respublika.lt

Tinklaraštininkė Lidžita Kolosauskaitė: Manęs vėl vos nenugydė

(183)
Publikuota: 2022 sausio 26 08:18:41, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 6 nuotr.
Lidžita Kolosauskaitė, po patirties gydymo įstaigose, nebesistebi Lietuvoje kylančia perteklinių mirčių statistika. Lidžitos Kolosauskaitės asmeninio albumo nuotr.

Taip sako teisininkė, tinklaraštininkė Lidžita Kolosauskaitė. „Vakaro žinios" neseniai rašė apie tai, kaip po gimdymo susirgusi koronavirusu jauna mergina buvo palikta kapstytis be medikų pagalbos, net kai virusas komplikavosi į abipusį plaučių uždegimą. Tada jai diagnozę nustatė vyras medikas. Neseniai frazė „mano vyras - gydytojas" moteriai faktiškai išgelbėjo gyvybę, kai į priimamąjį atvykusi su plyštančiu apendiksu ji buvo pasiųsta namo.

 

Su „Vakaro žiniomis" savo istorija pasidalinti sutikusi Lidžita Kolosauskaitė šiandien - gyva ir sveika, jai buvo atlikta apendicito operacija ir suteikta visa reikalinga pagalba. Visgi, moteris iki šiol bijo įsivaizduoti, kas būtų nutikę, jeigu priimamajame ją apžiūrėjusiam rezidentui, kuris siuntė ją namo, Lidžita nebūtų prasitarusi, kad jos vyras - gydytojas.

„Jeigu ne tai, mane būtų išleidę namo, kur su trūkusiu apendiksu galėjau numirti. Situacija pasikeitė tik užsiminus apie tai, kad mano vyras gydytojas. Bet daugybė žmonių Lietuvoje neturi šeimoje medikų ir tokiais atvejais yra išsiunčiami namo. Man tai rodo, kad sveikatos priežiūros sektorius patiria siaubingą profesinę ir netgi žmogiškumo krizę. Tam, kad gautum realią, atidžią ir kvalifikuotą pagalbą, būtini ryšiai arba specialios žinios. Kitu atveju net ir itin sunkiai sergantis žmogus išrašomas be gydymo ir tampa eiline „perteklinių" mirčių statistika", - įsitikinusi Lidžita.

Medikų pagalbos Lidžitai prireikė šventiniu laikotarpiu, gruodžio 27 d. Jau nuo ryto moteris pajuto stiprų pilvo skausmą, netrukus prasidėjo pykinimas, vėmimas, ėmė kilti temperatūra. Jau namie Lidžitos vyras diagnozavo jai apendicitą ir įspėjo, jog greičiausiai moteriai reikės operacijos.

Tad apie 2 val. nakties Lidžita jau buvo Kauno klinikų priimamajame. Čia jos laukė nuostaba. Išvardijus nusiskundimus, moteris pirmiausia sulaukė klausimo, ar yra paskiepyta nuo koronaviruso.

„Atsakiau, kad nematau reikalo skiepytis. Manau, neetiška klausti, kodėl esu nepasiskiepijusi. Tai yra mano asmeninis reikalas ir tai niekaip nesusiję su mano esama situacija. Nežinau, ar atsainų požiūrį į mano sveikatos būklę lėmė tai, kad esu nepasiskiepijusi. Jeigu jau naktį su temperatūra ir skausmu atvykau pagalbos, vadinasi, skausmas yra stiprus.

Esu suaugusi moteris, nebėgu į priimamąjį, jeigu man suskaudo pilvuką", - pasakoja moteris.

Užsiminus apie vyrą, pasikeitė ir gydymas

Lidžitą labiausiai nustebino, kad reikalingi tyrimai jai nebuvo pasiūlyti tol, kol moteris neprasitarė personalui, jog jos vyras - gydytojas ir jis įtaria apendicitą.

„Mane nusiuntė atlikti kraujo ir echoskopijos tyrimų, paaiškino, kad rezultatai bus po pusantros valandos. Apie 4 val. ryto priėjęs budintis rezidentas pasakė, kad mano CRB - 20, infekcijos nėra, pasiūlė suleisti vaistų nuo skausmo ir vykti namo. Netekusi amo, išsitraukiu lapą, ant kurio vyras buvo surašęs tyrimus, kuriuos turėtų man atlikti, ir paklausiau, kokie iš šių tyrimų man buvo atlikti. Atsakė, esą jie jau padaryti. Bet kai pasakiau, kad čia mano vyro mediko užrašyti tyrimai, rezidento veidas persimainė. Išėjo pasitarti su kolegomis.

Netrukus grįžęs nurodė, kad mane siunčia atlikti rentgeną ir kad turiu grįžti 9 ryte, tuomet pakartos kraujo tyrimus. Kartu buvau informuota, kad užsakytas ir PGR, jei prireiktų chirurginės intervencijos. Visa tai įvyko tik po to, kai pasakiau, kad mano vyras - gydytojas. Pakako kelių minučių ir tonas bei gydymo planas visiškai pasikeitė. Iki tol man buvo pasiūlyti nuskausminamieji ir liepta važiuoti namo, nors aš tik atvykusi pasakiau, jog įtariu apendicitą. Buvo tokie akivaizdūs simptomai, kad iš jų diagnozuoti apendicitą turėtų net studentas", - stebisi Lidžita.

Dar labiau ją nustebino vėliau e.sveikatoje pamatytas įrašas, kuriame teigiama, kad namo pasiprašiau pati. Esą tam, kad galėčiau pamaitinti namuose likusią mažylę.

