respublika.lt

Tylus „apsivalymas“ nuo emigrantų jau vyksta

(0)
Publikuota: 2019 sausio 17 13:14:49, Živilė KAVALIAUSKAITĖ, „Šiaulių krašto“ žurnalistė
×
nuotr. 3 nuotr.
„Yra įvai­rių ga­li­my­bių. Žings­nis po žings­nio aiš­kės, koks pla­nas tu­ri pa­ra­mą. Da­bar at­ro­do, kad joks pla­nas, ko­kį be­siū­ly­tų, ne­tu­rė­tų pa­lai­ky­mo“, – apie si­tua­ci­ją sa­ko pia­nis­tas R.Ving­ras. Giedriaus Baranausko nuotr.

Antradienį Britanijos parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, kurią ministrės pirmininkės Theresos May vyriausybė praeitais metais suderino su Europos Sąjungos lyderiais. Jungtinės Karalystės išstojimo procesas iš ES atsidūrė nežinioje. „Šiaulių krašto“ kalbinti buvę šiauliečiai sako, kad „Brexit“ šalį padalijo į dvi stovyklas, o gyventojus labiausiai išvargino nežinia.

 

Reikia dramos

„Brexit“ buvo atmestas didele balsų persvara: prieš – 432, už – 202. Šis rezultatas yra vienas didžiausių pralaimėjimų, kada nors patirtas Britanijos premjero.

Vakar vakare Didžiosios Britanijos parlamentas balsavo dėl nepasitikėjimo premjere Theresa May.

„Viskas labai dramatiškai atrodo laikraščiuose, bet tokio rezultato ir tikėjomės – kad Vyriausybė balsavimą pralaimės. Gal šiek tiek netikėta yra balsų persvara, – sako Londone daugiau nei dešimtmetį gyvenantis pianistas Rimantas Vingras. – Galimų scenarijų niekas nežino, vieni sako penki, kiti – septyni. Yra įvairios galimybės, žingsnis po žingsnio aiškės, koks planas turi paramą. Dabar atrodo, kad joks planas, kokį bepasiūlytų, neturėtų palaikymo.“

Pasak R. Vingro, pasitraukimas iš ES be sutarties, išstojimo datos nukėlimas – visi variantai komplikuoti, turi savo pliusų ir minusų. O naujas referendumas negarantuotų aiškios vienos pozicijos persvaros, nes matomas didelis visuomenės susiskaldymas, labai poliarizuotos nuomonės.

„Žmonės labai pavargę nuo tos temos. Ėjimas ratais. Nepriimami sprendimai, žmonės neinvestuoja, laukia, kas bus, neperka. Verslui neaišku, ką toliau daryti. Visų mūsų, ES piliečių, situacija neapibrėžta, statusas nėra galutinai garantuotas. Lauki diena iš dienos ir žiūri, kas bus. Tas vargina. Kalbu su savo draugais, jie sako: „Nesvarbu, kaip, kad tik greičiau pasibaigtų.“

R. Vingras įvykiuose įžvelgia ir kitą aspektą: Didžiojoje Britanijoje yra parlamentinė demokratija, o referendumas – jau tiesioginė demokratija: „Skelbdami referendumą, šiek tiek lyg ir pakeitė valdymo modelį. Dabar viskas sugrįžo Parlamentui.“

Iš gatvės pokalbių jaučiasi, kad parama išstojimui iš ES tebėra didelė. Galima priežastis – atsigavimas po 2008 metų krizės mažas pajamas turinčių žmonių nepalietė arba nepalietė taip, kaip jie norėtų. Dirbantys eina į maisto bankus, nes su mažomis pajamomis nebeišgyvena.

„Atsiveria galimybės populizmui. Žinoma, jis visą laiką buvo, nuo tada, kai šalis įstojo, nes didelė dalis žmonių nenorėjo, kad Britanija būtų ES. Konfliktas yra labai senas. Ateina mąstymas iš praeities, kad kažkada anksčiau buvo gerai, dabar – blogai.“

Kaip išsidėlios kortos britų politiniame žaidime, svarsto R. Vingras, turbūt niekas nežino. Jo nuomone, bus eliminuojama po vieną veiksmą, kol bus prieitas kompromisas.

Prieš keletą dienų R. Vingras feisbuke pasidalijo įrašu: „BBC praneša, jog tuo atveju, jei JK pasitrauktų iš ES be susitarimo, gali atsirasti tualetinio popieriaus trūkumas. Tai va, tautiečiai Lietuvoje – lauksim siuntinių.“

„Tarp žinių yra britiško humoro – britai turi fantastišką humorą. Tarp didelių politinių dramų jie įdeda ir tokį elementą.“

Kad būtų aiškiau, kas vyksta Anglijos parlamente, R. Vingras siūlo pažiūrėti politinės satyros serialą „Yes, Minister“, „Yes, Prime Minister“.

