respublika.lt
 

Vasario 16-osios Aktas Grigiškėse galėjo virsti tualetiniu popieriuminuotraukos

2012 kovo mėn. 04 d. 12:01:31
Respublika.lt

Į fabriką Grigiškėse kaip žaliava tualetiniam popieriui vežami autentiški Vasario 16-osios Akto signatarų, to meto Lietuvos diplomatų pasirašyti dokumentai. Tokį skandalingą faktą „Respublika“ išsiaiškino tyrimo metu.

×
nuotr. 7 nuotr.
UŽDUOTIS. Vilius Kavaliauskas istorinius dokumentus grąžins už simbolinį litą tik tuomet, kai URM išsiaiškins, kas prieškario diplomatų palikimą pasiuntė į makulatūrą


Jeigu ne vienas rusakalbis makulatūros perdirbimo fabriko darbininkas, šiandien kuriame nors higieniniame ritinėlyje būtų ištirpę ir originalūs dokumentai, liudijantys Lietuvos diplomatijos ir valstybės istoriją.

Istoriją į fabriką

Būtent tokį lobyną makulatūros kalne ir rado Grigiškių darbininkas. Jį apstulbino, kad pluoštai Amerikos bankų mokėjimo čekių, diplomatų įslaptintų telegramų į fabriką atvežti nė kiek nepažeisti, o tvarkingai sudėti į segtuvus.

Ir išgelbėtas diplomatinio paveldo lobynas atsidūrė garsiajame Vilniaus sendaikčių turguje ant Tauro kalno. Vasario 16-osios Akto signataro, vicepremjero, Ūkio banko įkūrėjo, 1946 metais sovietų prie Minsko sušaudyto Kazio Bizausko ranka pasirašytus mokėjimo čekius, slaptas telegramas prekeivis siūlė vos po litą už vienetą. Perkančiam daugiau, vieną kitą dokumentą duodavo ir kaip prizą.

„Sako, kad dokumentai nedega. Tai labai gražiai skamba ir gąsdina visus, kas kėsinasi į teisingą mūsų istorijos nušvietimą. O ką kalbėti, kai istorinius dokumentus bandoma išvirti makulatūros katile?“ - klausia žurnalistas ir kolekcininkas Vilius Kavaliauskas, kuris turgelyje ant Tauro kalno kas šeštadienį lankosi jau nuo 1968 metų.

Būtent sendaikčių krūvoje V.Kavaliauskas ir išvydo prieškario Lietuvos diplomatų palikimą. Tyrinėtoją nustebino ne vien tai, kad dokumentai buvo tvarkingi, bet ir Grigiškių darbininko paaiškinimas, kad jie, perdirbti į tualetinį popierių, atvežti krūvomis.

„Ant Tauro kalno ėmė pardavinėti dokumentus iš Užsienio reikalų ministerijos (URM) slaptojo archyvo. Nežinantiems paaiškinsiu: URM slaptasis archyvas - tai ministro asmeninis susirašinėjimas su pasiuntiniais užsienyje, - „Respublikai“ sakė V.Kavaliauskas. - Diplomatinių dokumentų pats nerenku - nereikia konkuruoti su valstybinėmis įstaigomis. Todėl gerokai nustebau, kai žmogus man padovanojo 1928 metų URM politikos departamento direktoriaus Broniaus Balučio šifruotą telegramą Lietuvos pasiuntiniui Vašingtone Povilui Žadeikiui“.

V.Kavaliauskas pasakojo, kad turgelio ant Tauro kalno pardavėjas grigiškietis buvo skaitęs žurnalisto knygą apie Lietuvos apdovanojimų istoriją ir norėjo padaryti paslaugą.

„Jį pažinojau jau ne vienus metus kaip gyvenantį Grigiškėse ir galintį prieiti prie makulatūros krūvų prieš pasiunčiant jas į katilą. B.Balučio telegramą man padovanojo. Kitus aš pirkau. Manau, ne taip jau brangiai - po 1 litą už kiekvieną lapą“, - sakė V.Kavaliauskas.

Ir „Respublikai“ jis ėmė rodyti unikalius pirkinius: štai - 47 896 ir 200 000 dolerių čekiai, Lietuvos sumokėti JAV finansų ministerijai už mūsų pasiuntinybės pastatą Vašingtone. Būten per čia ir šiandien veikiančią Lietuvos ambasadą galėjo atkeliauti istorinis lobynas, kažkieno pasiųstas į tualetinį popierių.

Pompastika ir tikrovė

„Nežinau, ko vertas mūsų diplomato Miko Bagdono (1894-1937) autografas, tačiau už čekio kitoje pusėje esantį Endriu Viljamo Melono (Andrew William Mellon) parašą, - sakė V.Kavaliauskas, - Amerikos kolekcininkai sumokėtų, mat milijardierius Melonas buvo ne tik JAV finansų ministras, bet ir garsus filantropas bei meno rinkėjas. Jis istorijoje išliko labiau nei koks politikas.

Gal tyliai laikyčiau šį dokumentą, jeigu ne širdies skausmas - juk irgi vežiau iš JAV mūsų diplomatinius archyvus, - pavyzdžiui, 1996 metais mūsų generalinio konsulo Niujorke Petro Anuso kruopščiai supakuotus. Nejaugi juos ištiko toks pat likimas? Gal tuomet ir Vasario 16-osios Akto originalas seniai išvirtas Grigiškėse?“

Sutapimas, bet „Respublikos“ žurnalistui originalūs lietuvių diplomatų, Vasario 16-osios Akto signatarų pasirašyti dokumentai buvo parodyti užvakar. Tą pačią dieną, kai Lietuvos nacionaliniame muziejuje užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis atidarė parodą „Lietuvos diplomatinė tarnyba 1918-1940“. Jos eksponatus sukaupti padėjo URM, inicijavusi šio paveldo sugrąžinimą iš užsienio.

