respublika.lt
 

Ar išdrįs Seimas išsiaiškinti, kaip D.Grybauskaitė nusidegino pirštus?nuotraukos (28)

2018 birželio mėn. 13 d. 10:07:11
Danas NAGELĖ

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar Seime perskaitė jau devintąjį savo metinį pranešimą. Jame daugiausia dėmesio skyrė politinės korupcijos skandalui, tačiau apie jį kalbėjo iš šono, lyg pati su tuo nebūtų susijusi. Nepaisant to, Seime jau kuriama laikinoji tyrimo komisija, kuri turėtų aiškintis ir šalies vadovės vaidmenį.

×
nuotr. 7 nuotr.
Ar išdrįs Seimas išsiaiškinti, kaip D.Grybauskaitė nusidegino pirštus? Stasio Žumbio nuotr.

 

Devintąjį savo metinį pranešimą D.Grybauskaitė vakar skaitė apie pusvalandį. Iš to pusvalandžio maždaug pusę laiko ji skyrė politinės korupcijos skandalui.

„Sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė neregėta Lietuva, nors visi įtarėme ją esant“, - kalbėjo D.Grybauskaitė, nors VSD vadovas Darius Jauniškis sakė, kad šalies vadovė apie tyrimą, susijusį su verslo daroma įtaka politikams, buvo nuolat informuojama.

Prezidentė akcentavo, esą su korumpuotaisiais kovojama sėkmingai, tačiau vieni yra įveikiami, o kiti atsiranda.

„Bendromis jėgomis jau perbridome vietinius Rubikonus, pažabojome gazprominius energijos vėjus, apsigynėme nuo „Rosatom“ įtakų, juodosios buhalterijos, bankinių sukčių. Pradeda užsidaryti „paskolų dėžučių“ ir „dramblių pirkimo“ kontoros, įtartinų ryšių atsikrato Valstybinė mokesčių inspekcija. Tačiau atsiranda vis naujų prekeivių Lietuva, pasikėsinimai į valstybę nesibaigia, mėginimai užvaldyti šalį nesiliauja“, - kalbėjo šalies vadovė.

Pasak jos, tiesioginis politikos susiliejimas su verslu, ilgametė priklausomybė nuo finansinių rėmėjų daugelį padarė pažeidžiamus.

„Oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą pristabdėme, nors visi skaudžiai nusideginome pirštus. Taip pat ir aš“, - pridūrė D.Grybauskaitė.

Prezidentė sakė apgailestaujanti, kad viskas vyko ne taip greitai, kad „korupcijai sutramdyti prireikė beveik dviejų kadencijų, o teisėsaugai užtruko tiek daug laiko nuo įtarimų prieiti prie teismams reikalingų įrodymų“.

„Kol kas partinėje veikloje dalyvauja tik 120 tūkst. žmonių, per trejus metus naujų atėjo vos du tūkstančiai. Kur kas daugiau buvo norinčių dalyvauti „Misijoje Sibiras“ ir šalies gynyboje.Kariuomenės rezervą papildė jau trečia savanorių šauktinių karta, vis daugiau žmonių pasirengę prireikus ginklu ginti Tėvynę. Todėl šiandien savanorių reikia ne tik į kariuomenę, bet ir į partijas. “, - kalbėjo D.Grybauskaitė.

Išskyrus tai, kad „nusidegino pirštus“, prezidentė nė žodžiu neužsiminė apie savo vaidmenį korupcijos skandale. Tačiau kai kurių politikų ji savo pranešimu neįtikino. Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad turi būti tęsiamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimas dėl verslo poveikio politikams, o į tyrėjų akiratį gali patekti ne tik konservatoriai, kažkaip beveik išvengę NSGK dėmesio, bet ir prezidentė. R.Karbauskis „Vakaro žinioms“ sakė, kad tyrimą turėtų tęsti ne koks nors komitetas, gavęs laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus, o specialiai sukurta laikinoji komisija.

„Nes komitetas jau atliko savo darbą. Be to, konservatoriai pareiškė nenorintys atlikti tyrimo, o NSGK, kaip ir kitų komitetų, sudėtyje jų yra, todėl atskira komisija būtų geriausia išeitis. Turbūt visi kiekvieną dieną išgirstame naujų faktų, kurių nėra „MG Baltic“ bylos medžiagoje. Ir dar visi tie energetiniai dalykai, „Modus“ grupės reikalai ir t.t. Visa tai komisija, mano manymu, turėtų ištirti. Tikiuosi, kad projektas dėl laikinosios komisijos sudarymo bus pateiktas ketvirtadienį“, - vylėsi R.Karbauskis.

Pasak parlamentaro, iš to, kas minima viešojoje erdvėje, akivaizdu, kad ir D.Grybauskaitės vaidmuo nebuvo paskutinėje vietoje.

„Matosi, kad poveikis buvo, net ir prezidentė to nebando neigti. Tik neaišku, kokiu mastu tas poveikis buvo vykdomas. Niekam neturi būti išimčių: ar valdininkas, ar Seimo narys, ar ministras, ar prezidentas turi būti įvardintas, jei dalyvavo neskaidriose schemose“, - tvirtino R.Karbauskis.

***

Interviu su parlamentaru, prezidentės D.Grybauskaitės vyr. patarėju 2009-2011 metais Linu Balsiu:


- Prezidentė beveik pusę savo metinio pranešimo skyrė politinės korupcijos skandalui. Ar nenustebino, kad beveik neužsiminė apie savo vaidmenį jame?

