respublika.lt

Valdymą perims PSO

(203)
Publikuota: 2022 vasario 24 19:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 14 nuotr.
Pandemijų valdymą perims PSO. EPA-Eltos nuotr.

Praėjus dvejiems metams po to, kai PSO paskelbė apie koronaviruso pandemiją, pradedamos derybos dėl to, kaip pasaulis tvarkysis su ateityje laukiančiomis pandemijomis. Sutarta, kad valstybės pasirašytų tarptautinę sutartį, kuri numatytų prevenciją bei priemones tokiomis situacijomis. Tai taptų teisiškai privalomu dokumentu ir Lietuvai. Kas mums iš to?

 

Kaip skelbia Europos Vadovų Taryba, sprendimas dėl tarptautinės sutarties buvo priimtas pernai metų pabaigoje Pasaulinės sveikatos asamblėjos metu. „2021 m. gruodžio 1 d. 194 Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) narės pasiekė bendrą sutarimą, kad būtų pradėtas procesas, siekiant parengti konvenciją, susitarimą ar kitokį tarptautinį dokumentą ir vesti derybas dėl tokio dokumento pagal PSO Konstituciją, kad būtų sustiprinta pandemijų prevencija, parengtis joms ir reagavimas į jas", - skelbiama spaudai.

Pasaulio sveikatos asamblėja - tai kasmetinis 194 PSO valstybių narių susitikimas. Lietuva taip pat dalyvauja šiuose susitikimuose. Iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) viešai skelbiamų vadovų darbotvarkių matyti, kad asamblėjos specialiojoje sesijoje dėl naujo susitarimo dalyvavo viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.



Prasideda derybos

Šalys susitarė, kad būtų įsteigtas tarpvyriausybinis derybų organas, kurio posėdžiuose bus siekiama susitarti dėl darbo būdų, o tuomet būtų parengtas ir pats dokumento projektas. Planuojama, kad 2023 m. ši darbo grupė pateiks pažangos ataskaitą 76-ajai Pasaulio sveikatos asamblėjai, kad dokumentą būtų galima priimti iki 2024 m.

Nors kol kas nežinoma, kokia teisinė susitarimo forma bus pasirinkta, konvencija, susitarimas ar kitas tarptautinis dokumentas yra teisiškai privalomas pagal tarptautinę teisę.

Daugiausia dėmesio tarptautiniame dokumente būtų skiriama: ankstyvam pandemijų nustatymui ir prevencijai; atsparumui būsimoms pandemijoms; reagavimui į visas būsimas pandemijas, visų pirma užtikrinant visuotinę ir lygiateisę prieigą prie medicininių sprendimų, pavyzdžiui, vakcinų, vaistų ir diagnostikos; tvirtesnei tarptautinei sveikatos sistemai, kurioje PSO būtų koordinuojančioji institucija, sprendžiant visuotinius sveikatos klausimus; bendros sveikatos koncepcijai, susiejančiai žmonių ir gyvūnų sveikatą ir mūsų planetos gyvybingumą.

Sutartis privaloma visiems

Kaip „Vakaro žinioms" sakė PSO atstovė Lietuvoje Ingrida Zurlytė, kol kas nėra jokio dokumento teksto. Tačiau dokumentas būtų privalomas Lietuvai - toks buvo pačių šalių noras: „Valstybės narės pageidavo, kad susitarimo nuostatos turėtų teisiškai įpareigojantį pobūdį. Tokio pobūdžio susitarimai dar labiau sustiprina nacionalinius įsipareigojimus, tad atsakomybė už sprendimų priėmimą yra valstybių narių atsakomybė.

PSO gali būti suteikti įgaliojimai monitoruoti įgyvendinimą, organizuoti periodinius susitikimus, teikti mokslinius duomenis, bet tai nusprendžia valstybės narės, rengdamos dokumentą."

PSO atstovė Lietuvoje nurodė, kad pirmas tarptautinės derybų grupės susitikimas numatytas artimiausiu metu: „Paprastai PSO renginiuose dalyvauja SAM ir (ar) Užsienio reikalų ministerijos atstovai. Susitarimo teksto projektas, kai jis bus parengtas, paprastai yra derinamas su visomis suinteresuotomis žinybomis. Be to, numatomos viešos tarptautinės konsultacijos."

Susitikimas - jau šiandien

Pasirodo, pirmasis derybų posėdis vyks jau šiandien. Šio derybų organo biurą sudaro 6 šalių atstovai (Brazilija, Egiptas, Japonija, Nyderlandai, Pietų Afrika ir Tailandas), t.y. po vieną šalį iš kiekvieno PSO regiono. „Vakaro žinios" kreipėsi į SAM ir URM su klausimais, kas iš Lietuvos atstovaus mūsų interesams?

Nuotoliniu būdu dalyvaus Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos atstovybės prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje specialistai.

„Vakaro žinių" kalbintas buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Europos Sąjungos lygmeniu COVID-19 pandemijos metu jau kurį laiką kalbama apie sprendimus, kurie padėtų efektyviau reaguoti į tokius iššūkius. „Kol tai tik idėja, sunku pasakyti, kokia būtų nauda Lietuvai. Bet greičiausiai būtų keliami klausimai dėl vieningų ribojimų. Pavyzdžiui, kad šalys pačios neužsidarytų sienų.

