respublika.lt

Ar prezidentas iš tikrųjų yra laisvas? visas tekstas (85)

2020 rugpjūčio 13 13:50:42
Olava STRIKULIENĖ

Gitanas Nausėda pastaruoju metu pliekiamas už iniciatyvos stoką. Lietuvos prezidentą neabejotinai užgožia kiti aukšti šalies politikai. Tačiau kiek iš tiesų jis turi laisvės veikti? Vienas aktyvus pilietis, Donatas Raščius, sukūrė schemą, iš kurios matyti įtakingų žiniasklaidos veikėjų voratinklis, apraizgęs prezidentūrą. Ir vienas jo siūlas veda tiesiai pas G.Nausėdą.

×
nuotr. 10 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

 

Vienoje Seime vykusioje spaudos konferencijoje signataras Zigmas Vaišvila nedaugžodžiaudamas pasiūlė susirinkusiems pažiūrėti Donato Raščiaus sukurtą vaizdo klipą-žurnalistinį tyrimą, atskleidžiantį, kiek šalies prezidentas Gitanas Nausėda iš tikrųjų turi asmeninės laisvės veikti. Signataras pasiūlė palyginti G.Nausėdos atvejį su atstatydinto prezidento Rolando Pakso ir verslininko Jurijaus Borisovo ryšiu.

Vaizdo įrašas įrodo, kaip smalsus žmogus, naudodamasis tik visiems piliečiams viešai prieinama informacija, gali atskleisti, kaip Lietuvos Respublikos pirmasis asmuo, prezidentas G.Nausėda, yra apraizgytas žurnalistiniu voratinkliu.

D.Raščius pradėjo savo tyrimą nuo G.Nausėdos rinkimų štabo buvusios vadovės, o dabar prezidentūros kanclerės Algės Budrytės. Moteris anksčiau yra dirbusi „International Fintech“, „Swedbank“ ir SEB bankuose. Būtent iš šio banko į politiką pasuko ir dabartinis šalies prezidentas. Tačiau tai, jog ir prezidentas, ir prezidentūros kanclerė atėjo iš skandinavų bankų, nėra joks nusikaltimas. Juolab kai laikinasis Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas Aidas Budrys yra A.Budrytės pusbrolis.

Iš kur tai žinoma?

Iš LRT generalinės direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės deklaracijos, pateiktos šių metų liepos 3 d. Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK). Ten pati Monika rašo, jog jos sutuoktinis Rytis Budrys yra Aido Budrio - LBA prezidento - brolis, o A.Budrytė - sutuoktinio giminaitė. Nors pati A.Budrytė savo deklaracijoje, pateiktoje VTEK 2019 m. rugpjūčio 8 d., šiek tiek atviresnė. Grafoje „Ryšiai su fiziniais asmenimis“ nurodė, kad M.Garbačiauskaitė-Budrienė yra jos pusbrolio R.Budrio žmona.

Štai ir turime pirmąjį D.Raščiaus užčiuoptą voratinklio siūlą - A.Budrytė (prezidentūra) ir M.Garbačiauskaitė-Budrienė (LRT). Prieš tai daug metų vadovavusi nelietuviško kapitalo interneto portalui „Delfi“.

Trumpam palikime „Delfi“ ramybėje ir žiūrėkime, ką prezidentė Dalia Grybauskaitė 2018 m. delegavo į LRT tarybą. Būtent tais metais, kai M.Garbačiauskaitė-Budrienė laimėjo LRT generalinės direktorės konkursą. Ogi D.Grybauskaitė delegavo į LRT tarybą verslininką Tomą Balžeką. Pastarasis savo deklaracijoje, pateiktoje VTEK 2020 m. sausio 30 d., save įvardija Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos Valdybos nariu bei bendrovių „Media bitės“, „Balžekas bitės“ akcininku. Bendrovė „Media bitės“ leidžia žurnalus „Žmonės“, „Laima“ bei jų internetinius variantus. Anksčiau T.Balžekas vadovavo naujienų agentūrai BNS, laikraščiui „15 min.“ Štai ir turime antrąjį voratinklio siūlą A.Budrytė (prezidentūra) - M.Garbačiauskaitė-Budrienė (LRT) - T.Balžekas (LRT ir gyvenimo būdo žurnalai). Kad šis siūlas dar būtų tvirtesnis, D.Raščius primena, jog T.Balžekas ir A.Budrytės iš prezidentūros vyras Tomas Bindokas yra verslo partneriai ir akcininkai. Tiesa, T.Bindokui priklauso tik 6 proc. „Media bitės“ akcijų.

