respublika.lt

Valstybė žadėjo nemokamą jodą, bet vilniečiams tenka mokėti

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 13 07:00:03, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nemokamo jodo negauna tik vilniečiai. Redakcijos archyvo nuotr.

Sunku įsivaizduoti, kas darytųsi Lietuvos sostinėje, jei Astravo atominėje elektrinėje įvyktų avarija, nes net dabar, kai nėra ekstremalios situacijos dėl radiacijos, Vilniaus miesto savivaldybė nesugeba išdalinti vilniečiams skirtų nemokamų kalio jodido tablečių. Kitos rizikos zonoje esančios savivaldybės jau seniai pasirūpino savo gyventojais, Vilniuje gi sugebėta tik sukelti chaosą vaistinėse ir sumaištį tarp gyventojų.


Misija neįmanoma tapo tik Vilniui


Istorija prasidėjo dar pavasarį, kai Sveikatos apsaugos ministerija informavo, jog 16-ai savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Baltarusijos atominės elektrinės, perduota 4 mln. kalio jodido tablečių, galinčių apsaugoti žmogaus skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio branduolinės avarijos atveju. Preparatus šios savivaldybės buvo įpareigotos išdalinti rajono gyventojams.

Pirmiausia jodo tabletes pradėta dalinti pačiose pavojingiausiose vietose, tai yra 30 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Švenčionių ir Vilniaus rajonų gyventojams.

Pasak Švenčionių rajono savivaldybės administracijos direktorės Jovitos Rudėnienės, išdalinta 90 proc. rajonui skirtų tablečių. „100 procentų ir nepasieksime, nes turime tokių „gyventojų“ , kurie rajone tik deklaruoja gyvenamąją vietą, bet gyvena kitur. Pavyzdžiui, prie pat Baltarusijos sienos esančiame Adutiškyje yra nemažai prisiregistravusių ir užsieniečių, tai yra Baltarusijoje gyvenančių žmonių“, - sakė J.Rudėnienė.

Preparatai rajone dalinti per seniūnijas. „Žmonės kalio jodido tabletes galėjo atsiimti seniūnijose, o kai kurie seniūnai, kaip Labanoro, vežė net į namus. Po namus preparatus išvežioti padėjo ir seniūnaičiai, gerai pažįstantys savo gyventojus“, - pasakojo administracijos direktorė.

Taip pat preparatai buvo išdalinti ir Vilniaus rajone. Pasak Vilniaus rajono savivaldybės administracijos civilinės ir darbo saugos specialisto Roberto Kovalevskio, kalio jodidas buvo išdalintas birželio pabaigoje-liepos mėnesį.

Vaistinėse - sumaištis ir chaosas

Jodo tablečių iki šiol negavo Vilniaus gyventojai. Mat Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė tabletes dalyti ne pati, bet per vaistines.

Ne vienas vilnietis atsitiktinai arba iš draugų sužinojęs, jog jam išrašytas elektroninis receptas kalio jodidui gauti, labai nustebo, nes apie tai nebuvo informuotas. Juolab kad daugelis, ypač jaunų žmonių, nesergančių ir neišsirašančių jokių elektroninių receptų, net neturėjo galimybės sužinoti, jog jiems e.sveikatos sistemoje išrašyti receptai kalio jodidui.

Kita vertus, net atsitiktinai sužinoję apie išrašytą elektroninį receptą ir atskubėję į vaistinę, žmonės išgirsdavo, jog šį preparatą gali įsigyti tik už pinigus (4 tabletės kainuoja 2 eurus). Ne vienas ir nusipirko ne tik tas 4 žmogui skirtas tabletes, bet visą pakuotę šeimai, sumokėdamas 10 ar daugiau eurų. Maža to, šios kalio jodido tabletės galioja tik iki 2021-ųjų sausio. Tie sostinės gyventojai, kurie paklausdavo, kodėl reikia mokėti už kalio jodidą, nors SAM skelbė, kad jodo preparatai bus dalinami nemokamai, išgirsdavo, jog Vyriausybės nupirktos kalio jodido tabletės vaistinių dar nepasiekė. Kada pasieks? Nežinia. Neturi vaistininkės atsakymo ir į kitą klientų klausimą - ką daryti, jeigu jau baigėsi e.sveikatos sistemoje matomo elektroninio recepto galiojimas?

