmogus neturtingas, jis pats dėl to ir yra kaltas. Taip pasaulyje niekur liberalai negalvoja, bet Lietuvoje galvoja. Kitaip tariant, nereikia būti ekonomistu ar politologu, kad pasakytum, jog Sauliaus Skvernelio Vyriausybė ir finansų ministras iš pat pradžių norėjo tęsti ankstesnių vyriausybių darbus, vengiant didesnių pokyčių, darančių įtaką žmonių savijautai...

- Jūs irgi klydot, kad rėmėt Skvernelį vienu metu?

- Aš visą laiką rėmiau su išlyga, kad geri darbai - puiku, bet jie turėtų būti ženklesni tiek pensijų, tiek vaiko pinigų atžvilgiu. Dėl panašių dalykų keldavau triukšmą frakcijoje ir premjeras vienu metu net nesisveikino su manimi. Na, galų gale nutariau mesti paskutinį ginklą - išėjau iš frakcijos. O dabar, kai pamačiau programą, aiškius projektus, visiškai kitokią tiek premjero, tiek finansų ministro laikyseną Lietuvos žmonių atžvilgiu, nusprendžiau grįžti.

- Bet jus ir lengva įtikinti, žiūriu.

- Tai jūs pati manęs paklausėt, ko nors šviesaus. Aš jums ir sakau: tikiu. Aš visą laiką tą patį sakau - didžiausia Lietuvos problema yra pajamų ir turtinės nelygybės didėjimas bei politikų nejautrumas rinkėjų atžvilgiu. Ačiū rinkėjams, kurie išsirinko „valstiečius“, ačiū jiems, kad jie išsirinko Gitaną Nausėdą, kuris šiuos dalykus labai aiškiai akcentavo. Nuostabu klausyti, ką buvęs bankininkas kalba, o jeigu dar jis vetuos Seimo įstatymus, kurie neatitiks jo rinkiminių kalbų, tai bus stebuklų stebuklas... Palaikykime gerus žmonių darbus. Giriu už tai savo kolegas.

- Nors patyliukais nelabai gražiai apie juos galvojate, tiesa?

- Ne, taip nėra, visi turime ir gerų, ir blogų bruožų. Nėra taip tragiška tame Seime, nė kiek ne sudėtingiau, kaip kolektyve, kuris turi spręsti strateginius uždavinius - kyla įtampų, verda aistros. Kai kur vadovai su tomis aistromis susitvarko, kai kur aistros nukrečia vadovus nuo jų kėdžių...

- Antano Guogos pavardė tarp jūsų partijos kandidatų į Europarlamentą matyt, irgi susijusi su viena tokių aistrų?


- Jei partija nori veikti Lietuvos gyvenimą, ji turi dalyvauti rinkimuose, jei ji nori dalyvauti rinkimuose, ji turi sumokėti užstatą. A.Guoga sumokėjo užstatą ir surinkęs reikiamą kiekį rinkėjų balsų padėjo mums išpildyti paskutinę sąlygą dotacijai gauti. Žinoma, mums skiriama parama yra mažiausia tarp visų partijų, bet mes gyvi. A.Guoga buvo vienintelis kandidatas iki Nausėdos, labai aiškiai kalbėjęs apie pajamų nelygybės mažinimą, be to, jis labai daug aukoja, bet neafišuoja, - tai nusveria kitus dalykus, kurie visuomenėje sukelia abejonių. Galima ir pajuokauti: buvo smerkiančių, kad nuėjome su Guoga, bet jis pelnė beveik 5 proc. rinkėjų balsų.

- Žmonėms įspūdį daro pinigai?

- Aš manau, kad ne pinigai, - sėkmė. Turbūt rinkėjai laiko Guogą sėkmingu žmogumi, kaip ir Viktorą Uspaskichą, kurio reitingai kyla. Vilniaus mieste daugiausiai balsų A.Guoga gavo Tarandėje, kur ir gyvena sėkmingi žmonės.

- Gal ir jūsų minusas tas, kad ligi šiol neapsigyvenote prabangiame name?

