respublika.lt

Vaikiški paspirtukai ir nevaikiškos problemos

(18)
Publikuota: 2022 liepos 11 13:15:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Nors galimybės yra, ne visi paspirtukų vairuotojai yra bent susipažinę su Kelių eismo taisyklėmis ir reikalavimais. Eltos nuotr.

Gatvėse sparčiai daugėjant paspirtukų ir panašių transporto priemonių, auga ir incidentų, į kuriuos jos patenka, skaičius. Taip yra, nes dažnas paspirtukininkas ne tik nepaiso Kelių eismo taisyklių, bet netgi nėra su jomis susipažinęs. Ypač aktualus šis klausimas tampa dabar, kai prasidėjo dažniausiai be suaugusiųjų priežiūros liekančių moksleivių atostogos.

 

Skaudi pamoka bus išmokta

Nepilnametę dukrą auginanti mama Jolita atvirai pasidalino labai nesmagia, bet, laimei, laimingai pasibaigusia istorija:

„Mano mergaitė, važiuodama elektriniu paspirtuku, susidūrė su lengvuoju automobiliu. Tuomet puoliau teisintis, kad ji paspirtuką eksploatuoja tik nuo šio pavasario ir tik dėl didelio patogumo, nes lanko meno mokykloje dvi disciplinas. Jos vežiojimas iš pagrindinės mokyklos į meno yra tikras iššūkis, nes tik pasibaigus pagrindiniam ugdymui ji, per maždaug 20 minučių, turi spėti nuvykti į neformalų ugdymą. Pėsčiomis tai būtų labai sudėtinga, su elektriniu paspirtuku - pats tas. Po neformalaus ugdymo ji visuomet juo ramiai grįždavo namo.

Manau, nesu išskirtinė mama ir džiaugiuosi, kad ji gali būti savarankiška bei mobili. Mudviem su vyru nereikia važinėti mieste pirmyn, atgal ir „dirbti taksistais".

Kelerius metus aiškinau ir reikalavau, kad važiuodama dviračiu ji visuomet dėvėtų šalmą. Būtent jos įprotis dėvėti šalmą išgelbėjo nuo sunkesnių sužalojimų, tačiau noriu pakalbėti ne apie tai. Noriu pasidalinti tuo, ką aiškiai išgirdau iš pareigūnų.

Pasirodo, eksploatuojant visas dvirates transporto priemones (paspirtukai, el. paspirtukai, dviračiai, riedžiai ir t.t.) mieste (išskyrus gyvenamąsias zonas), nepilnamečius iki 14 metų turi lydėti suaugę žmonės. Išskyrus atvejus, jeigu nepilnametis yra sulaukęs 12 metų ir išklausęs dviratininko kursus. Priešingu atveju, jie pažeidžia KET. O eksploatuoti elektrinį paspirtuką dvisėda (t.y. važiuoti dviese) iš viso negalima, išskyrus tuos atvejus, jeigu yra įrengta speciali kėdutė. Tad mano mergaitė be suaugusiųjų priežiūros elektrinį paspirtuką ir dviratį pamirš arba pusei metų, arba tol, kol išklausys dviratininkų kursus. Ar tai padės ją apsaugoti? Gal ir ne, bet ji įgis naujų žinių, išsiugdys moralės ir pagarbos įstatymų nuostatoms normas. Taip kaip įpras dėvėti šalmą, kuris, tikiu, ją ir mane išgelbėjo nuo kelionės į Kauno universitetines klinikas.

Manau, yra labai svarbu apie tai kalbėti. Kalbėkite apie tai su savo vaikais, diskutuokite, ginčykitės, reikalaukite. Tol, kol neatsitinka nelaimė, atrodo, kad viskas gerai ir mano vaikui taip tikrai nenutiks. Aš galvojau taip pat, bet gyvenimas parodė, kad klydau."

