Teks priprasti keltis anksčiau

2014 kovo mėn. 29 d. 18:13:37 Perskaitė 1439

Jau šiąnakt Lietuva, kaip ir didžioji dalis Europos, pereis prie vasaros laiko - 3 valandą nakties laikrodžių rodykles reikia persukti valanda į priekį, nors tiek įvairių specialistų, mokslininkų ir analitikų, tiek ir Lietuvos piliečių nuomonė dėl laiko keitimo yra neigiama.

Lietuvos teritorijoje kasmet vasaros laikas įvedamas atsižvelgiant į Jungtinių Tautų Organizacijos Europos ekonominės komisijos rekomendacijas ir įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos nuostatas.

2000-ųjų pavasarį Lietuva pirmą kartą nuo Nepriklausomybės atgavimo 1990 metais neįvedė vasaros laiko. Tokį sprendimą Vyriausybė priėmė atsižvelgusi į 2000 metais „Vilmorus“ atliktos apklausos rezultatus. Tačiau netrukus, atsižvelgus į ES poziciją, buvo grįžta prie sezoninio laiko.

Nuo 1991 metų Lietuva geografiškai priskiriama prie antrosios laiko juostos. Bet po 1998-ųjų reformos Lietuva buvo priskirta prie pirmosios laiko juostos ir pusantrų metų gyveno pagal vadinamąjį tuometės Europos reikalų ministrės Laimos Andrikienės laiką.

Geografiniai duomenys rodo, kad 4/5 Lietuvos teritorijos yra antroje - Rytų Europos laiko - juostoje (Grinvičo laikas plius 2 valandos), o likusi teritorija yra pirmoje - Vidurio Europos laiko - juostoje (Grinvičo laikas plius 1 valanda).

Šiuo metu pagal dvejopo laiko sistemą gyvena apie šimtas pasaulio valstybių, tačiau šis reiškinys visame pasaulyje vertinamas prieštaringai. Specialistai iki šiol nesutaria, kas yra svarbiau: vasaros laiko nauda taupant energiją ar dėl to daroma žala žmonių sveikatai.

Pasak mokslininkų, nors laikrodžio rodyklės pasukamos tik per vieną laiko rodmenį, toks laikrodžių sukiojimas turi daug rimtų padarinių.

Teigiama, kad žmogaus organizmas prie pakeisto laiko prisitaiko per kelias dienas. Biologai įsitikinę, kad toks nenatūralus perėjimas prie vasaros laiko sutrikdo žmogaus vidinį biologinį ritmą, nes kūnui svarbiausia yra ne laikrodis ir jo rodomos valandos, o dienos šviesa. Todėl laikrodžių persukimas ir vasaros laiko įvedimas pažeidžia natūralią žmogaus vidinio laikrodžio eigą.

Endokrinologai mano, kad pasikeitus žmogaus ritmui tam tikram laikui sutrinka ir hormonų veikla. Pasukus laikrodžio rodykles į priekį bene blogiausiai ima jaustis tie, kurių miego ritmas yra sutrikęs. Žmogaus endokrininė sistema reguliuoja viso organizmo veiklą: psichiką, emocijas, nuotaiką, lytinį gyvenimą. Hormonų veikla labai susijusi su laiku, nes vienus hormonus organizmas išskiria naktį, kitus - paryčiais. Miegant išskiriamas augimo hormonas, paryčiais ima aktyviau veikti antinksčiai, kurie išskiria hormonus, būtinus, kad žmogus būtų darbingas, gerai jaustųsi, taip pat būtų tinkama medžiagų apykaita.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net