Atnaujinta gerovės valstybė pagal G.Nausėdąnuotraukos (73)

2020 spalio mėn. 29 d. 12:20:08 Perskaitė 4464

Net šalies prezidentas Gitanas Nausėda po rinkimų ūmai susiaktyvino. Nesukūręs Baltarusijoje gerovės valstybės ir po užsienio politikos fiasko kukliai patylėjęs, prisiminė, jog Lietuvoje irgi dar nesukurta Gerovės valstybė. Tad vakar išdėstė papildomus savo neįgyvendinamos vizijos punktus.

 

Prezidentas tapo labai nekantrus. Gal pajuto, kad Gerovės valstybėje kol kas tik vien su pirmąja šalies ponia gyvena. Stikliniame name. Prie Pūčkorių atodangos. Ir net prie stiklinio namo budintys Vadovybės apsaugos departamento vyrai tos Gerovės valstybės dvelksmo nė kiek nejaučia. Jiems būtų geriau, jei G.Nausėda reziduotų Turniškėse. Bet ko jam keltis į Turniškes, jei Pūčkorių vaizdas gražesnis. Kam mažinti sau komfortą?

Tačiau tai tik pavyduolių pamąstymai, o G.Nausėda pristatė atnaujintą Gerovės valstybės viziją. Vėlgi klaustukas. Kaip galima stalą, sofą, komodą atnaujinti, tai yra restauruoti, anot klišės, prikelti antram kvėpavimui, jei to pirminio daikto iš viso nėra. Niekas ir taip nekvėpuoja. Viziją gali didinti, kelti kubu, traukti iš jos šaknį, skliausti laužtiniais skliaustais, vizija vis vien yra tik vizija. Utopija. Gramatikos tritaškis.

Papildytoje Gerovės valstybės vizijoje yra numatyta stiprios, teisingos, „žalios" ir inovatyvios valstybės idėja. Na, ir kas čia naujo. Stiprios ir teisingos valstybės norėjo ir Platonas, gyvenęs prieš Kristų. Teisingos valstybės nori visi pasaulio žmonės, tik visi skirtingai tą teisybę supranta. O ekologiškos valstybės nori kiekvienas žaliųjų aktyvistas, žaliavalgis ir t.t. Net visiškai beraštis beduinas ar kupranugaris svajoja apie žalią oazę. Todėl ir šiuo klausimu G.Nausėdos Gerovės valstybė visiškai neoriginali.

Bet prezidentas skubina

Matyt, jaučia, kad prasidėjus valdančiosios koalicijos postų dalyboms, o ir kapų lankymui, taps visuomenėje vis mažiau matomas ir įdomus. Tad skuba pasireikšti. Sako, jog laiko porinkiminei euforijai tiesiog nėra. Bet kaip skubinti kurti Gerovės valstybę, jei viena valdžia dar nenuėjusi, o kita dar neatėjusi. Kurį iš tų arklių vakar G.Nausėda skubino dirbti? Negi Ingrida Šimonytė, pažeisdama Konstituciją, turėjo po G.Nausėdos žodžių iškart sureaguoti. Žaibiškai užimti S.Skvernelio kabinetą. Pasiteisinimas - nieko asmeniško, kolega. G.Nausėda mane skubina. Kad nepavėluočiau jam sukurti Gerovės valstybės.

O kaip ją kurti?

Reikia vykdyti, reikia užtikrinti. Ne komunizmo statytojų, bet G.Nausėdos nubrėžtas gaires. Na, ir ką prezidento vaizduotė, atnaujindama Gerovės valstybės gaires, sugalvojo? Ogi nieko originalaus. Reikia vykdyti aktyvią užsienio politiką. Taip galėtų pasakyti bet kurios šalies prezidentas, diktatorius ir t.t. Aktyvios užsienio politikos nepageidautų tik Amazonės džiunglėse nuo civilizacijos besislapstanti gentis. Reikia užtikrinti energetinę nepriklausomybę. Tai jau seniai daroma. Galima paklausti dabartinio energetikos ministro arba prezidento patarėjo Jaroslavo Neverovičiaus. Dar vienas prezidentinės fantazijos perliukas - reikia užtikrinti krašto apsaugos tvarų finansavimą. Bet tai užtikrino ir kadenciją baigiantis Seimas, ir S.Skvernelio Vyriausybė, ir JAV prezidento Donaldo Trampo perspėjimi, kad europiečiai per mažai finansuoja NATO. Nebent G.Nausėda baidosi, kad jo Gerovės valstybei I.Šimonytė pripirks žaislinių tankų ir kareiviukų. Todėl iš anksto perspėja - nedrįsk.

Gerovė ir... pašalpos?

Kiti Gerovės valstybės vizijos patobulinimai - vėlgi visiškai neoriginalūs. Prezidentas sako, kad reikia mažinti socialinę atskirtį. Be to, Lietuva neturės koncentruotis tik į pašalpas. Nors ir dabar ne tik į pašalpas koncentruojasi. O Gerovės valstybėje pašalpa yra su gerove nesuderinamas svetimkūnis. Prezidentas vizijoje painiojasi. Kažką šelpti pašalpa - tai įrodyti, jog kažkam gerovės dar nėra. O jei nėra gerovės, tai nėra ir Gerovės valstybės. Ir nebus. Kas ir taip visiems, išskyrus G.Nausėdą, aišku.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net