respublika.lt

Dvyliktojo Seimo atminimui (17)

2020 lapkričio 16 07:00:42
Olava STRIKULIENĖ

Dvyliktasis Seimas, dirbęs nuo 2016 m. lapkričio 14-osios iki 2020 m. rugsėjo 9-osios, jau tapo istorija. Politologai, priklausomai nuo savo objektyvumo, subjektyvumo, asmeninių politinių preferencijų, įvertins jau nuėjusio Seimo darbą visaip. Kai kas sakys, jog šis parlamentas buvo blogiausias. Kiti sakys, esą šiam parlamentui pritrūko politinės kultūros. O gal tiesiog pritrūko laiko, kad kai kurie Seimo naujokai taptų patyrusiais politikais? Nes į 13-ąjį Seimą jau neišrinkti. Kaip bebūtų, visų kadencijų Seimai turėjo kiek skirtingus veidus. O koks visuomenės atmintyje liks 12-ojo Seimo veidas?

×
nuotr. 14 nuotr.
Šios kadencijos Seimas baigė savo darbą. Olgos Posaškovos (Seimo kanceliarija)-Eltos nuotr.


Seimas buvo iš visų ankstesnių Seimų darbščiausias. Per vieną posėdį vidutiniškai priimdavo 7,4 teisės akto. Per pirmą Seimo sesiją buvo taip „užgazavę", kad per posėdį priimdavo vidutiniškai net 16 teisės aktų, o 1992-1998 metais, kai buvo dedami mūsų atkurtos valstybės pagrindiniai teisinės bazės pamatai, Seimas per vieną posėdį vidutiniškai priimdavo tik 2,7 teisės akto.

Drausmingas

Seimo naujokai „valstiečiai" pasižymėjo drausmingumu. Jų frakcijoje buvo daugiausiai politikų, dalyvavusių 98,33 proc. posėdžių. Tačiau jiems teko savo kailiu įsitikinti, jog geras lankomumas dar negarantuoja, kad būsi visuomenės pastebėtas ir išrinktas kitai kadencijai. Dalis drausmingųjų nebuvo dar kartą išrinkti. O štai veteranas konservatorius Emanuelis Zingeris, dalyvavęs tik 60 proc. posėdžių, ir vėl Seime posėdžiaus.

Vaizdingas

Šis Seimas suteikė visuomenei galimybę regėti kelis įsimintinus spektaklius. Pirmasis - „Blondinė, jos paltukas ir automobilis". Antrasis „Dovilė, šuoliuojanti per frakcijas". Trečiasis - „Agresyvusis Gabriukas ir opozicija, nesutarianti dėl lyderystės". Ketvirtasis - „Juozukas, darželinukai, tautiniai rūbeliai". Na, dar buvo vietinis spektakliukas „Širinskienė prieš Baškienę", pastovus spektaklis „Ramūnas prieš Gabrį, Austėją ir sklypą už 1 eurą". Dar vienas spektaklis „Žemės ūkio ministerijos kėlimas-neiškėlimas į Kauną". Tačiau viską užgožė Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio vertimo ir nenuvertimo dramaturgija. Iki tos akimirkos, kai V.Pranckietis Ramūnui Karbauskiui nepakluso, o pastarajam nepavyko jo nubausti, „valstiečiai" turėjo pajusti, jog jų užmojai tokie dideli, kad yra pavojus jų neįveikti. Agnės Širinskienės komisiją vos ne visą kadenciją tyrusią kitų Seimo kadencijų bloguosius konservatorių ir socdemų darbus, galiausiai pritildė Konstitucinis Teismas. Energingą ir, ko gero, visiškai suprantamą norą sužinoti, kaip visuomeninis transliuotojas leidžia mokesčių mokėtojų pinigus, pritramdė pačių Seimo narių baimė. Kad radijas ir televizija juos kritikuos, puls. Taip ir įvyko. Seimo valdantieji prisikūrė per daug priešų. Ir nemokėjo išreklamuoti savo gerų darbų.