Galų gale, neturėtų būti galingųjų klubo privilegijų, kai vienos šalys turi penkis kartus daugiau vakcinų, nei jų reikia populiacijai, o kiti nieko neturi. Bet kol kas tai tik spėliojimas", - sako A.Veryga.

Jis patikino, kad nors planuojama, jog dokumentas šalims bus privalomas, dėl taikymo kiekviena valstybė turėtų apsispręsti pati: „Pagrindinis PSO įpareigojančio dokumento formatas yra konvencija. Pavyzdžiui, PSO turi Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Esu dalyvavęs jos rengime, tad galiu pasakyti, kad tai yra sudėtingas kelerių metų darbas. Kiekviena valstybė atkeliauja su savo siūlymais, o reikalingas labai platus sutarimas.

Bet mano minėta konvencija, kaip ir bet kokia kita, tampa privalomu dokumentu tik tuomet, kai šalys ją ratifikuoja. Tad ir šiuo atveju, nepriklausomai nuo to, koks formatas bus pasirinktas, joks tarptautinis dokumentas nepradės šalyje galioti automatiškai. Mūsų Seimas turėtų ratifikuoti tą dokumentą. Ir tik tuomet konvencija įgytų viršenybę virš nacionalinės teisės, atsirastų poreikis pritaikyti savo įstatymus prie šio tarptautinio dokumento. Bet yra valstybių, kurios beveik neratifikuoja tarptautinių konvencijų. Pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos."

Interviu kalbamės su profesorium, habilituotu medicinos mokslų daktaru Eduardu VAITKUM:

- Kokia nauda Lietuvai iš tokio tarptautinio dokumento?

- Manau, reikėtų labai kritiškai vertinti tokius dokumentus ir nevertėtų skubėti pasižadėti visko vykdyti. PSO yra tarpvyriausybinė institucija, tad patvirtinus tokį dokumentą, nesvarbu, ką organizacija pasakys, tai turės būti įgyvendinta. Pavyzdžiui, paskelbus pasaulyje naują pandemiją, visi iš lovos turi išlipti kaire koja. Ironizuoju, žinoma, bet man atrodo, kad toks susitarimas reiškia, jog valstybės galutinai atiduoda savo medicinos ir žmogaus kūno neliečiamumo klausimus politiniams sprendimams. Kurie, beje, bus priimami net ne nacionaliniu, o viršvalstybiniu lygiu.

- Naujojo dokumento derybų biurą sudaro Brazilija, Egiptas, Japonija, Nyderlandai, Pietų Afrika ir Tailandas. Ar tai yra tos šalys, kurios gebės perduoti ir suprasti Lietuvos interesus ir poreikius?

(Juokiasi) Yra, kas už mus pagalvos. O kieno interesams atstovauja PSO? Teoriškai visų pasaulio žmonių. Bet kiekviena organizacija taip pat turi ir savo tikslų. O kokius reikalavimus padiktuos PSO užklupus naujai pandemijai ir ar pandemijos netaps nauju politiniu įrankiu, šiandien niekas pasakyti negali. Galų gale, gali būti pakeisti pandemijos paskelbimo kriterijai, kai net ir paprastas susirgimas taps pandemija, kuri bus valdoma ne valstybių, o PSO.

Jeigu Lietuva ratifikuos tokį dokumentą, turės vykdyti ir nurodymus. Neprotinga sprendimus dėl savo žmonių sveikatos perleisti kažkam kitam.

- Panašiai kaip buvo padaryta įsigijus vakcinas nuo COVID-19, kai nors už jas moka mokesčių mokėtojai, valstybėms draudžiama atskleisti, kiek žmonėms tai kainavo?

- Taip, atsiskaitoma mūsų pinigais, tačiau mes neturime teisės žinoti, kur jie išleidžiami. Tai parodo, kad Lietuva jau ir taip yra valdoma šeimininkų iš užsienio. Juk visuomet lengviau vykdyti keliamus reikalavimus. Nejau norime, kad ir mūsų sveikata bei mūsų kūnas būtų valdomas iš užsienio?

Įsivaizduokime, kad, paskelbus naują pandemiją, Lietuva nenorės vykdyti PSO nurodymų. Gal atsiras karinių iniciatyvų, kurios jėga privers Lietuvą laikytis reikalavimų, nes valstybė nesaugi ir platina infekciją. Kas gali paneigti, kad netolimoje ateityje sulauksime tokių nurodymų, kai reikės visuomenę modifikuoti genetiškai, kad ši būtų atsparesnė stresui ar konkrečiai infekcijai. Tam reikėtų susileisti vieną ar kitą vakciną. Kitu atveju grėstų pandemija.

- Skamba kaip sąmokslo teorijos...

- Sutinku, taip ir skamba. Bet prieš gerus metus sąmokslo teorijomis buvo laikomos nuostatos, kad su koronavirusu ateis ir masinė vakcinacija. Sąmokslo teorijomis buvo paskelbtos idėjos, jog bus skiepijami vaikai arba bus prieita prie privalomos vakcinacijos, prie neskiepytų žmonių teisių ribojimų... Todėl linkėčiau Lietuvai nepasirašinėti tokių susitarimų. Reali grėsmė žmonių sveikatai dėl tokių sutarčių, manau, tik padidėja.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (203)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s