Rankoje laikau Grigiškių darbininko išgelbėtus prieškario diplomatų dokumentus, žaviuosi signataro K.Bizausko autografo elegancija, o šalia aidi nieko apie prekybą ant Tauro kalno nenutuokiančio ministro A.Ažubalio kalba.

„Į Lietuvą atgal sugrįžo tai, kas buvo surinkta po kruopelę tiek mūsų diplomatų, tiek geranoriškų tautiečių dėka, - kalba A.Ažubalis. - Mes atveriame ypatingą tarpukario diplomatinės atminties erdvę“.

Tuoj pat ministras diplomatijos paveldą pavadina turtu, kurį „turime grąžinti savininkui - Lietuvos piliečiams“.

„Tai ir darome, - džiaugėsi A.Ažubalis. - Didžiuojuosi, kad pastaraisiais metais diplomatinė tarnyba sutelkė jėgas ir tam, kad epochiniai atstovybių archyvai, bylos, diplomatų reliktai, asmeniniai daiktai, visa, kas mena ir primena Lietuvos istorinę gyvybę, grįžtų namo“.

Tirti turi žurnalistai?

- Ar pakankamai rūpinamasi Lietuvos diplomatijos istorija? - „Respublika“ paklausė Audroniaus Ažubalio.

- Tik prieš porą metų įsteigtas URM archyvas, o iki tol viskas buvo daroma entuziastingai, bet šiek tiek mėgėjiškai.

- Ar prieškario diplomatų susirašinėjimai, slaptos telegramos archyvui yra įdomūs?

- Visi prieškario URM bei Prezidentūros archyvai yra išvežti į Rusiją.

- Bet ar URM įdomūs išlikę K.Bizausko, B.Balučio pasirašyti dokumentai?

- Absoliučiai.

- Ką manote apie tai, kad originalūs prieškario diplomatų dokumentai šiandien po litą parduodami sendaikčių turguje ir buvo išgelbėti tik Grigiškių tualetinio popieriaus fabriko darbininko?

- Tai - visiškai įmanomas dalykas, bet tai yra labai blogai.

- Gal su tuo susijusi URM, kur kažkas tų dokumentų neįvertino ir atidavė į makulatūrą?

- Labai abejoju, tik nefantazuokite. Jums reikia ieškoti ir gilintis, iš kur jie (dokumentai - red. past.) atsirado. Tirkite!

- Tyčiojatės? „Respublika“ ištyrė - neįkainojami istoriniai dokumentai atsiduria popieriaus perdirbimo fabrike.

Užduotis URM

Lietuvos diplomatijos paveldo parodos atidaryme dalyvavęs Seimo vicepirmininkas Česlovas Stankevičius mano, kad unikalių istorinių dokumentų atsiradimo tualetinio popieriaus fabrike aplinkybes turėtų tirti ne žurnalistai.

„Aš esu apstulbęs ir šokiruotas - taip negali būti! - susiėmė už galvos Č.Stankevičius. - Tokie originalūs dokumentai turi istorinių šaltinių reikšmę. Jie turėtų atsidurti valstybės rankose, o ne fabrike ar sendaikčių turguje. Manau, kad Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas privalo kuo greičiau pradėti tuo domėtis“.

„Mielai perparduosiu už tą patį 1 litą unikalų dokumentą URM, archyvui ar kitai valstybės institucijai, tačiau su viena sąlyga - jeigu bus išsiaiškinta, kas pasiuntė diplomatinį archyvą į Grigiškių katilą, - „Respublikai“ pasižadėjo V.Kavaliauskas. - Kadangi tai tikriausiai skaitys URM darbuotojai, viešai į juos kreipiuosi: grąžinkite unikalų Ispanijos banko muziejaus plakatą (4 x 7 metrų dydžio), skirtą Lietuvos ordinų parodai Madride, kurį muziejaus ir Lietuvos ambasados rūpesčiu iš Madrido parvežė Lietuvos prezidento lėktuvas. Originalų kūrinį labai norėtų turėti Lietuvos dailės muziejus, tačiau jis, atrodo, be pėdsakų dingo jau Jūsų ministerijoje“.

Dalius ŽIŽYS, Lietuvos centrinio valstybinio archyvo direktorius:

Mūsų archyve saugomi ir prieškario diplomatų dokumentai. Jie įprastai mums perduodami ir tarpininkaujant URM. Jeigu tikrai sendaikčių turguje ar Grigiškių fabrike atsiranda originalūs diplomatų dokumentai, šifruotos telegramos, tai - jau skandalas. Jeigu pasitaikytų vienas kitas dokumentas, dar būtų galima pagalvoti, kad žmonės tiesiog atsikratė nereikalingų senienų. Kadangi į makulatūrą tvarkingi popieriai perduodami šūsnimi, tai tikrai nebesuvokiama. Taip negalima elgtis su mūsų istorija, todėl tikrai nesuprantu, kokiu būdu unikalūs dokumentai vežami į makulatūrą, o ne pas mus. Archyve jie būtų tvarkingai registruoti ir patikimai saugomi.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NETEKTIS: sulaukęs 86 metų amžiaus po trumpos ligos mirė amerikiečių aktorius Danny'is Aiello; jis žinomas už vaidmenis filmuose „Pamišę“, „Krikštatėvis II“ ir „Elkis teisingai“.
  • LEIDIMAS: Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) bendrovei „Baltic Petroleum“ išdavė leidimus verstis mažmenine prekyba suskystintomis naftos dujomis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate prietaringas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

+2 +1 C

 

+1 +3 C

+1 +2 C

+1 +3 C

 

+3 +4 C

1-6 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s