Vilniečiams teks mokėti už kaimynų šiukšlesnuotraukos (14)

2019 gruodžio mėn. 03 d. 13:28:40 Perskaitė 3396

Nepaisant įvairių valdžių vykdytų reformų bei nuolat keliamų atliekų surinkimo ir išvežimo kainų, šiukšlės, ypač stambiagabaritės, vis dar lieka neišspręsta daugiabučių namų kiemų ir pamiškių problema. Dabartinė sostinės valdžia nusprendė, kad šį klausimą padės išspręsti... padidintos kainos ir konteinerius stebinčios vaizdo kameros.

 

Kainos dar neaiškios

Sostinės taryba dar vasarą patvirtino vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydžius 2020 m. bei naujas paslaugas. Tai reiškia, kad nuo sausio 1 d. sostinės gyventojų be planuojamų užvirinti šiukšlių šalinimo angų daugiabučiuose laukia dar keletas pokyčių.

Tarkim, iš kiemų dingę drabužiams skirti konteineriai nuo naujų metų atsiras prie prekybos centrų. Juose bus galima palikti nebenaudojamą ir prastos kokybės tekstilę. Planuojama, kad sostinėje jų bus įrengta daugiau nei 105.

Kita naujovė - nuo kitų metų pradžios už šalia namų esančių konteinerių paliktas stambiagabarites atliekas - baldus, šaldytuvus, unitazus ir t.t. - mokės nebe visi miestiečiai, o tik to namo, kuriam priskirtas konteineris, gyventojai. Būtent jiems bus priskaičiuojamas prie jų namų paliktų atliekų išvežimas. Tiesa, kiek kainuos ši „nauja paslauga“, savivaldybė dar negali įvardinti.

„Kaina bus tokia, kurią pasiūlys viešąjį pirkimą laimėjęs tiekėjas. Šiuo metu tokią paslaugą Vilniaus miestui teikia UAB „Ecoservice“, kuris nuo konteinerių išveža didelių gabaritų atliekas už fiksuotą 30 Eur kainą“, - rašoma jos atstovų pateiktame atsakyme.

Jei nenori mokėti už svetimas šiukšles, sostinės gyventojai bus priversti sekti, kas prie konteinerių palieka stambiagabarites atliekas ir skųsti šiukšlintojus: „Jei jas paliks konkretus žmogus, sąskaita už atliekų tvarkymą bus skiriama jam, tad pastebėjus neleistiną šiukšlinimą, reikėtų pranešti Viešosios tvarkos pareigūnams.“

Savivaldybės atstovai pažadėjo, kad daugiau dėmesio bus skiriama ir prevencijai: „Rugsėjo mėn. Vilniaus miesto savivaldybės taryba patvirtino, kad vilniečių švietimui kitais metais turi būti skirta ne mažiau nei 1 Eur gyventojui. Artimiausiu metu startuos švietimo kampanija „Rūšiuosi, tvarkysi - sutaupysi“. Kitais metais planuojama daugiau švietimo kampanijų.“

Miestą „papuoš“ vaizdo kameros

Dar viena planuojama naujovė - kovai su mėgstančiais svetimuose kiemuose ar teritorijose šiukšlinti asmenimis bus įrengiamos vaizdo kameros. Šiuo metu veikia 10 mobilių vaizdo stebėjimo sistemų, po naujųjų jų turėtų atsirasti net 30. Beje, kiek šis sprendimas papildomai kainuos miesto biudžetui, savivaldybė taip pat nežinojo.

„Tikslios kamerų kainos kol kas negalime pasakyti. Dabartinės VASA turimos kameros yra mobilios - jos yra lengvai sumontuojamos įvairiose vietose ir gali būti greitai perkeliamos į problemines vietas. Tačiau jų neužtenka, kad būtų padengtos visos stebėjimo reikalaujančios vietos. Būtent paties VASA skaičiavimais, kad būtų užtikrinta kontrolė, reikėtų dar 20 tokių kamerų“, - rašoma gautame atsakyme.

Nors Vilniaus miesto mero pavaduotojas Valdas Benkunskas pripažino, kad visų šiukšlintojų tokiomis priemonėmis sugaudyti nepavyks, visgi, jo teigimu, naujai sumontuotos kameros esą nuo papildomų išlaidų apsaugos tvarkos besilaikančius ir atsakingai su šiukšlėmis besielgiančius asmenis.

Valdžia planuoja, šiukšlės kaupiasi

Pokyčiai žadami tik kitąmet, o ką dabar daryti su prie konteinerių susikaupusiais kalnais šiukšlių taip ir lieka neaišku. „Vakaro žinių“ skaitytoja į redakciją atsiuntė nuotrauką, padarytą dar lapkričio 13 d. Fabijoniškių mikrorajone, S.Stanevičiaus gatvėje. Joje aiškiai matosi šalia konteinerių stūksantis kalnas šiukšlių. Tą pačią dieną problema buvo užregistruota programėlėje „Tvarkau miestą“.

„Atsakymą, kad mano pranešimas užregistruotas, gavau tik po savaitės. Kada į jį bus sureaguota, taip ir lieka neaišku, o šiukšlių krūva kasdien toliau auga“, - skundėsi skaitytoja. Jos teigimu, daugiau už aplinkos tvarkymą ir priežiūrą būtų galima mokėti, jeigu ta aplinka tikrai būtų tvarkoma. Dabar, kai savaitėmis šiukšlės kaupiasi, net informavus atitinkamas tarnybas, niekam tai nerūpi, noras apkrauti gyventojus papildomais mokesčiais ar didinti atliekų išvežimo kainas labai piktina žmones.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net