Kas būtų, jei prezidentas šiauštųsi?

Kaip savo tyrimu demonstruoja D.Raščius, pakaktų šalies prezidentui G.Nausėdai savo politinėmis ar šiaip pažiūromis kuo nors neįtikti prezidentūros kanclerei A.Budrytei, ji bent teoriškai galėtų užsiundyti ant šalies prezidento mažų mažiausiai

M.Garbačiauskaitės-Budrie-nės valdomą, o T.Balžeko prižiūrimą LRT.

Be to, į G.Nausėdos puolimą galėtų įkinkyti ir blizgiuosius „Media bitės“ leidžiamus žurnaliukus. Aišku, apie tai galima kalbėti tik teoriškai. O žurnalistų ir verslo perpintų siūlų, kuriais teoriškai būtų visiškai lengvai patampomas, nuslopinamas ar suaktyvinamas šalies prezidentas, yra ir daugiau.

D.Raščius juos nuosekliai išvardijo. Tai pažinčių, susijusių ir su asmenine nauda, ryšiai. Įtakingiausi TV žurnalistai - visuomenės nuomonės formuotojai, tokie kaip Edmundas Jakilaitis, Rita Miliūtė, Andrius Tapinas eikliai šoliuoja jau ne per vieną, bet per kelis TV kanalus. Kažin, ar M.Garbačiauskaitė-Budrienė galėtų muštis į krūtinę, kad kolegų nepažįsta ir nesikalba. Lygiai taip pat kažin, ar tai galėtų paneigti dabartinis „Lietuvos ryto“ TV (LR TV) vadovas, anksčiau LRT dešimt metų vadovavęs Audrius Siaurusevičius. Žurnalistai išlieka draugais, kad, bėdai prispyrus, turėtų, kur pereiti. Tad šiuo metu E.Jakilaitis dirba Delfi TV, su A.Tapinu - „Laisvės TV“, o pas A.Siaurusevičių veda laidą „Dekonstrukcijos su E.Jakilaičiu“. R.Miliūtė dirba ne tik LRT, bet ir „Laisvės TV“, o pats A.Tapinas dar darbuojasi pas A.Siaurusevičių laidoje „Laikykitės ten“. Tad visi tarpusavyje susijusieji pluša. Todėl nieko keisto, jog, G.Nausėdai savo atnaujintoje komandoje prireikus naujo Komunikacijos grupės vadovo, juo tapo Ridas Jasiulionis. Anksčiau dirbęs A.Tapino „Laisvės TV“ ir „Žinių radijuje“. O 2009 m. dirbęs tuometinio premjero Andriaus Kubiliaus atstovu spaudai.

Tad lieka retorinis klausimas. Kas įvyktų, jei G.Nausėda elgtųsi ne taip, kaip šis žiniasklaidos ir verslo „voratinklis“ nori? Atsakymą pasufleruos vaizduotė. Bet ją turi ir G.Nausėda. Todėl aikštytis nerizikuos.

Grasinimai po kiekvieno įrašo

Tiesa, pats žurnalistinio tyrimo autorius D.Raščius mums paskambinus dar nežinojo, kad jo filmukas buvo demonstruojamas Seime. Paklaustas, ar nesulaukia grasinimų, atsakė:

„Būna neoficialių grasinimų beveik po kiekvieno klipo. Jeigu internete viešinu, neįkišu sau į kišenę nė cento už tą klipą. Bet jei žmogus viešina negerus dalykus, kad būtų sukurta geresnė Lietuva, tai galima ir už dyką.