Nuo pirmos klasės

Situaciją su paspirtukais pakomentavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) patikino, kad naudotis paspirtukais mokoma mokykloje.

„Paspirtukų tema integruojama. Kaip saugiai elgtis kelyje, bendrojo ugdymo mokyklose pradinių klasių ir vyresni mokiniai sužino per žmogaus saugos pamokas. Mokytojai, ruošdamiesi eismo saugumo pamokoms, gali naudotis Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro parengta ir visoms mokykloms prieinama metodine medžiaga, taip pat interaktyvia skaitmenine priemone „Eismo polis", - rašoma gautame atsakyme.

Buvo patikslinta, kad 1-10 klasių mokiniams yra parengtas Gyvenimo įgūdžių programos projektas, ir saugaus eismo tema nuo kitų metų rugsėjo bus integruota į šią privalomą naują programą.

„Be to, 12-14 metų mokiniai, norintieji važiuoti dviračiu važiuojamąja kelio dalimi, turi išklausyti ŠMSM patvirtintą specialų mokymo kursą. Tai nustato Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas. Mokiniai, norintys įgyti daugiau saugaus eismo įgūdžių, gali lankyti saugaus eismo krypties neformaliojo vaikų švietimo programas neformaliojo švietimo mokyklose ir kitose institucijose. Šios programos yra finansuojamos iš valstybės lėšų - įstaigai pateikus programą akredituoti, joje dalyvaujantiems mokiniams skiriamas vadinamasis NVŠ krepšelis. Saugaus eismo programas, finansuojamas šiomis lėšomis, galima rasti portale emokykla.lt", - nurodė institucijos atstovai.

Ministerija priminė, kad Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kasmet organizuoja gausybę įvairių akcijų, konkursų, projektų, skirtų mokiniams saugaus eismo žinioms, gebėjimams ir įgūdžiams ugdyti.

„Įvairias eismo saugumo akcijas, taip pat skirtas ir paspirtukininkams, organizuoja Kelių direkcija, policija. Pvz., nuo gegužės 12 d. iki liepos 8 d. Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyko prevencinė saugaus eismo akcija „Būk saugus, atsargus ir sveikas". Dėmesys per akciją skiriamas ir paspirtukų vairuotojams, atkreipiant dėmesį į svarbiausius šių transporto priemonių saugaus dalyvavimo eisme aspektus", - teigė ŠMSM atstovai.

Reikalavimai paspirtukų vairuotojams

Lietuvos kelių policijos tarnyba primena, kad dviračių, elektrinių paspirtukų (greitis iki 25 km/val., galia iki 1 kW), motorinių dviračių vairuotojai privalo vykdyti Kelių eismo taisyklėse dviračių vairuotojams nustatytus reikalavimus (Kelių eismo taisyklių VIII skyrius „Reikalavimai dviračių vairuotojams"):

• Draudžiama kirsti važiuojamąją kelio dalį važiuojant pėsčiųjų perėja. Prieš perėją reikia nulipti nuo dviračio (elektrinio paspirtuko, motorinio dviračio) ir, jį vedantis, eiti per važiuojamąją kelio dalį.
• Draudžiama elektriniu paspirtuku vežti kitą asmenį.
• Nepilnametis (iki 18 metų), važiuodamas keliu, privalo būti užsidėjęs ir užsisegęs dviratininko šalmą.
• Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku, motoriniu dviračiu) leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, - ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims.
• Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja kelio dalimi leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims.
• Važiuodami šaligatviu, pėsčiųjų ir dviračių taku, privalote duoti kelią pėstiesiems, jiems netrukdyti ir nekelti pavojaus. Pro pėsčiąjį leidžiama važiuoti 3-7 km/val. greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui. Be to, būtina palikti saugų atstumą (tarpą) iš šono.
• Važiuodami keliu tamsiuoju paros metu (esant blogam matomumui), privalote vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, dviračio gale - raudonos šviesos žibintas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (18)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s