„Šiuo metu su Sveikatos apsaugos ministerija derinami techniniai preparato pristatymo į vaistines klausimai, todėl kol kas kalio jodido preparatai pagal nuotoliniu būdu išrašytą receptą gyventojams vaistinėse nėra išduodami, - rašoma Vilniaus savivaldybės atsakyme redakcijai. - Artimiausiu metu Vilniaus miesto savivaldybė praneš gyventojams, kur atsiimti tabletes ir kitą svarbią informaciją. Pažymėtina, kad kalio jodido tabletes savivaldybės turi išdalinti per pusę metų.“

 

Situaciją komentuoja „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura BIELSKĖ:

„Tapome situacijos įkaitais. Apmaudu, kad negalime padėti nemokamo kalio jodido tablečių ieškantiems mūsų klientams. Nuo pat gegužės mėnesio bendradarbiaujame su Vilniaus miesto savivaldybe, kad preparatas kuo sklandžiau būtų nemokamai vaistinėse dalinamas Vilniaus miesto gyventojams, tačiau šių tablečių vaistinėse neturime iki šiol. Sulaukiame net klausimų, ką daryti, jeigu receptas baigėsi, nes praėjo 30 dienų, kai buvo metas jį atsiimti. Deja, atsakyti negalime - mes taip pat tiesiog lūkuriuojame informacijos iš Sveikatos apsaugos ministerijos, iš Vilniaus savivaldybės. Ir tikimės, kad jau netrukus situacija išsispręs.“

Interviu su sveikatos apsaugos viceministru Algirdu ŠEŠELGIU:

- Kodėl Vilniuje taip užstrigo kalio jodido tablečių išdavimas gyventojams ir kilo sumaištis vaistinėse? - „Vakaro žinios“ paklausė sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio.

- Vilniaus savivaldybė, pasirinkusi kalio jodido išdalinimą gyventojams per vaistines, ne visus veiksmus gerai apgalvojo, neįsigilino į Farmacijos įstatymo reikalavimus. Todėl dabar tenka gaišti laiką, kad būtų galima ištaisyti padarytas klaidas.

Pagal galiojančią tvarką, norint dalinti jodo preparatus per vaistines, kalio jodido tabletės pirmiausiai turi būti perduodamos įstaigoms, turinčioms licencijas vaistinių preparatų saugojimui. Vilniaus miesto savivaldybė tokios licencijos tablečių saugojimui neturėjo, todėl Sveikatos apsaugos ministerija kalio jodido tablečių dėžes laikinai priglaudė savo sandėliuose. O mūsų Ekstremalių sveikatai situacijų centras turėjo patikrinti, ar iki tol Vilniaus savivaldybės sandėliuose saugotos kalio jodido tabletės nebuvo pažeistos.

Padarėme laboratorinius tyrimus, netrukus mūsų valstybinės vaistų kontrolės tarnyba turėtų duoti oficialų atsakymą, jog preparatas nebuvo pažeistas, kai buvo saugomas Vilniaus savivaldybės sandėliuose. Kai bus užpildyti reikiami dokumentai, galėsime kalbėtis su Vilniaus miesto savivaldybe, kaip tie preparatai iš mūsų sandėlio oficialiai ir pagal visas nustatytas tvarkas turėtų patekti į vaistinių tinklus, su kuriais Vilniaus savivaldybė sudarė sutartis dėl kalio jodido platinimo žmonėms.

O receptai buvo išrašyti iš anksto, be to, nebuvo pasirūpinta, jog apie tai būtų žinoma visiems sostinės gyventojams.

- Pakuotėse su kalio jodido tabletėmis parašyta, jog vyresniems kaip 40 metų asmenims preparatas nerekomenduojamas. Kodėl tada tabletės dalijamos visiems gyventojams?


- Mes vadovaujamės Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis, kurios 2017 metais dėl kalio jodido yra atnaujintos. Mokslininkų patikslintose rekomendacijose nėra pasakyta, kad po 40, 50 ar 60 metų nerekomenduojama, yra tik nurodyti apribojimai pagal dozės dydį tam tikro amžiaus vaikams.

Vaistinėse šiuo metu parduodamas preparatas, kurio galiojimo laikas jau eina į pabaigą, vadinasi, jis pagamintas prieš penketą metų, ir tose pakuotėse yra senos, neatnaujintos vaistų vartojimo instrukcijos.

SAM pirktas ir 16 savivaldybių gyventojams dalinamas kalio jodidas galioja 5 metus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s