respublika.lt

Ar Seimas išdrįs pasididinti algas?

(0)
Publikuota: 2019 spalio 22 09:48:44, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ragina didinti algas, bet tik tiems biudžetininkams, kurie ir taip jas gauna didžiules. Stasio Žumbio nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, vykdydama premjero Sauliaus Skvernelio pavedimą, parengė ir šiandien Seimui pateiks du projektus, kuriais siūloma didinti algas valstybės politikams (tarp jų ir patiems Seimo nariams - net daugiau nei po 500 eurų), teisėjams bei valstybės institucijų vadovams. Jei apklausti frakcijų atstovai „Vakaro žinioms“ sakė tiesą, tai algos didinamos nebus. Tačiau tik tuo atveju, jei tikrai sakė tiesą.

 

Numatoma, kad projektus šiandien Seimui pateiks pats ministras Linas Kukuraitis. Dokumentuose teigiama, esą didinti algas minėtiems asmenims reikia tam, kad būtų išlaikytas algų proporcingumas. Daugiausiai uždirbantiems pajamas siūloma didinti, nes esą nuo šių metų pradžios atlyginimai buvo didinami mažiausiai uždirbantiems biudžetininkams.

Pirmuoju projektu raginama pareiginės algos koeficientus didinti valstybės politikams, valstybės institucijų bei nuolatinių komisijų vadovams. Gyvenimas dėl to pagerėtų maždaug 400 asmenų, o per metus mokesčių mokėtojams tai kainuotų apie 3,5 mln. eurų.

Pavyzdžiui, Seimo pirmininkas gautų nebe 4540,8 euro (popieriuje), o 5051 eurą, eilinis Seimo narys, nevadovaujantis nei komitetui, nei komisijai, nei frakcijai - nebe 3356,2, o 3872 eurus (be priedų).

Premjero alga ūgtelėtų kone 1000 eurų - nuo 4394,2 iki 5139,2 euro, ministrų - nuo 4117,4 iki 4732,64 euro, valstybės kontrolieriaus bei Seimo kontrolieriaus įstaigos vadovo - nuo 2681,5 iki net 4259,2 euro, lygių galimybių kontrolieriaus ir vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus - nuo 2249 iki 3234 eurų ir t.t.

Kitas projektas turėtų nudžiuginti teisėjus. Jei jam pritartų Seimas, Konstitucinio Teismo teisėjų atlyginimas padidėtų 836 eurais, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjų pareiginė alga padidėtų 446-562 eurais, apylinkių teismų teisėjų - 435-494 eurais. Šiuo metu, pavyzdžiui, eilinis Konstitucinio Teismo teisėjas be priedų gauna 5078 eurus, o pačios žemiausios grandies apylinkės teismo teisėjas - 2803 eurus (irgi be priedų). Kitaip tariant, Vyriausybė savotiškai supranta proporcingą algų didinimą. Jei bibliotekininkui ar socialiniam darbuotojui algos didinamos panašiu procentu kaip ir daugiausiai uždirbantiems, tai dabar proporcijos tarp galutinių atlyginimų dar labiau išaugs, mat pirmiems jie išaugo keliolika ar keliasdešimt eurų, o antriems - po 500 eurų ir daugiau. Štai jums ir socialinės atskirties mažinimas.

„Vakaro žinios“ teiravosi Seimo frakcijų atstovų, ar jie ketina šiandien pritarti pateikiamiems projektams. Pagrindinis atsakymas buvo „nežinome, nes dar nesusipažinome su projektu“. Plačiau savo nuomonę išdėstė tik keli seimūnai, kai „Vakaro žinios“ juos supažindino su svarbiausiais skaičiais. Sprendžiant iš jų pasisakymų, L.Kukuraitis su savo siūlymais sulauks visiško fiasko, nes net ir valdantieji kritikuoja siūlymus. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok „Vakaro žinioms“ sakė, kad „bent jau iš pirmo žvilgsnio įvardinti projektai nepatinka, nes tai būtų negražu mažiausiai uždirbančiųjų atžvilgiu, teisėjams, Seimo nariams ir kitiems atlyginimai jau ir taip buvo didinti“.

„Socdarbiečių“ seniūnas Rimantas Sinkevičius pripažino, kad, priešingai, nei tvirtina Vyriausybė, proporcijos tarp algų skaičiuojant eurais būtų dar labiau iškraipomos.

„Kol žurnalistams algos nekils bent po 100 eurų, nepritarsime, kad Seimo nariams didėtų po 500 eurų“, - juokavo politikas, o rimtai pridūrė, kad Seimas tikrai nubalsuos „prieš“, juo labiau kad parlamentarai žino, jog artėja Seimo rinkimai.

Iš valdančiųjų tik „valstiečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis nemano, kad projektas yra peiktinas.

„Proporcingai algos didinamos visiems vienodai, todėl tiems, kurie gauna mažiau, algos didės mažiau. Tačiau juk proporcingai didinant pensijas išraiška eurais jos irgi nevienodai didėja. Nėra lygiavos šiame kapitalistiniame pasaulyje“, - filosofavo J.Jarutis.

Opozicinių konservatorių atstovas Jurgis Razma sako, kad disproporcijos tarp algų ir taip yra pernelyg didelės, todėl jas didinti būtų nelogiška.

„Politikų, teisėjų, komisijų pirmininkų algos ir taip didelės, kam dar jas didinti? Juk tikrai nėra taip, kad nėra žmonių, kurie nenorėtų pretenduoti į tas pareigybes“, - pastebėjo J.Razma.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s