Atnaujintas apeliacinio skundo nagrinėjimas Kauno žudynių bylojenuotraukos

2015 spalio 20 13:55:29 Perskaitė 1110

Vilniaus apygardos teismas (VAT) nutarė atnaujinti apeliacinio skundo nagrinėjimą ir atlikti dalinį įrodymų tyrimą buvusių aukšto rango policijos pareigūnų baudžiamojoje byloje, kurioje jie buvo kaltinami netinkamu pareigų atlikimu, reaguojant į nužudymus Kaune 2009 metais.

 

2014 m. gruodžio 5 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, dokumentų klastojimo ir tarnybos pareigų neatlikimo išteisino Policijos departamento ir Kriminalinės policijos biuro pareigūnus: Visvaldą Račkauską, Tomą Ulpį, Emilijų Damukaitį, Darjušą Sinkevičių bei Vitalijų Vitkovskį.

Šį nuosprendį apskundęs Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Arūnas Verenius VAT pateikė apeliacinį skundą dėl žemesnės instancijos teismo išvadų neatitikimo faktinių bylos aplinkybių ir esminio baudžiamojo proceso kodekso pažeidimo. Prokuroras prašė panaikinti išteisinamąjį nuosprendį ir policijos pareigūnus nubausti didelėmis piniginėmis baudomis.

VAT artimiausiu metu planuoja papildomai apklausti liudytoją Mindaugą Žalimą ir kitus prokuroro prašomus iškviesti asmenis.

Taip pat bus aiškinamasi kiti apeliaciniam skundui nagrinėti svarbūs klausimai.

ELTA primena, kad nužudytos kaunietės Violetos Naruševičienės tėvai ir sesuo Laimutė Stankūnaitė bei Kauno teisėjo Jono Furmanavičiaus motina Anelė Furmanavičienė šioje byloje pripažinti nukentėjusiais. Tiesa, kovo pabaigoje A. Furmanavičienė mirė.

Ikiteisminio tyrimo, pradėto 2011 metų rudenį, metu buvo aiškinamasi, ar Policijos departamento ir Kriminalinės policijos biuro pareigūnai ėmėsi visų įstatyme numatytų priemonių, kad 2009 m. spalį būtų užkirstas kelias Kauno apygardos teismo teisėjo J. Furmanavičiaus ir kaunietės L. Stankūnaitės sesers V. Naruševičienės nužudymams, ar nuo prokurorų nenuslėpė nužudymui išsamiai atskleisti ir ištirti reikšmingų aplinkybių, asmenų, žinančių kokių nors bylai išspręsti reikšmingų aplinkybių.

Apie pareigūnų - tuomečio generalinio policijos komisaro pavaduotojo V. Račkausko, buvusio Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo T. Ulpio, Nusikaltimų tyrimo 1-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininko E. Damukaičio ir dviejų operatyvininkų - D. Sinkevičiaus ir V. Vitkovskio - neveiklumą prokurorams pranešė D. Kedžio draugas M. Žalimas. Jis teigė, jog žudynių išvakarėse 2009-ųjų spalio 4-ąją buvo atvykęs į Policijos departamentą Vilniuje ir pranešė, jog kaunietis D. Kedys planuoja žudynes.

Vyras tvirtino pranešęs policijos generalinio komisaro pavaduotojams V. Račkauskui ir Algirdui Stončaičiui, tuomečiam kriminalinės policijos pareigūnui T. Ulpiui apie D. Kedžio ketinimus 2009 metų spalį nušauti Kauno apygardos teismo teisėją J. Furmanavičių, savo dukters motiną L. Stankūnaitę, jos seserį V. Naruševičienę, buvusį Seimo Pirmininko Viktoro Muntiano visuomeninį padėjėją Andrių Ūsą. D. Kedys šiuos asmenis kaltino pedofilija ir sąvadavimu. A. Ūsas 2010 m. vasarą mįslingomis aplinkybėmis mirė.

Generalinė prokuratūra Vilniaus miesto pirmajam apylinkės teismui baudžiamąją bylą dėl Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnų veiksmų tiriant teisėjo J. Furmanavičiaus ir V. Naruševičienės nužudymą perdavė spalio 11-ąją.

2011 m. lapkričio 14 dieną, prokurorams pareiškus įtarimus generalinio komisaro pavaduotojui V. Račkauskui, jis atsistatydino. Iš pareigų taip pat pasitraukė ir įtariamuoju tapęs T. Ulpis.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net