respublika.lt

Vyčio Lukiškių aikštėje norima dar šiemet

(0)
Publikuota: 2020 liepos 21 07:05:20, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Laisvės kovotojai ir jų artimieji lengviau atsikvėpė, kai prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo priimtą įstatymą dėl Lukiškių aikštės statuso. Sužibo viltis, jog aikštėje galiausiai iškils Vytis, kuriam ji ir buvo ruošta. Visuomenininkai jungiasi į judėjimą ir kreipėsi į Vyriausybę, bijodami, kad istorija nepasikartotų.

 

Tam, kad Seimo priimtas įstatymo projektas nenugultų į stalčius, patriotinės organizacijos įkūrė naują paramos ir labdaros fondą „Vytis su memorialu laisvės kovotojams“. Fondą Seimo spaudos konferencijoje pristatęs Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Algirdas Endriukaitis sakė, kad Laisvės kovų dalyviai ir jų palikuonys negali likti šio projekto nuošalyje. „Pliažo spektaklis, šunų alėja Lukiškių aikštėje yra liberalų mentalitetas ir įžūlumas prieš tuos žmones, kurie kovojo už Laisvę. Kaliniai, tremtiniai turi teisę pasakyti savo žodį. Išsišokusiems liberaliems berniukams, besijaučiantiems visagaliais, nereikia Tautos, istorijos, valstybės. Jiems rūpi tik pinigai. Ši liberali žmonių grupė vykdo šiandien Lietuvos valstybės naikinimą“, - sakė A.Endriukaitis.

Naujojo labdaros ir paramos fondo steigėjas Jonas Burokas sakė, kad senojo „Vyčio paramos fondo“ tikslas buvo padėti valstybinėms institucijoms iki 2018 m. vasario 16 d. Lukiškių aikštėje pastatyti Vytį su memorialu ir padovanoti jį valstybei. O naujai sukurtas fondas darys viską, kad Seimo priimtas įstatymas taptų realybe. „Lukiškių aikštėje, šventoje vietoje, Šimtmečio rate palaidota virš 100 relikvijų. Prie jų rinkimo prisidėjo 300 žmonių.

Smėlio dėžė Lukiškių aikštėje buvo sąmoningas Tautos priešinimas. Laisvės kovotojai, kurių šiandien jau nėra tarp mūsų, tikėjosi, kad paminklas iškils. Deja, įvykiai klostėsi kiek kitaip. Turbūt reikėtų padėkoti merui už tą smėlio dėžę. Jeigu ne ji, dar ilgai tęstųsi diskusijos dėl aikštės“, - sakė J.Burokas.

Naujojo fondo nariai kreipėsi į Vyriausybe su siūlymu bendradarbiauti ir kartu padėti tašką šioje istorijoje. Fondo steigėjai mano, kad Lukiškėse galėtų iškilti kažkas iš anksčiau konkurse siūlytų idėjų. Tam fondas skirs ne tik specialistų pagalbą, bet ir lėšas.

Naujojo fondo vadovas, Laisvės kovotojų sąjungos narys Kęstutis Akelaitis, priminė, kad kartą jau buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Vyriausybe dėl Vyčio Lukiškių aikštėje: „Aikštė iki 2016 m. buvo Lietuvos Respublikos nuosavybėje, tačiau kai šimtmečio proga buvo skirtos lėšos, buvo sudaryta sutartis su Vilniaus miesto savivaldybe, kad ji įrengtų aikštę ir ją sutvarkytų. Turėjome suprojektuoti demokratišką miesto erdvę, kurioje būtų suderintos valstybinės, reprezentacinės ir visuomeninės rekreacinės funkcijos. Taip pat numatyti memorialinę vietą paminklui, valstybės simboliui ir kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimui. Kitas punktas: valstybinei reprezentacinei funkcijai įrengti konkrečių išmatavimų kietos dangos plotą. Reikėjo tik įgyvendinti.

Susiklosčius aplinkybėms, kai valdžioje prieštaraujančių nebeliko, norime prisidėti prie Vyčio idėjos įgyvendinimo tam, kad nekartotume klaidų, kurios jau buvo padarytos. Esame pasiruošę bendradarbiauti kuriant memorialą. Turime daug specialistų ir galime bendromis jėgomis operatyviai ir greitai šį darbą pabaigti.“

Fondo valdybos pirmininko pavaduotoja, nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinės tarybos pirmininkė Angelė Jakavonytė atkreipė dėmesį, kad dabar Lukiškių aikštė valdoma netinkamai: „Pastaruosius kelerius metus aikštės reprezentacinė dalis naudojama ne pagal paskirtį, taip keliamos aistros ir įtampa visuomenėje. Manome, jos priežiūrą būtų tikslinga pavesti valstybinei institucijai, kuri atsakinga už Lietuvos kovų už Nepriklausomybę kovotojų atminimo išsaugojimą. Tai galėtų būti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, kurio pavaldume esantis Lietuvos okupacijų ir ir laisvės kovų muziejus yra šalia Lukiškių aikštės.“

Ji priminė, kad aikštės sutvarkymo projekte trys ketvirtadaliai jos buvo skirti vilniečių poreikiams ir rekreacijai. Likusiame ketvirtadalyje įrengta reprezentaciniams renginiams skirta granito plokščių danga. Pagal suderintą projektą sumontuoti pamatai paminklui. „Projekto įgyvendinimui pritrūko tik Vyčio skulptūros. Tikiu, šiemet Vytis iškils. Turime vėl pakelti galvas. Parodyti jaunajai kartai, kad patriotas - tai garbingas žmogus, kovojęs už Lietuvą. Jis vertas pagarbos“, - sakė A.Jakavonytė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s