„Jeigu tai būtų tiesa, neturėčiau nė menkiausios pretenzijos. Mano dukra maitinama mišriai, tad man nebuvo jokio poreikio grįžti namo. Galų gale, naktį į priimamąjį vykau ne nuskausminamųjų gauti, jų galiu ir namuose išgerti, bijojau, kad man trūks apendiksas, tad man buvo reikalinga operacija", - pasakoja moteris.

PGR svarbiau nei operacija

Visgi, Lidžitai grįžus į klinikas ryte, situacija buvo pasikeitusi. Ją priėmė kita gydytoja, į situaciją buvo žiūrima rimtai ir profesionaliai, tad Lidžita sako neturinti jokių pretenzijų.

„Tuo metu jau buvau atvykusi su kitu vyro rašteliu, kur medicininiais terminais buvo surašyti visi požymiai ir nurodymas skirti adekvatų chirurginį gydymą. Medikė man pasakė, kad nuraminčiau vyrą, nes jau ir medikai įtaria apendicitą. Esą jie norėjo palaukti 6 valandas, kad įsitikintų ir neišpjautų apendikso be reikalo. Esą tokia yra pasaulinė praktika.

20 m. gydytoju dirbęs mano vyras suabejojo, kad tokia pasaulinė praktika yra. Jis baisiausiai pyko ir stebėjosi, negi medikai laukia, kol mane ištiks sepsis ir kodėl neoperuoja iš karto. Apie 13 val. pasirodę chirurgai pasakė, kad man bus atliktas PGR, o sulaukus atsakymo, būsiu operuojama. Mane išgelbėjo tai, kad PGR jau buvo atliktas ryte. Juk nuo skausmo pradžios buvo praėję daugiau nei para.

Apie 15 val. buvo pakartoti kraujo tyrimai, CRB jau siekė 85, temperatūra greičiausiai apie 38, krėtė siaubingas šaltkrėtis. Itin maloni anesteziologė išsiaiškino anamnezę, atsakė į visus klausimus, liepė slaugytojai padaryti elektrokardiogramą ir galiausiai buvau išoperuota", - pasakoja Lidžita.

Moteris sako galinti tik spėlioti, kas būtų buvę, jeigu PGR tyrimas jai būtų atliktas vėliau ir jai tektų dar ilgiau laukti operacijos: „Esu dėkinga tam rezidentui, kad jis paryčiais man atliko PGR tyrimą, nes atsakymas atėjo tik apie 13 val. dienos. O jei PRG būtų užsakę chirurgai ir atsakymo būtų tekę laukti dar pusę paros? Greičiausiai atsakymo būčiau jau nesulaukusi, nes apendiksas jau buvo gangrenuojantis, jis būtų trūkęs. Tai buvo kelių valandų klausimas."

Lidžitai nesuprantama gydymo įstaigų tvarka, kai net tokiais atvejais, kai reikalinga skubi operacija, personalas laukia PGR tyrimų rezultato. „Žaidžiant kovą su koronavirusu, prarandamas brangus laikas", - sako moteris.

Klinikos savo kaltės nemato

„Vakaro žinios" kreipėsi į Kauno klinikas su prašymu pakomentuoti situaciją. Žurnalistams atsiųstame Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovo Lino Darginavičiaus atsakyme nurodoma, kad namo iš priėmimo Lidžita esą pasiprašė pati.

„Pacientė į Kauno klinikų Skubios pagalbos skyrių atvyko gruodžio 28-osios naktį. Įvertinę moters nusiskundimus, gydytojai paskyrė tyrimus dažniausiai pasitaikančioms tokius simptomus turinčioms ligoms nustatyti. Neretai tyrimai iš karto neparodo tikrosios ligos, jei nuo simptomų pradžios būna praėję per mažai laiko, todėl renkamės stebėjimą ir tyrimų kartojimą. Taip nutiko ir šiai pacientei. Atlikus visus būtinus tyrimus, jai paskirtas stebėjimas ir tyrimų kartojimas praėjus 6 valandoms.

Kadangi šiuo metu pacientė žindo kūdikį, ji išreiškė norą vykti namo, jį pamaitinti ir atvykti apie 9 val., kai turėjo būti atliekami kraujo tyrimai. Tuo metu pacientė buvo sąmoninga, todėl ji išleista namo, prieš tai ją perspėjus, kad pablogėjus savijautai, nedelsiant grįžtų į Skubios pagalbos skyrių. Pacientei ryte grįžus į Kauno klinikas ir pakartojus tyrimus, diagnozuotas apendicitas ir imtasi visų būtinų šios ligos gydymui priemonių", - teigia L.Darginavičius.

Lidžita sako, kad jos toks atsakymas nenustebino. Tačiau viešai papasakoti savo istoriją ją įkvėpė noras įspėti kitus. „Gydymo įstaigos turi mechanizmus, kurie padeda joms apsisaugoti. Pavyzdžiui, Kauno klinikose yra tokia tvarka, kad jau atvykus į priimamąjį pacientui liepiama pasirašyti sutikimą su gydymu. Kaip aš galiu sutikti su gydymu, kuris man dar nepaskirtas? Ar tas dokumentas reikalingas tokiems atvejams, kad vėliau nebūtų priimami pacientų skundai?

Matant visa tai, manęs nebestebina Lietuvoje kylanti perteklinių mirčių statistika. Pasidalinusi savo istorija sulaukiau nemažai žmonių atsiliepimų, kurie sakė, kad tokios patirtys jau tampa norma. Bet tai neturi būti norma. Tam, kad atgautų žmonių pasitikėjimą bei prestižą, medicinos sistema privalo pasikeisti iš esmės.

Rezidentais besivadinantys biurokratai turi tapti žmonėmis ir iš tikrųjų atidžiai bei žmogiškai vertinti kiekvieną atvejį. Kitu atveju ši sistema bus priversta žlugti", - sako Lidžita.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (183)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s