„Daug diplomatų man yra sakę, kad ši komedija – geriausias britų politikos atspindys. Niekada nebūna, kad įvyktų paprastai – reikia dramos.“

Į Šiaulius R. Vingras planuoja grįžti balandį. Ar pavasarį situacija Didžiojoje Britanijoje bus aiškesnė, abejoja.

„Bet man įspūdinga jų ramybė. Antradienį, kai vakarieniavau, šalia manęs sėdėjo du vyrai, iš kalbos supratau, greičiausiai ministerijos darbuotojai. Įvyko Parlamento balsavimas, ką mes darome? Vakarieniaujame.“

Nebylus apsivalymas


Buvusi Šiaulių dramos teatro aktorė Rasuolė Laurinaitytė Anglijoje gyvena du dešimtmečius. Kaip vertėja dirba su socialinėmis tarnybomis, ligoninėmis, psichiatrijos ligoninėmis.

„Politinės peripetijos tampa juokingos. Eilinis žmogus nesusigaudo, ko politikai iš tikrųjų nori, ar žaidžia politinius žaidimus. Tikiu, kad planas B yra, tik jis nustumtas į šoną, o politikai aiškinasi tarpusavio santykius ir vienas kitam trukdo“, – sako R. Laurinaitytė.

Nuotaikos šalyje yra labai keistos, šalis suskaldyta į anglus ir imigrantus.

„Gyvename istoriškai įdomų laikotarpį. Žmonės neįsivaizduoja, ko tikėtis, ko laukti. Kad bus vadinamasis aštrusis išėjimas – nemanau. Šito neleis stambieji verslo ir pinigų magnatai, kad ir kaip spirgėtų Parlamente. Ypač nepavydžiu stambiems investuotojams, verslininkams, kurie susiję su užsienio kapitalu. Nepavydžiu bankams, jie kiekvieną dieną laukia atsakymo iš Parlamento. Svaro kursas nuolat šokinėja.“

Įdomiau nei politinės rietenos, mano R. Laurinaitytė, yra socialinės sferos pasikeitimai, jie nėra plačiai viešinami.

„Vadinamasis nebylus apsivalymas nuo emigrantų vyksta, jis yra tylus, nuoseklus ir lėtas.“

Itin svarbus pasikeitimas: nebėra klasifikuotų socialinių pašalpų, įdiegta viena socialinė pašalpa „Universal Credit“, apimanti visas pašalpas.

„Kad ją gautų, žmonės turi laukti nuo 2 iki 6 mėnesių. Per tą laiką apie žmogų surenkama visa informacija, finansinė išklotinė ir paskiriama pašalpa: ji sukurta minimaliai egzistuoti Anglijoje.“

Prašydamas šios pašalpos, imigrantas turi pateikti prašymą gyventojo statusui Anglijoje gauti. Tai – pirmasis laiptelis. Laukimo laikas priklauso, kaip greitai asmuo sugeba pateikti dokumentus, kurie įrodo, kad Anglijoje gyveno 5 metus. Žmogus turi būti nenusikaltęs, neturėti jokių nuobaudų, finansinių išieškojimų, kreditinių istorijų.

Yra galimybė statusą gauti ir išgyvenus trumpiau, pavyzdžiui, jei vienas iš šeimos narių finansiškai stabiliai įsitvirtinęs Anglijoje, vaikai gimę Anglijoje.

„Apie gyventojų statusą niekur daug nekalbama: su tuo susiduri, kai kreipiesi pašalpos. Jei keiti darbą, susiduri su tuo pačiu: reikia gyventojo statuso Anglijoje.“

R. Laurinaitytė pateikia Kento grafystės, kurioje gyvena, statistiką. Nuo 2017 metų spalio iki 2018-ųjų lapkričio iš pietryčių Anglijos deportuotos 146 šeimos (daugiausiai iš Rytų bloko).

Motyvai įvairūs: šeimos negali išsilaikyti, tik atvykusios prašo socialinės paramos, turi ryšių su nusikalstamu pasauliu, kriminalinėmis istorijomis ir t. t.

Per metus Kente užsidarė 300 smulkiųjų verslo įmonių.

Pasak R. Laurinaitytės, kainos Anglijoje – maisto, paslaugų, transporto – labai pakilo. Per praeitus metus ypač pabrango maisto produktai.

Atvykstančiųjų į Didžiąją Britaniją lietuvių pastaraisiais metais mažėja.

