respublika.lt

15 metų ES išbuvome. O toliau?

(0)
Publikuota: 2019 gegužės 01 09:35:54, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Asociatyvi Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Šiemet, gegužės pirmąją, sukanka 15 metų, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Nesvarbu, jog referendumas dėl stojimo į ES buvo sustiprintas dalinant balsuojantiems skalbimo miltelius. Net nesvarbu, jog referendumas vyko ne vieną, bet dvi dienas. Svarbu tik tai, jog jau 15 metų esame ES piliečiai. Tik ar visi įstojimo į ES naudą pajutome?

 

Per 15 metų Lietuvos miesteliuose ir ant įmonių, įstaigų sienų išdygo plakatai „Kartu kuriame ES ateitį“. Prie savivaldybių ir ministerijų ėmė plevėsuoti ne tik trispalvės, bet ir ES vėliava.

Kažkas, tik, aišku, ne eilinis šalies pilietis, sugebėjo įsisavinti milijardines ES fondų dotacijas. Prisikūrė šimtai tarpininkų-konsultantų viešųjų įstaigų. Padedančių tuos pinigus perskirstyti, o perskirstant gauti ir savąją dalį už vertimus, planų parengimus bei konsultacijas.

Nors tie ES pinigai ir tekėjo srautais, taip ir nepakėlė statistinio lietuvio pragyvenimo lygio bent iki ES vidurkio. Anaiptol. Kartu su Rumunija ir Bulgarija toliau sėdime ES valstybių ekonominio išsivystymo rodiklių dugne. Taip pat negalime kalbėti apie ypatingą įstojimo į ES ekonominę naudą, jei Lietuva per 15 metų dėl emigracijos praranda pačius darbingiausius žmones. Oficialiai tai vadinama laisva darbo rinkos cirkuliacija. Tačiau Lietuvai tai reiškia didžiulius darbo jėgos nuostolius. Lietuva dėl jai atsivėrusių Vakarų Europos sienų faktiškai jau prarado apie 1 mln. darbingiausių ir aktyviausių piliečių.

Tad kokia ES nauda Lietuvai? Gal galėjome be šios naudos apsieiti? Kita vertus, būtent neturtingieji lietuviai yra vieni didžiausių ES entuziastų. Skirtingai nei daug turtingesni vokiečiai ar prancūzai. Jau nekalbant apie britus, sukūrusius „Brexit“.

Liks tik Lietuvos vardas?


Filosofas, publicistas Vytautas Rubavičius dėl ES naudos buvo gana skeptiškas:

„Po penkiolikos metų suprasime, jog lietuvių tautos nebėra, jei tokios tendencijos bus, kokios dabar yra, kai yra turtingų, bet ir labai daug vargšų. Atsivežame darbo jėgą iš kitur, o lietuvių tauta čia išnyks. Liks valstybė kaip pavadinimas. Kaip Prūsijos vardas išliko, nors prūsų jau seniai nėra.

Lietuvoje pridėtinės vertės perskirstymas yra tik darbdavio naudai. Žiūrėkime į vežėjus. Eiliniai vairuotojai vargsta, o vežėjų vadovai turi šimtamilijoninius turtus. Pelno perskirstymas yra tik darbdavio naudai, nes mes kaip tauta esame labai godūs. Tai susiję su mūsų istorija, nes dorovinis sluoksnis buvo sunaikintas. Doriausi žmonės ėjo į partizanus, ūkininkai buvo sunaikinti, o tie, kurie liko, buvo perlaužti. Perlaužtas žmogus yra žiaurus žmogus.

Sunku prognozuoti lietuvių tautos ateitį, kai mūsų socialinė atskirtis vos ne didžiausia Europoje. Tačiau istorija kupina paradoksų. Jei kaip tauta atsikėlėme po šimto metų, gal atsikelsime dar kartą?

Stiprės tarptautinė Lietuvos įtaka?

Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Ališauskas visgi nebuvo taip pesimistiškai nusiteikęs:

„Lietuvoje, įstojus į Europos Sąjungą, iš tikrųjų įvyko didžiulė socialinė-politinė pažanga. Perėmėme iš Europos Sąjungos tam tikrus demokratinius mechanizmus. Europos sanglaudos veikimas, nepaisant tam tikros kritikos, taip pat turi didžiulę įtaką Lietuvos ekonomikos plėtotei, kultūros augimui, moksliniams tyrimams.

Lietuva turėjo didelę įtaką Europos politikoje Gruzijos karo metu, taip pat Europos Sąjungos santykiuose su Ukraina. Lietuvos indėlis čia labai reikšmingas. Turime galimybę savo politinę įtaką plėsti, realiai turime galimybę naudotis visais ES politiniais mechanizmais. O jei save menkiname, tai yra mūsų pačių problema.

Kokia Europos ateitis po 15 metų? Yra penki raidos scenarijai, bet gali būti ir daugiau. Per 15 metų labai keisis mokslinės technologijos, o kaip Lietuva bus pasiruošusi formuluoti savo tikslus ir siekti jų įgyvendinimo? Sunku tai prognozuoti, nes laukia stiprūs pokyčiai geopolitikoje. Vyksta labai prieštaringi procesai su Kinija. Didžiulė ekspansija. Gerai tai ar blogai? O jei gerai, tai iki kokio laipsnio? Lietuva tradiciškai linkusi vertinti tik Rusijos politiką, o Europos Sąjunga mato ir Kinijos įtaką ir kiek ji veiks Europos Sąjungą ateityje.“

Bet ES veiks ne tik Rusija ar Kinija. Dėl klimato atšilimo sulauksime vis daugiau emigrantų iš Šiaurės Afrikos. Ar tai nebus papildoma ekspansija į Europos žemyną?

„Ekspansija šio proceso nepavadinčiau, - nesutiko profesorius V.Ališauskas, - bet su klimato kaitos sukelta emigracija Lietuva viena negali tvarkytis. Gali tik su suvienyta Europa. Klimato kaitą sukėlė ne kažkokie globalizacijos veikėjai, bet globaliems klimato pokyčiams gali atsispirti tik itin vieninga Europos politika. Ar užtversime sienas, ar atversime, ar taikysime segregaciją - viena aišku, kad viena valstybė to neįstengs atlikti. Todėl bandymas sugriauti ES vieningą pabėgėlių priėmimo politiką yra labai neatsakingas veikimas“.

Pasitrauks britai, ateis škotai

Seimo Europos reikalų komiteto narys Linas Balsys prognozavo, jog per 15 metų Europos Sąjungos sudėtyje tikrai išvysime Škotiją:

„Škotai tikrai įstos į ES, o pati ES per 15 metų išliks, tik galbūt nesiplės. Prarasime britus, bet ateis škotai, nes jie yra euroentuziastai. Kas dar? Valiuta euras irgi išliks, tik ES šalių narių centriniai bankai gali pareikalauti daugiau savarankiškumo. Šengeno zona - bevizis keliavimas taip pat turėtų išlikti, bet su tam tikrais apribojimais dėl migrantų, pabėgėlių. Nes Šengeno zona tokia kaip dabar yra - pabėgėlių srautams nepritaikyta. Per 15 metų tokia situacija tikrai keisis. Šengeno zonos valstybės taps lankstesnės. Galės greičiau savo sienas uždaryti ar atidaryti.

Įvyks pokyčių ir Europos Parlamente. Jis kaip institucija gali silpnėti, nes ir dabar piliečiai nežino, kas ten veikiama.

Kokia bus ES užsienio politika? Ji visada buvo problemiška, nors egzistuoja bendra užsienio politika ir jai net atstovauja ES vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Federika Mogerini (Federica Mogherini). Bet ypatingų proveržių neturėsime, nes ES šalys-narės norės turėti savo užsienio politką, o bendrijai liks tik koordinavimo veiksmai. Pavyzdžiui, išlaikysime vieningą ES rinkos politiką su kitomis pasaulio rinkomis.

O kalbant apie bendros gynybos politikos pjūvį, tai ES yra kryžkelėje. Iš vienos pusės Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) galvoja apie atskirą ES gynybą, o iš kitos yra manančių, kad visiškai pakanka priklausymo NATO.

Be to, Ispanijoje ir Italijoje jau atėjo naujos kartos politikai, kurie yra antieuropiniai skeptikai. Aišku, Ispanija iš ES neišstos, nes jai tai nenaudinga, bet tam tikra euroskepticizmo dozė yra. Neaišku, kokie bus ateities Europos parlamentai, nes per ateinančius 15 metų jų sudėtys keisis 3-4 kartus. Tačiau net ir daugėjant euroskeptikų, ES subyrėjimas negresia.“

Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino LINKEVIČIAUS komentaras

Taip, gegužės 1-ąją, prieš 15 metų, Lietuva tapo ES nare. Sveikinu su švente. Negaliu prognozuoti, kaip ES atrodys dar po 15 metų. Kaip dirbsime, kaip stengsimės, taip ir atrodys. Tie, kurie ieško argumentų, įrodančių, jog ES ateityje subyrės, pernelyg džiūgauja. Nesubyrės, tik reikia dirbti.

Ar ES turės savo atskirą kariuomenę? Tokių kalbų vis mažiau. Patys šios idėjos autoriai blogai supranta, apie ką kalba. Per daug įvairių interpretacijų, įtarumų bei faktų iškraipymų. O ES nesubyrės. Dar kartą visus sveikinu su Lietuvos įstojimo į ES švente.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s