respublika.lt

Ar įvyks eilinis JAV „vyriausybės uždarymas“? 10psl. PASAUL KT. 11h.

(0)
Publikuota: 2020 gruodžio 22 09:00:39, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldas Trampas dar vienai parai pratęsė JAV vyriausybės finansavimą. EPA-Eltos nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pasirašė sekmadienį abejų kongreso rūmų priimtą rezoliuciją dėl federalinės vyriausybės finansavimo pratęsimo dar parai - iki gruodžio 21 d. imtinai. Nepasirašius šio dokumento JAV vyriausybei grėstų eilinis „uždarymas". Nors kongresmenai vakar ir pareiškė susitarę dėl kitų metų biudžeto, tačiau iki pat šios dienos ryto (Lietuvos laiku) liko neaišku, ar pavyks jį patvirtinti.

 

„Sekmadienį prezidentas pasirašė rezoliuciją, kuri numato asignavimus federalinėms struktūroms iki 2020 metų gruodžio 21 dienos", - sakoma pranešime.

Ankstesnės rezoliucijos dėl valstybinių įstaigų veiklos finansavimo galiojimas baigėsi naktį į gruodžio 21 d. (vakar 7 valandą Lietuvos laiku). Jeigu dar viena rezoliucija nebūtų buvusi patvirtinta, šaliai būtų grėsęs vyriausybės darbo sustabdymas. Pastarąjį kartą tai įvyko 2018 metų gruodžio 22 d., dėl to valstybės tarnautojai turėjo išeiti priverstinių atostogų rekordiniam 35 dienų laikotarpiui.

Iki spalio 1 d., kai Jungtinėse Valstijose prasidėjo 2021 finansiniai metai, įstatymų leidėjai neįstengė suderinti visaverčio biudžeto, todėl jau teko priimti kelias rezoliucijas dėl valstybinių įstaigų finansavimo pratęsimo.

Anksčiau sekmadienį respublikonams ir demokratams JAV Kongrese pavyko įveikti nesutarimus ir susitarti dėl naujo priemonių šalies ekonomikai skatinti pandemijos sąlygomis paketo, kurio apimtis - beveik 900 mlrd. dolerių. Ši iniciatyva papildys įstatymų projektų dėl vyriausybės darbo finansavimo 2021 finansiniais metais paketą, kuriame numatoma apie 1,4 trln. dolerių.

„Susitarėme dėl paketo, kurio vertė siekia 900 mlrd. dolerių. Jame gausu tikslinių politikos priemonių, skirtų padėti amerikiečiams, kurie per ilgai laukė", - pranešime sakė Senato respublikonų lyderis Mičas Makonelas (Mitch McConnell).

Atstovų rūmų pirmininkė Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) ir Senato mažumos lyderis Čakas Šumeris (Chuck Schumer) patvirtino, kad buvo pasiektas susitarimas su respublikonais ir Baltaisiais rūmais dėl sandorio, „suteiksiančio skubiai reikalingų lėšų gelbėti gyvybėms ir amerikiečių pragyvenimui, greitėjant viruso plitimui."

Į paketą turėtų būti įtraukta lėšų vakcinų platinimui ir logistikai, papildomos, 300 dolerių per savaitę siekiančios, nedarbo išmokos ir skatinamosios išmokos, šįkart sieksiančios 600 dolerių, - kovą priimtame CARES pakete buvo numatytos dvigubai didesnės, 1,2 tūkst. dolerių, išmokos.

Atstovų rūmuose antras pagal svarbą demokratų pareigūnas Stenis Hojeris (Steny Hoyer) sakė, kad paketui turėtų būti pritarta vakar vėlai vakare (šiandien ryte Lietuvos laiku), ir jis tuomet bus pateiktas Senatui.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius BUTKEVIČIUS:

Žinoma, tokie dalykai Jungtinėse Valstijose vyksta pirmiausia dėl abiejų partijų tarpusavio pjautynių. O šiuo metu tai dar papildomai paskatina ir sudėtinga vidaus politinė situacija, kilusi dėl prezidento rinkimų. Visuomenėje bei politiniame šalies elite tvyro milžiniškos įtampos, kurių jau seniai, o gal ir niekada nėra buvę Amerikoje.

Viskas pasiekė tokį lygį, kad D.Trampo komanda svarsto galimybę kai kuriose valstijose įvesti karinę padėtį ir organizuoti prezidento rinkimus iš naujo... Taigi, natūralu, jog visa tai persikelia ir į biudžeto svarstymus. Taip pat natūralu, jog negaunamas rezultatas tol, kol nepasiekiamas susitarimas visiškai kitose, viešai nepristatomose temose.

Kaip visi suprantame, demokratija ypatinga tuo, jog visos joje dalyvaujančios pusės turi interesus, kurie dažniausiai nesutampa su visuomenės interesais... Prezidentas tik atstovauja įvairių lobistinių grupių, finansuojančių „demokratijos plėtrą", reikaliukams...

Analogišką situaciją mes turime ir Lietuvoje. Tik kova čia nėra tokia ryški, nes konfliktuojančios pusės dažniausiai yra „akcininkai" tuose pačiuose aktyvuose... Todėl čia susitarti kur kas paprasčiau - Lietuvoje tėra vos 3-4 melžiamos karvutės ir daugiau čia nelabai yra ką dalintis.

Na, o Amerikoje melžiamų karvių daugiau, atitinkamai didesnė konkurencija, o monopolijos nėra taip puikiai įteisintos kaip pas mus. Todėl Lietuvoje turime tvarkingai susitariančius konservatorius su „valstiečiais", pavyzdžiui, statyti jūroje kokį nors malūnėlių parką ir atitinkamomis proporcijomis pasidalinti pinigus. Todėl pas mus ir nėra tokios ryškios konfrontacijos.... O valstijose yra kur kas daugiau norinčių bei galinčių atsiriekti savo pyrago gabalą...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s