respublika.lt

Tarptautinis studentų susivienijimas ragina jaunimą telktis

(0)
Publikuota: 2021 gruodžio 21 07:01:20, Marius Jonaitis
×
nuotr. 4 nuotr.
Stop kadras iš įkeltos nuorodos video

Pastaraisiais mėnesiais džiugina, jog ir jaunimas prisijungia prie kovos už savo teises. Lietuvos studentai, susibūrę į asociaciją, telkia savo kolegas kolektyviniam ieškiniui prieš juos diskriminuojančius universitetus. O taip pat bendradarbiauja ir su užsienio studentija.

 

Respublika.lt kalbina Tarptautinio studentų susivienijimo (TSS) lyderį, teisės studentą Kęstutį Juočerį.

- Matome, jog bendradarbiaujate ir su kitų šalių studentais. Ar, kaip ir atsispindi Jūsų pavadinime, Jūs planuojate būti tarptautiniu studentų susivienijimu ir jame priglausti (kaip narius) viso pasaulio studentus? Ar esate tarptautinis studentų susivienijimas, kuris vienija studijuojančius Lietuvoje, bet šiuo metu vykdo tarptautinę solidarumo akciją? Gal galite plačiau papasakoti apie tarptautiškumo projektą ir planus?

- Visi matome, kad žmonės segreguojami, diskriminuojami, jų pagrindinės teisės ir laisvės yra pažeidinėjamos ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. Tokioje situacijoje yra tik vienintelis būdas veikti - vienytis tarptautiniu lygiu. Todėl tik subūrę studentų grupę Lietuvoje, iškėlėme šią koncepciją ir idėją bei nukreipėme savo veiksmus paieškai užsienio studentų.

Suradę užsienio studentų grupę (kurioje pradžioje dar nebuvo daug šalių) ir prie jos prisijungę, iškart pasiūlėme sukurti bendrą vaizdo įrašą, kuriame papasakotume apie esamą situaciją universitetuose savo šalyse (vaizdo įrašą jau sukūrėme ir įkėlėme į savo facebook puslapį).

Per pirmą tarptautinį susitikimą, pirmieji pasiūlėme koordinuoti savo veiksmus tarptautiniu lygiu - vienas kitam atsiųsti palaikymo vaizdo įrašus, sukurti bendrą deklaraciją, surengti tarptautinę studentų konferenciją Europos Parlamente (mėginome tai įgyvendinti kalbindami Europos Parlamento narius iš Lietuvos ir konferenciją būtų pavykę padaryti, tačiau šiuo metu neįleidžiami lankytojai į Europos Parlamentą), surengti palaikymo akcijas vienas kitam prie užsienio ambasadų ir t. t.

Tad daugumą dalykų jau sėkmingai darome, atsiunčiame vienas kitam palaikymo įrašus, kuriame tarptautinę studentų deklaraciją, turėtume surengti tarptautinę studentų konferenciją, Latvijos studentai surengė palaikymo akciją Šveicarijos studentams prie Šveicarijos ambasados Latvijoje ir t. t.

Tad nepabijosiu pasakyti, kad Lietuvos studentų didžiausias nuopelnas - tai idėjų pasiūlymas, nuo kurių prasidėjo koordinuoti veiksmai, atsirado strategija bei veiklos kryptys. Kaip įgyvendinti mūsų visų planus, kaip koordinuoti savo veiksmus, ar kurti kažkokį tai teisinį-juridinį asmenį su užsienio studentais ir t. t. kalbėjome per tarptautinį studentų susitikimą, tačiau nebūtina visko atskleisti, tegul mūsų priešai patys galvoja, kaip ruošiamės veikti.

- Lapkritį paskelbėte, jog telkiate Lietuvos studentus kolektyviniam ieškiniui prieš universitetus, kurie juos diskriminuoja ir neleidžia visavertiškai studijuoti. Kaip sekasi šis procesas? Kiek žmonių jau sutelkėte ir kiek, bent minimaliai, trūksta? Kokie miestai ir universitetai aktyviausi, o kurie pasyviausi?