„Žmonės tikisi aiškumo, įsikibę laikosi to, ką turi. Kai kurie darosi angliškus pasus, bando įsitvirtinti, vaikus įtvirtinti. Nusipirko nekilnojamojo turto, pasiėmė paskolas. Tie, kurie ilgesnį laiką čia gyvena, gal stabiliau jaučiasi. Aš nemanau, kad Anglija pražus: vienu ar kitu atveju.“

Daug Anglijos lietuvių, sako R. Laurinaitytė, galvoja keltis į kitą šalį, negrįžti į Lietuvą. Dažniausias pasirinkimas – Airija. Kitos kryptys – Norvegija, Danija, Švedija. Važiuoja ir į Austriją, Vokietiją. Judėjimas vyksta nuolat.

R. Laurinaitytė planų į Lietuvą grįžti neturi – nebent atostogauti: „Čia pragyventa beveik pusė amžiaus, kitų namų neįsivaizduoju.“

Artimiausias planas – baigti mentoriaus ir psichologo patarėjo kursus, kad galėtų teikti pagalbą tiems, kurie nori grįžti į gyvenimą, ypač lietuviams, rusakalbiams.

Vargina neaiškumas


Šiaulietė Jolanta į Angliją išvyko 2017 metų rudenį, po beveik 40 pedagoginio darbo metų.

„Nuostabi šalis, pagarbus požiūris į žmogų, nesijauti diskriminuojamas dėl amžiaus ir lyties. Gimimo metų paklausė tik tada, kai pasakė, kad jau esu priimta į darbą“, – tokie pirmieji įspūdžiai apie Didžiąją Britaniją.

Puikiai angliškai kalbanti moteris įsidarbino sveikatos apsaugos srityje, turi bendradarbių lenkų, rumunų, britų.

Anglijoje trejus metus gyvena Jolantos dukra, dvylika metų – žentas, abu turi nuolatinius, vadovaujamus darbus – „gerus ir pagal britų standartus“.

„Darbe nei man, nei dukrai, nei žentui ar jo mamai niekas nesakė: „Galvokite, įvyks „Brexit“!“ Niekas negąsdina, niekas nesako ieškotis alternatyvos. Apie Didžiąją Britaniją negaliu pasakyti nė vieno blogo žodžio. Man nuoširdžiai gaila, kad jie įsivėlė į tokią beprasmybę.“

Jolanta mano, kad referendumas šalyje buvo paskelbtas skubotai, trūko laiko žmonėms išaiškinti, kokios pasekmės laukia. Daug kas „Brexit“ suprato tiesmukai: nebebus pabėgėlių, niekas nevadovaus, viską tvarkysis patys.

Neaiškumas dėl ateities tvyro ir kasdieniuose reikaluose.

Pernai Jolantos dukros šeima nusprendė nusipirkti didesnį gyvenamąjį būstą: bankai ilgai delsė suteikti paskolą. Paaiškėjo, kad su tuo susiduria ir patys anglai. Nuogąstaujama dėl galimo ekonomikos lėtėjimo: ar žmonės bus pajėgūs atiduoti paskolas? Kai bankas po trijų mėnesių palaimino paskolą, pardavėjai persigalvojo parduoti būstą.

Jolanta pasakoja ir pažįstamos kirpėjos anglės istoriją. Ji buvo sulaukusi žinios išsikraustyti dėl numatomos didžiulės pastato renovacijos. Likus savaitei iki balsavimo, savininkai ją išsikvietė ir pasakė, jog dvejiems metams stabdo projektą.

Jolanta neabejoja: „Brexit“ šalį padalijo į dvi stovyklas.

„Turiu anglų pažįstamų, jie inteligentiški, šiuolaikiniai, progresyvūs žmonės. Jie yra prieš „Brexit“. Jie sako, kad reikia pagaliau sutvarkyti socialinę sistemą patiems britams, kurie sėdi „ant pašalpų“ ir nedirba. Jie nėra nusiteikę prieš imigrantus, kurie atvažiuoja ir dirba, nes atvyksta ir daug išsilavinusių, kultūringų žmonių. Jie sako: „Mes už tokią Angliją“. Pati demokratija atsisuko prieš juos.“

Šiuo metu Jolanta gyvena „viena koja Anglijoje, kita Šiauliuose“. Lietuvoje – sodyba, draugai, artimieji.

Į Angliją moteris planuoja grįžti sausio pabaigoje–vasario pradžioje „be jokių baimių“.

„Žmonės pavargo nuo neaiškumo, nežinios. Sako: arba taip, arba taip, tik kad viskas pasibaigtų. Šalis, kaip ir žmogus: kol neišsprendi savo problemos, tol pragaras, kai išsprendi, sunkumas nuo krūtinės nueina. Reikia palinkėti Anglijai vieno dalyko: kad greičiau baigtųsi nežinia“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s