- Aš turiu du butus, negaliu skųstis, - vieną Klaipėdoje, kitą Vilniuje. Na, juk negali partijoms vadovauti vien turtingi žmonės. Partijų pirmininkai turi būti ir iš neturtingų, ir iš vidutiniokų, kaip aš.

- Centro partija nedidelė, galima sakyti, silpna ir gina silpną, tai kokie jos šansai?

- Aš ginčyčiausi dėl žodžio „silpna“: su kiekvienais rinkimais mes stiprėjame: prieš metus neturėjome nei dotacijų, nei savo atstovų vienmandatėse, dabar rugsėjį vyksiančiuose rinkimuose į Seimą turime visose trijose. Ateis 2020-ieji, galbūt pasikviesim draugėm Arvydą Juozaitį, tautiškąjį sparną, tuos, kurie nori, kad Lietuvos politikai gintų valstybę, kaip Vengrijos premjeras, ir atstovausime tiems, kurie negali gimti turtingi dėl objektyvių priežasčių. Valstybė negali būti sukonstruota tik sėkmingiems žmonėms. O kas tie sėkmingi žmonės? Na, sakysim, tarp konservatorių yra šeima, kuri valdo mokyklų ir vaikų darželių tinklą, - tai iš kur jie tokie sėkmingi? Ar iš prigimtinio talento? Ar iš gudrumo ir gebėjimo naudotis pažintimis?

- Nenorit paminėti pavardės?

- O kam? Visa Lietuva žino. Uždarė mokyklą Klaipėdoje (Austėja Landsbergienė - aut. past.) todėl, kad per mažas pelnas. Amerikoje toks pelnas, kaip pas juos, mokesčių inspekcijai būtų dingstis pradėti tyrimą (ar iš kažko nelupama per daug?). Penki proc. pelno laikoma sėkmingo verslo požymiu tiek Amerikoje, tiek Anglijoje, o pas mus nenori terliotis ir už 15, - nori daugiau. Bepigu šitam jųjų verslui: dotacija iš savivaldybių tarybų, plius bendra valstybės dotacija privačioms mokykloms ir darželiams, - tai čia verslas? Čia biudžetinis verslas: turi ryšių, esi turtingas ir įtakingas, neturi ryšių, esi biednas. Dėl to žmonės ir sako, kad konservatoriai yra dviveidė partija.

- Pagal jus išeitų: jeigu žmogus neturtingas, kalta valdžia?

- Taip, teisingai, tuo mūsų partija ir skiriasi nuo konservatorių. Valstybė turi užtikrinti vienodas starto sąlygas siekiant aukštojo mokslo visiems, nežiūrint į tai, turtingoje ar neturtingoje šeimoje esi gimęs. Valstybė rūpinasi visais, o labiausiai rūpinasi tais, kurie turi blogesnes starto sąlygas. Tai čia ir yra politikų misija, kurios priminimas tekeldavo juoką Lietuvos politikams, bet štai G.Nausėdai tapus prezidentu, pritilo „dvaro“ choras, natos išbyrėjo, choristai sutriko. Jie nebežino ką manyt, jeigu jau buvęs bankininkas kalba apie progresinius mokesčius ir sako, esą vaiko pinigai - gerai, nemokami vaistai senjorams - gerai, nemokamas maitinimas vaikams mokykloje - gerai, o progresiniai mokesčiai - gerai, bet dar nėra taip gerai, kol jie nebus skaičiuojami nuo visų pajamų. Šitam šviesiam paveiksle man didžiausią džiugesį kelia sutrikę ir išbalę „dvaro“ politologų, padlaižių veidai, kurie nežino, kam čia dabar pasitarnauti. Aš vis dėlto tikiuosi, kad G.Nausėda įrodys visuomenei, kad tarnavimas komerciniam bankui buvo gyvenimo kompromisas ir dabar tas kompromisas baigėsi. Jis gali visą save atiduoti Tautai.

- Sakytum, darbas banke - kaip darbas.