- Derėtų priminti ir pastebėti, kad inicijuojame ieškinius prieš aukštąsias mokyklas, kurios, remiantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu, yra dviejų tipų - universitetai ir kolegijos, tad prisijungti prie kolektyvinių ieškinių gali ne tik universitetų, tačiau ir kolegijų studentai.

Norą prisijungti ir inicijuoti kolektyvinius ieškinius parodė 125 studentai iš įvairių aukštųjų mokyklų. Nevardinsiu, kas pasyviausi, artėja šventės, norisi geriau išvardyti teigiamus dalykus. Šiuo metu reikiamą studentų kiekį pasiekė Vilniaus universiteto studentai, kurie jau gali inicijuoti kolektyvinį ieškinį. VDU studentams trūksta tik vieno studento ir jie taip pat galės inicijuoti kolektyvinį ieškinį.

Kitoms aukštosioms mokykloms studentų trūksta daugiau, tačiau išvardinsiu pačias aktyviausias - Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), Klaipėdos valstybinė kolegija (KVK), Klaipėdos universitetas (KU) bei Kauno kolegija.

Visi studentai, kurie mano, kad studentų teisės yra pažeistos dėl aukštosiose mokyklose taikomų apribojimų studijuoti asmenims, neturintiems „negalimybių paso", galite prisijungti prie šios iniciatyvos parašydami pranešimą į TSS elektroninį paštą: t.studentu.susivienijimas@gmail.com, nurodydami savo vardą, pavardę bei aukštąją mokyklą.

- TSS dabar labiausiai aktyvus kovidinės diskriminacijos fone, kas yra natūralu, bet ar jis planuoja išplėsti savo veiklą ir į kitas, studentams aktualias, sritis? Pavyzdžiui, išsireikalauti aukštesnės studijų kokybės, didesnių stipendijų, palankesnių studentams studijų tvarkaraščių, bendrabučių (bei jų kainų mažinimo) ir panašiai?

- Taip, problemų yra ir daugiau, tad ateityje galbūt paliesime ir šiuos klausimus, tačiau šiuo metu yra pažeidinėjamos mūsų pagrindinės - konstitucinės, fundamentalios, prigimtinės ir gyvybiškai svarbios žmogaus teisės, iš mūsų atimama visa ateitis bei keliamas pavojus apskritai mūsų egzistencijai, tad natūralu, kad mūsų visa veikla orientuojasi į šiuos klausimus.

Jei jų nesugebėsime apginti, nei studijų kokybė, nei didesnės stipendijos, nei tvarkaraščiai, apskritai, neturės prasmės, nes pralaimėjimo atveju kažin ar studijuosime aukštosiose mokyklose.

- Kokia dėstytojų reakcija į Jūsų susivienijimą? Ar yra bandymų rasti bendrų taškų ir su universitetų darbuotojų profsąjungomis?

- Yra dėstytojų, su kuriais bendraujame bei jie mus nuoširdžiai palaiko. Dėl universitetų darbuotojų profsąjungų pasiūlėte gerą idėją, tačiau, deja, reikia pripažinti vieną liūdną faktą - per lietų visi medžiai būna šlapi, taip šiuo metu dauguma tokių organizacijų, juridinių asmenų, kurie turėtų ginti žmones, tokiems žmogaus teisių ribojimams pritaria, išskyrus tam tikras išimtis.

- Kokie dar numatyti Jūsų planai ar viešos akcijos, apie kurias norėtumėte mus informuoti? Ar jau kuriamas Jūsų internetinis puslapis?

- Šiuo metu svarbiausias mūsų darbas, kurį dar kartą norėčiau priminti, tai inicijuojami kolektyviniai ieškiniai aukštosioms mokykloms. Bendrai su užsienio studentais kuriame tarptautinę studentų deklaraciją, kuri turėtų būti išversta mažiausiai į 12 kalbų bei netgi į lotynų kalbą.

Planuojame surengti tarptautinį mitingą, t. y., visiems skirtingų šalių studentams surengti mitingus savo šalyse tą pačią dieną. Taip pat galiu pasidalinti ne savo, o Italijos ir Vokietijos studentų ir dėstytojų patirtimi, kurie kuria aukštąsias mokyklas, kuriose nereikėtų „negalimybių" „paso" arba kitaip vadinamojo „žaliojo paso".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s