Valdingas

O gerų darbų buvo. Nes jiems biudžete lėšų netrūko. 2018 m. įvesti vaiko pinigai. Nuolat augo minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA), išmokos, pagal naują metodiką apskaičiuojamos pensijos. Pirmą kartą NATO ir krašto apsaugai skirta 2 proc. nuo BVP. Keisčiausia, jog „valstiečiai" turėjo daug programinių sąlyčio taškų su konservatoriais, tačiau tik dėl ambicijų ir A.Širinskienės komisijos tyrimų negalėjo rasti konsensuso. Juk nuomonės sutapo ir dėl kariuomenės finansavimo, ir dėl Adolfo Ramanausko-Vanago atminimo įamžinimo, ir dėl pliažu paverstos Lukiškių aikštės, ir dėl elektros nepirkimo iš Astravo, ir dėl prezidento rinkimų Baltarusijoje.

Nesuprastas

Žmonės niekada neįsidėmi visų Seimo darbų. Įsidėmi tik tai, kas žmogui asmeniškai rūpi. Todėl retas pasakys, ar buvo tikslinga įvykdyti urėdijų reformą. Tačiau beveik visi gailėsis kertamų medžių, šaudomų žvėriukų. Ir bet kokį gamtosauginį laimėjimą nubrauks vienas slaptas teršalų vamzdis ar žuvęs stumbriukas. Neaišku, ar didelis laimėjimas - etatinis pedagogų apmokėjimas, jei dėl jo kilo streikai ir krito buvusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Tiesa, per švietimo reformą pavyko prie Vytauto Didžiojo universiteto prijungti buvusį Aleksandro Stulginskio universitetą. Tačiau vien dėl pastatų buvo sunaikintas Lietuvos edukologijos universitetas. Tai laimėjimas ar praradimas?

Kai kas sako, kad šis, jau nuėjęs, Seimas pritrūko moralės. Kada? Kur? Kad du Seimo nariai susilaukė nesantuokinių vaikučių? Kad Upės gatvę išasfaltavo? Mano galva, nemoraliausia būti išrinktam vienmandatėje apygardoje, tačiau viduryje Seimo kadencijos balotiruotis į Europos Parlamentą. Tai įrodymas, jog politikas rūpinasi tik savimi. Todėl šis parlamentas nebuvo nei geresnis, nei prastesnis už kitus Seimus. Ir anksčiau politikai gatves asfaltavo, ir į Briuselį bėgo. Klausimas - kas moraliau. Ar žinant, kad bankui bus skelbiamas bankrotas, iš anksto atsiimti savo indėlį, imti komisinius nuo prichvatizacijos sandorių, priimti įstatymą, leidžiantį kilnoti sklypus ar įteisinti „žolę"? Naujasis, tryliktosios kadencijos Seimas, gali dar ne tiek visuomenės moralę sugluminti.

Iš tiesų, labiausiai jam koją kišo draudimai, dirbtinai blaivinantys Tautą. Iš to draudimo vidurinysis visuomenės sluoksnis atvirai šaipėsi. Be to, kai kasdien virusu užsikrečia tūkstančiai, ar laikas Seime rimtu veidu svarstyti draudimą rūkyti balkonuose? Tuo metu, kai dėl karantino bankrutuoja verslai.

Dviveidis

Tad koks buvo šio Seimo veidas? Kaip visada, dviveidis. Iš vienos pusės - davatkiškai skrupulingas, drausmingas, įžeidus, kerštingas, kompleksuotas, besąlygiškai paklūstantis R.Karbauskiui ir reikalaujantis tokio paties visuomenės paklusnumo. Atmetus sakinio dalį apie paklusimą R.Karbauskiui, toks apibūdinimas tiktų ir daliai lenkų bei konservatorių. Tad viena veido pusė - kaip viduramžių jėzuito. Neigiančio skiepus, nes jų tada dar nebuvo. Kita veido pusė - pasaulietiškesnė, linksmesnė, labiau linkusi bendrauti su „priešais", tačiau be aiškių principų ir ne itin išmananti Lietuvos istoriją. Tad prie viduramžių jėzuito pridėjus beraštį viduramžių turgaus pajacą, gausime kažką panašaus į parlamento veidą.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos