respublika.lt

A.Skaisgirytė: susitarimas dėl rusiškos naftos apribojimo yra Vakarų demokratijos pasiekimas

(122)
Publikuota: 2022 gruodžio 06 10:30:00, Žygimantas Šilobritas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė teigia, kad naftos sankcijų taikymas Rusijai yra didelė Europos Sąjungos (ES) ir Vakarų demokratijos politinė pergalė. Pasak jos, būtent naftos eksportas yra vienas iš pagrindinių Kremliaus būdų finansuoti prieš Ukrainą vykdomai agresijai, tad šio pajamų šaltinio nukirtimas turėtų apriboti Rusijos galimybę tęsti karą.

 

„ES priėmė sprendimus dar gegužės mėnesį, 6-ajame sankcijų pakete, kad nafta turi būti sankcionuojama, kadangi nafta yra vienas pagrindinių šaltinių, iš kurio finansuojamas Rusijos biudžetas“, – antradienį „Žinių radijui“ tvirtino A. Skaisgirytė.

„Nafta ir dujomis yra vienas pagrindinių šaltinių iš kurio vėliau yra finansuojamas karas Ukrainoje“, – pridėjo ji.

Prezidento patarėja paminėjo, kad šis susitarimas nėra apsiribojęs ES valstybėmis, nes netgi Didžiojo septyneto (G7) valstybės yra pritarusios tokiam pasirinkimui ir taikys tiek embargą, tiek kainų lubas rusiškai naftai.

„Tos sankcijos yra visiškai dėsningas ES požiūris į Rusiją ir jos karą. Gerai, kad dėl naftos pavyko susitarti platesniu mastu, ne tik su ES, bet ir su G7 šalimis, prie jų dar prisijungė ir Australija“, – tvirtino ji.

Neturėtų žinoti

Anot A. Skaisgirytės, tai, kad Lietuvos geležinkeliai nežino, kiek naftos planuojama pervežti iš Rusijos į Kaliningradą ir kokios kvotos bus taikomos, nėra problema, kadangi tokia informacija atsirastų tik sudarius tokį krovinį ir pateikus prašymą vežti jį per Lietuvą.

„Lietuvos geležinkeliai turbūt ir dirba, kaip ir daugelis įmonių, kai yra sudaromas tam tikras krovinys yra aprašoma, kas jame yra ir kur jis bus vežamas. Tačiau, kol tokie kroviniai yra nesudaryti, kol nėra paraiškų, kad jie nori keliauti per Lietuvą, tai Lietuvos geležinkeliai gali ir nežinoti. Tame didelės problemos nematyčiau“, – aiškino ji.

ELTA primena, kad pirmadienį įsigaliojo jūra gabenamos rusiškos naftos į ES embargas.

Birželį, šeštajame ES sankcijų Rusijai pakete, Bendrijos šalys sutarė nuo gruodžio 5 d. uždrausti rusiškos naftos ir kai kurių jos produktų importą į ES. Nuo vasario 5 d. embargas įsigalios kitiems apdirbtos naftos produktams.

Laikina išimtis numatyta importui naftotiekiais, kadangi dalis šalių, dėl savo geografinės padėties, yra priklausomos nuo Rusijos tiekiamos naftos, neturi galimybių importą diversifikuoti.

Dėl viršutinės kainų ribos jūra gabenamai rusiškai naftai buvo susitarta praėjusią savaitę, jos sieks 60 JAV dolerių už barelį. Be to, taikant koregavimo mechanizmą, viršutinė riba visad turės būti 5 proc. mažesnė už rinkos kainą.

Bendrijos sprendimų priėmėjai tikisi, kad embargas reikšmingai sumažins Kremliaus pajamas iš prekybos nafta, kurios naudojamos šalies kariuomenei finansuoti. nes naftos importas jūra sudaro apie du trečdalius viso naftos importo iš Rusijos į ES.

Pirmadienį LTG teigė dar neturinti informacijos, kiek naujai sankcionuojamų gabenamų traukinių gali būti pervežama Lietuvos teritorija – tranzitu į Kaliningradą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (122)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s