Ar paisyti stenduose esančių reikalavimų?nuotraukos (10)

2019 liepos mėn. 16 d. 15:36:28 Perskaitė 1565

Prie ežerų ar gražesnių vietų dažnai galima išvysti įvairius, apie teritorijos privatumą primenančius, stendus, užrašus ar kitus ženklus. Kartais jie yra suprantami, kartais - kelia tam tikrų klausimų. Būtent taip nutiko pastarąjį kartą, kai didelis ir gerai matomas stendas, stūksantis netoli Grigiškių esančio Didžiulio ežero pakrantėje, patraukė mūsų skaitytojo dėmesį. Stendo nuotrauką atsiuntęs vyras teiravosi, ar reikia paisyti jame nupaišytų kelio ženklų ir kaip, tokiu atveju, yra dėl priėjimo prie vandens telkinio.

 

Situaciją pakomentavusi policijos atstovė patikslino, kad tokį ženklą (informacinę lentą) su užrašais reikia vertinti kaip perspėjimą, kad čia privati teritorija, kurioje vairuotojai tūrėtų elgtis kultūringai bei gerbti asmens nuosavybę. „Savininkas turi teisę informuoti, ką galima ar negalima veikti jo sklype. Administracinė atsakomybė už tokio ženklo pažeidimą neatsiranda. Kelio ženklų, atitinkančių KET, ir kelio ženklų įrengimo taisyklės numato, kad jų įrengimas privačioje teritorijoje turi būti suderintas su policija. Pastarųjų kelio ženklų reikalavimų nesilaikymas jau gali užtraukti administracinę atsakomybę“, - rašoma policijos atsakyme.

Nacionalinės žemės tarnybos atstovai priminė, kad žemės savininkas neturi teisės kitiems asmenims riboti patekimo prie vandens telkinio.

„Įstatyme nustatyta, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo leisti kitiems asmenims prieiti prie paviršinio vandens telkinių nustatytomis juostomis, lankyti gamtos ir kultūros paveldo teritorinius kompleksus bei objektus“, - teigiama NŽT atsakyme.

„Pakrančių apsaugos juostų plotis, priklausomai nuo vandens telkinių ilgio ir pločio, pakrančių žemės paviršiaus polinkio kampo, teritorijų planavimo ir kitų sprendinių, svyruoja nuo 0 iki 75 m. Kadangi mažesnių vandens telkinių, pavyzdžiui, iki 10 km ilgio upių, iki 0,5 ha ežerų ir tvenkinių, pakrančių apsaugos juostos plotis dažniausiai yra 2,5 m, o miestų ir miestelių dalyse juostos gali ir visai nebūti. Saugomų teritorijų įstatymas nustato prievolę žemės savininkams 5 m pločio sausumos atkarpoje neužtverti pakrančių, nepriklausomai nuo to, kokio pločio apsaugos juosta (0 m, 2,5 m, 5,0 m ir t.t.) tam sklypui nustatyta. Tačiau tais atvejais, kai 5 m žemės juosta užpelkėjusi arba yra stačiame šlaite (skardyje), užtvėrimų draudimas taikomas taip, kad turi būti palikta papildoma bent 1 m pločio žemės juosta, tinkama asmenims eiti vandens telkinio pakrante“, - „Vakaro žinioms“ sakė NŽT atstovas spaudai Audrius Gelžinis.

Taip pat pašnekovas atkreipė dėmesį į tai, kad 5 m žemės juosta palei vandens telkinį negali būti užtverta ne tik tvoromis, bet ir kitais statiniais, įrenginiais, želdiniais ar medžių ir krūmų liekanomis, kliudančiomis eiti pakrante. Net ir tveriant tvorą leistinu atstumu nuo vandens telkinio reikėtų nepamiršti pasidomėti, ar konkrečiu atveju neprivalomas šio statinio statybą leidžiantis dokumentas (SLD).

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net