Kaip reaguoja šeima? Kaip visada. Vaikai supranta, žmona kartais sako - Donatai, prieš ką eini? Rizikuoju savo šeimos gerove. Ėjau prieš penkerius metus prieš DNB banką. Vienas. Koks tada buvo baisus metas ir stresas. Niekas nenorėjo apie tai viešinti, nors kreipiausi į visas žiniasklaidos priemones. Sakė - Donatai, tavo žinia svarbi, bet tu esi vienas, o bankas yra gigantiškas. Tada teko pačiam sukurti pirmąjį klipą ir paviešinti. Visi pradėjo žiūrėti, ir taip prasidėjo mano karjera. Kitiems žurnalistams gal darbdaviai neleidžia, o aš darbdavio neturiu. Galiu viešinti. Žmonės galų gale gal atsimerks.“

P.S. „Vakaro žinios“ siuntė klausimus prezidentūros kanclerei A.Budrytei bei bendrai į kanceliariją. Bėgo dienos, tačiau atsakymų taip ir nesulaukta. Tyla - sutikimo ženklas?


Dosjė

43 metų Donatas Raščius Kauno technologijos universitete yra baigęs viešąjį administravimą. Studijuoja Vilniaus universitete žurnalistikos magistrantūros pirmame kurse. M.Romerio universitete studijavo informatiką ir teisę. Tad turi du aukštojo mokslo diplomus ir ruošiasi baigti dar du aukštuosius.

Vedęs. Augina sūnų ir dukrą.

UAB „Nd International“ savininkas ir vadovas.

Dirba Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultete lektoriumi. Yra šios kolegijos Darbo tarybos narys.

Hobis - futbolas. Žaidžia Sekmadienio futbolo lygoje vartininku.

Pirmąjį vaizdo klipą sukūrė ir įkėlė į „Youtube“ kaip „Teismo Vikingas“ 2014 m., kai laimėjo bylą prieš DNB banką. Bylos esmė - bankas 2011 m. neteisėtai paėmė iš D.Raščiaus sąskaitos 28 litus ir grąžino juos tik po trijų dienų.


Signataro Zigmo VAIŠVILOS komentaras:

„Paminėsiu R.Pakso apkaltą. Tuo metu šio prezidento rinkiminę kampaniją organizavęs Jurijus Borisovas panoro tapti vyriausiuoju prezidento patarėju. Prezidentūros komanda pateikė ultimatumą, bet R.Paksas J.Borisovą patarėju paskyrė. Tada Valstybės saugumo departamentui (VSD) vadovavęs Mečys Laurinkus nedelsiant pateikė visą informaciją Seimui, kad prezidentas yra priklausomas. O dabartinis VSD vadovas to nedaro. Nors matome surikiuotą schemą.

Klausimas - kas yra pilkasis kardinolas - visada atviras. Koks skirtumas, ar prezidentu bus G.Nausėda, ar Ingrida Šimonytė. Ar ministru pirmininku vadinsis Saulius Skvernelis, ar I.Šimonytė. Ar kas nors nuo to pasikeis?

Matant tą visą sucementuotą sistemą, nesisteminės partijos niekaip nesugeba peržengti per save ir apsijungti. Šitokioje situacijoje net nepasieksite asmeninio rezultato patekti į Seimą. Jie laiko mus kvailiais, nes mes nemokame susitelkti, peržengti per save. Jei sąjūdiečiai Vytautas Radžvilas, Arvydas Juozaitis to nesuvokia, tai aš jų nesuvokiu.“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (85)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritartumėte „skiepadienio“ įteisinimui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
6. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
7. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
8. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
9. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Tapinas VS Pukelis (1)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +9 C

-1 +3 C

 

+1 +5 C

+2 +6 C

+2 +8 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos