respublika.lt

Dešimt retų žmogaus organizmo ypatumų

(0)
Publikuota: 2021 sausio 14 06:00:00, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Dešimt retų žmogaus organizmo ypatumų. Wikipedia.org.nuotr.

Visi mes esame skirtingi ir tai yra visiškai normalu, bet kai kurie turi retų ypatumų, kurie yra būdingi tik keliems procentams žmonių. Dalis jų - tiesiog mielos išvaizdos savybės, bet yra ir tokių, kurių gali pavydėti pats Supermenas...

 

„Auksinis" kraujas

Suprantama, kraujas negali būti auksinis tiesiogine žodžio prasme, bet pasitaiko labai retos kraujo savybės - su nuliniu rezus faktoriumi. Kitaip tariant, jame nėra jokių antigenų. Pirmą kartą ši ypatybė 1961 m. buvo nustatyta Australijos aborigenų atstovei, o šiuo metu yra žinoma vos apie 40 žmonių su tokiu krauju (nors, beje, tai nereiškia, kad jų yra tik 40). 9 iš jų yra donorai, ir dar nepaprastai vertingi, kadangi jų kraujas tinka bet kuriam recipientui. Ir būtent dėl vertingumo ir retumo kai kurie medikai kraują su nuliniu rezus faktoriumi vadina „auksiniu".

Genetinis chimerizmas

Senovės graikų mituose chimera yra apibūdinama kaip būtybė su liūto galva, ožkos kūnu ir gyvatės uodega. Žinoma, žmogus nebūna pusiau gyvūnas, bet visai gali turėti du DNR rinkinius. Pavyzdžiui, tada, kai vystydamasis gimdoje embrionas „suvalgo" savo dvynį. Kai kada tai atsispindi žmogaus išvaizdoje: jis gali turėti „mozaikinę" odą arba skirtingų spalvų akis, bet dažniausiai jis net neįtaria, kad jo organizme esama audinių su skirtingais genų rinkiniais. Chimerizmas žmonėms ypatingų nepatogumų nekelia, tik gali tapti problemų šeimoje priežastimi. Yra žinomas atvejis, kai iš motinos buvo norima atimti vaikus, nes genetinis tyrimas parodė, kad jie jai nėra giminės. Laimė, moteriai buvo nustatytas chimerizmas, todėl faktinė vaikų „mama" buvo dingęs dvynys, kurio DNR liko jos kūne.

Nepaprastai kieti kaulai

Tyrinėdami geną LRP5 (atsakingą už kaulų mineralizaciją), mokslininkai aptiko mutacijų. Dauguma jų sukelia ligas, kurioms būdingas kaulų trapumas, tokias, kaip osteoporozė. Pasirodė, kad egzistuoja ir kitokio tipo geno LRP5 mutacija. Dėl jos žmogaus kaulai tampa nepaprastai tankūs, jų beveik neįmanoma sulaužyti, o turinčių šią mutaciją oda sensta lėčiau. Žinoma, tai skamba labai patraukliai, bet yra ir kita medalio pusė. Aprašomas atvejis, kai senyvam pacientui prireikė pakeisti sąnarį, bet to padaryti nepavyko būtent dėl pernelyg kietų vyro kaulų.

Papildomi šonkauliai

Žmogus paprastai turi 12 porų šonkaulių, bet šis skaičius gali būti padidėjęs iki 13 porų.„Papildomus" šonkaulius dažniau turi gražiosios lyties atstovės. Matyt, dėl šios priežasties kai kas mano, kad moterys gimsta su daugiau šonkaulių negu vyrai, bet iš tiesų yra ne taip. Tai yra atavistinis reiškinys. Dažniausiai papildomi šonkauliai esti juosmeninėje srityje, rečiau pasitaiko kaklo šonkaulių, kurie yra stuburo kaklinėje dalyje. Papildomų šonkaulių dydis būna nevienodas - pas kai ką tai yra tik nedidelės šonkaulių užuomazgos, o pas kitus - visaverčiai šonkauliai. Tie papildomi šonkauliai dažniausiai nedaro jokio poveikio žmogaus sveikatai ir savijautai, bet jei jų gabaritai yra dideli, diskomfortą kelti gali.