- Prieš tai jis dirbo Lietuvos banke, kur ir toliau galėjo dirbti, nors Lietuvos banke, matau, sunku dirbti visuomenės labui. Net Raimundas Kuodis nedrįsta pasakyti, kad privatūs pensijų fondai yra Lietuvos pensininkų apiplėšimas, o privalėtų pasakyti. Todėl gal ir nederėtų priekaištauti Nausėdai, nes R.Kuodis, kuris tarsi būdamas viešo intereso gynėjas jo negina, nes valdžia liepia girti privačius pensijų fondus. O kas yra privatūs pensijų fondai? Tai privačių pensijų verslas, susikoncentravęs penkiuose didžiausiuose bankuose... Susirinkti žmonių pinigai, investuoti, pvz., į Indonezijos akcijas, o šioms pravirtus - žmonių, o ne fondo, bėdos: jie pasiėmė žvėriškas algas, žvėriškus administravimo mokesčius ir dar pasiliko krūvą pinigų žiniasklaidai pamaloninti...

- Čia jau negerą žinią skleidžiate.

- Negera žinia dėl R.Kuodžio, bet gera žinia yra dėl Romo Lazutkos: kai būdamas ministro patarėju, pabandė pakovoti už viešąjį gėrį prieš privačių fondų lupikavimus ir pamatė, kad ministras stoja privačių fondų pusėn, ryžtingai pasakė „taip negaliu“ ir išėjo, dideles pajamas iškeitęs į mažas profesoriaus pajamas.

- Paieškokime gerų naujienų kitur - ar išnaudojimo lygmuo bent kiek mažėja Lietuvoje?


- Puikus klausimas, į jį turėtų atsakyti R.Kuodis. Manau, kol kas nemažėja, bet intuityviai galvoju, gal jau nustojo augti. Labai šviesus momentas - pirmąkart Lietuvos istorijoje Vyriausybė pasiūlė didinti minimalią algą anksčiau, negu apie ją išdrįso pagalvoti profsąjungos. Jeigu kartais profsąjungos išdrąsėdavo, Vyriausybė trenkdavo kumščiu į stalą ir pasakydavo: pramonininkų žudyti neleisim. Dabar nutiko stebuklas: pirmą kartą Lietuvos istorijoje Vyriausybė tapo minimalios algos kėlimo iniciatoriumi. Vadinasi, mažės nedarbas, didės algos, vadinasi, mažės emigracija. Pasidžiaukime. Žiauriai šviesu.

- Su kokiomis mintimis keliatės rytais? Šviesiomis ar nelabai?

- Galvoju, koks dabar „Gini“ indeksas, skaičius, rodantis pajamų ir turtinės nelygybės santykį Lietuvoje.

- Nepatikėsiu. Nieko asmeniška?

- Dar galvoju, kada Lietuvos archeologai vėl pradės gauti valstybės užsakymus dideliems tyrimams. Man, archeologui pagal profesiją, tai svarbu. Man labai gaila, kad tuo metu, kai daugelis valstybių negaili pinigų praeities tyrinėjimams, lietuvių politikai savo archeologus praktiškai išnaikinę. Tūkstančiai moksleivių prarado ir praranda galimybę padirbėti archeologijos stovyklose ir tapti didesniais patriotais. Štai jums asmeniškas prisipažinimas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (28)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GRAIKIJOJE: Graikijoje nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius per parą padidėjo 196 ir pasiekė 5 942, mirė vienas infekuotasis.
  • ATAKAVO: antradienį Turkijos bepilotė skraidyklė per klaidą atakavo Irako pasieniečių koloną Irako šiaurėje, į šiaurės rytus nuo Erbilio.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip vertinate S.Tichanovskajos atvykimą į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur dažniausiai perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13+15 C

+10 +13 C

 

+10 +12 C

 +22 +24 C

+20+23 C

 

+20 +22 C

3-4 m/s

3 m/s

 

1-2 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1763 PLN - 4.4021
RUB - 86.6154 CHF - 1.0790
GBP - 0.9016 NOK - 10.6290

Nuorodos