- Iš tikrųjų to pasigedau. Ji bandė pasakyti, kad yra niekuo dėta, kad jai atsivėrė „neregėta Lietuva“ jos valdomai teisėsaugai pradėjus teisingai dirbti. Bent jau taip aš supratau. Tai nustebino. Vienintelė mintis „visi skaudžiai nusideginome pirštus, taip pat ir aš“ ... Tai pats savikritiškiausias pasakymas per abi jos kadencijas. Pasakymas „nudegiau pirštus“ tikriausiai reiškia, kad kišo juos ten, kur nereikia. Bet to tiesiai nepasakė. Tačiau iš tikrųjų šio pranešimo tikslas buvo užglaistyti situaciją, kurioje pati yra atsidūrusi dėl savo intrigų (o jas rezga jau antrą kadenciją iš eilės), dėl realių pokyčių nebuvimo. Toks ir buvo bandymas. O apie savo tiesiogines sritis beveik nekalbėjo. Štai užsienio politikai turbūt teskyrė dvi minutes, ir tai akcentuodama užsienio draugų ratą, kurių per devynerius metus turime vis mažiau. Apie teisėsaugos sistemą, kuri irgi yra tiesioginė prezidento sritis, išskyrus tai, kad teisėsauga yra geriau vertinama, irgi nieko nebuvo pasakyta. Neišgirdome nei struktūrinių pasiūlymų, nieko. Pasidžiaugta, kad yra korupcinės bylos. Bet, mano manymu, tai yra per mažai. Šis pranešimas iš esmės nesiskyrė nuo ankstesnių. Prezidentė dar kartą atėjo lyg iš kitos planetos, pamatė, kaip viskas vyksta, pasakė, kas blogai, ir išėjo. Lyg yra nedalyvaujanti realiame gyvenime. Taip buvo ir anksčiau.

- Prezidentei liko tik metai prezidento poste, bet ji labai stengiasi išsaugoti savo populiarumą.

- Nes yra labai daug visokių spekuliacijų apie tai, kad ji planuoja sau tolesnę politinę ateitį. Kalbama apie postus nuo tarptautinių iki premjero bei konservatorių partijos pirmininko. Tačiau, mano manymu, nelabai pavyks nei su vietiniais, nei su tarptautiniais postais dėl tam tikrų priežasčių, kurių nenorėčiau įvardinti. Gal kokį postą ir gaus, tačiau rimtų tikrai nesulauks.

- Valstiečių lyderis R.Karbauskis pranešė, kad reikėtų naujos tyrimo komisijos, kuri tęstų tyrimą dėl verslo įtakos politikams, o tyrimo objektais turėtų tapti ir konservatoriai bei D.Grybauskaitė. Ar, jūsų nuomone, tokio tyrimo reikėtų?

- Manau, kad, kai kalbama apie konservatorius, tai daugiau yra partijų tarpusavio kova, nes negalima išskirti tik vienos partijos. Tačiau kai kalbame apie prezidentės veiklą, tai iš tikrųjų per dvi kadencijas yra pribrendęs reikalas ją įvertinti. Intrigų rezgimas, valdymas skaldant... Metiniame pranešime ji pati užsiminė apie įtaką poveikiu (tikriausiai turėjo mintyje prekybą poveikiu), tačiau prezidentė pati prie tos įtakos poveikiu, mano manymu, yra nemažai prisidėjusi ir prisideda. Tai, kas paaiškėjo iš „tulpių“ susirašinėjimo, tėra vienas epizodas, kuris, reikia manyti, nebuvo vienintelis. Tai atskleidžia prezidentės veikimo būdą iš principo: su vienais susirašinėti, kalbėtis su kitais, vienus su kitais kiršinti, rinkti apie visus medžiagą, tą medžiagą panaudoti. Tai tikrai turi būti įvertinta, kad ateities prezidentai žinotų, kaip negalima elgtis. Nors nesu didelis nei valstiečių, nei R.Karbauskio šalininkas, manau, kad prezidentinę liniją reikėtų įvertinti.

- Iki kadencijos pabaigos liko per mažai laiko, kad tyrimas išsirutuliotų iki apkaltos. Turbūt tą supranta ir D.Grybauskaitė, kuri, prieš skaitydama metinį pranešimą, pareiškė, kad šis yra devintas, bet „dar bus ir dešimtas“?

- (Juokiasi). Aišku, supranta, jog tam metų neužtektų. Lauktų tyrimas, Konstitucinio Teismo išvada ir t.t. Todėl prezidentė gali būti rami, kad apkaltos nebus. Tačiau apie metodus, skaldymą ir valdymą, intrigas visiems būtų naudinga sužinoti bent vien dėl Lietuvos ateities.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (28)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • 90: tiek Vokietija nuo 2016-ųjų pabaigos iš šalies deportavo žmonių, kurie buvo įtariami siekiu surengti teroristinius išpuolius.
  • OPEC: naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) narės ir jų partnerės, įskaitant Rusiją, sutarė sumažinti naftos gavybą dar 500 tūkst. barelių per dieną.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar Seimui reikėtų parduoti savo viešbutį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek ketinate išleisti šventinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0  +1 C

+2 +4 C

 

+3 +4 C

+3 +5 C

+4 +5 C

 

+6 +7 C

1-7 m/s

1-7 m/s

 

1-6 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1094 PLN - 4.2772
RUB - 70.7441 CHF - 1.0968
GBP - 0.8445 NOK - 10.1235