Gebėjimas skirti „nematomas" spalvas

Dar vienas ypatumas, dažniau būdingas moterims - tetrachromatija arba gebėjimas skirti atspalvius daug geriau negu dauguma žmonių. Dauguma mūsų, žiūrėdami į pienę, jos spalvą apibūdinsime kaip geltoną, o žmogus tetrachromatas įžvelgs visą atspalvių gamą. Šią savybę lemia mutacijos X chromosomoje, dėl kurių žmogus įgyja papildomų kūgelių (akies tinklainės fotosensorinės ląstelės, kurios sugeria spalvų bangas). Daugumos žmonių kūgeliai būna 3 tipų - jautrūs raudonai, žaliai ir mėlynai šviesai, o tetrachromatai turi 4 tipų kūgelių. Būtent dėl šio skirtumo jie mato iki 99 mln. atspalvių, o paprastas žmogus skiria ne daugiau kaip 1 milijoną.

Ilgasis delno raumuo

Tas raumuo - atavizmas. Jis yra mūsų protėvių palikimas, reikalingas nagams išleisti ir stipriau įsikibti šokinėti nuo vieno medžio ant kito. Patikrinti, ar mes jį turime, nesunku: padėkite ranką ant lygaus paviršiaus delnu į viršų, suglauskite nykštį ir mažylį, o paskui juos kilstelėkite. Jei ant riešo išryškėjo sausgyslė, turite ilgąjį delno raumenį. Bet nepergyvenkite, jei jos nepamatėte.

Dvi blakstienų eilės

Papildomą blakstienų eilę lemia reta genetinė mutacija, vadinama distichiaze. Garsiausia „dvigubų" blakstienų savininkė buvo Holivudo žvaigždė Elizabeta Teilor (Elizabeth Taylor). Kai Liza buvo maža, jos mamai net buvo priekaištaujama, kad ji neva dažo dukrai blakstienas, mat dėl šios mutacijos jos akys buvo išties labai išraiškingos. Distichiazė paprastai jokių nemalonumų nekelia, bet kai kada papildoma blakstienų eilė gali būti per arti akies gleivinės ir ją dirginti.

Skylutė prie ausies

Prie kai kurių žmonių ausies yra mažytė skylutė, panaši į pradurtą auskarui įverti. Tai ausies fistulė, kuri susidaro vaisiui vystantis, ir kuri pasitaiko maždaug 5 proc. žmonių. Manoma, kad tai yra tam tikras atavizmas, primenantis, jog kadaise visų gyvų būtybių protėviai turėjo žiaunas. Ši „skylutė" neretai yra paveldima ir gali būti tiek prie vienos, tiek prie abiejų ausų. Fistulės galima atsikratyti operuojant, bet šiaip ji yra nepavojinga.

Mažas miego poreikis

Ko gera, šiems žmonėms pasisekė labiau už visus kitus, išvardintus šiame sąraše. Jie gali dvigubai greičiau už daugumą žmonių atgauti jėgas. Tarp tokių laimingųjų buvo Margaret Tečer (Margaret Thatcher),Vinstonas Čerčilis (Wnston Churchill), Salvadoras Dali (Salvador Dali), Nikola Tesla. Čia svarbiausia - ne tik teisinga dienotvarkė, bet ir genas DEC2, kurio nedidelė mutacija buvo aptikta mažai miegančių žmonių DNR. Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto San Franciske padarė išvadą, kad žmonės su geno DEC2 mutacija tas pačias užduotis gali įvykdyti per trumpesnį laiką. Kitaip tariant, jie miega efektyviau negu visi kiti.

Cholesterolio rodiklis negali didėti

Ir dar viena labai negausi laimės kūdikių grupė - jie gali valgyti faktiškai viską, ko užsimano, negalvodami, kaip tai atsilieps jų cholesterolio rodikliams. Rizika susirgti širdies ligomis tokiems žmonėms yra net 90 proc. mažesnė negu visiems kitiems.

Dalykas tas, kad jiems trūksta geno PCSK9 darbinių kopijų, šiuo atveju tai yra pranašumas. Šiuo atradimu nutarė pasinaudoti farmacijos kompanijos - pamėginti sukurti vaistus, kurie blokuotų kitų žmonių PCSK9.  

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s