Tarp pirkėjų ir veislyno „perbėgo juoda katė“nuotraukos (7)

2021 gegužės 18 07:30:51 Perskaitė 1523

Priverstinis sėdėjimas namuose pakeitė ne vieno Lietuvos gyventojo požiūrį į naminius gyvūnus. Jų paklausa, lyginant su ankstesniais metais, smarkiai išaugo - kačiukai ir šuniukai ne tik imami iš prieglaudų, bet ir noriai perkami iš veisėjų. Tiesa, pastaruoju atveju rekomenduotina pasirūpinti visais būtinais dokumentais ir atlikti „namų darbus", nes priešingu atveju gali prasidėti ginčų ir nesutarimų maratonas.

 


Savininkai ėmėsi spaudimo?

Su redakcija susisiekusi Edita pasakojo, kad praėjusių metų rudenį pirko katinuką iš Kėdainiuose veikiančio veislyno „Mur Amur", tačiau netrukus labai nusivylė.

„Atvykus į namus pastebėjau, kad katinėlis ligotas. Paskambinau veisėjai, ši teigė, kad taip galėjo nutikti dėl patirto streso arba dėl gauto skiepo. Kelias dienas katinuką stebėjau, tačiau būklei prastėjant kreipiausi į veterinarus. Vienas jų pastebėjo, kad paraudusios katinuko dantenos ir rekomendavo atlikti kraujo tyrimą. Tuomet ir paaiškėjo, kad jis užsikrėtęs kačių imunodeficito virusu FIV. Veterinarai liepė skubiai apie tai informuoti veislyną", - pasakojo skaitytoja.

Pasak jos, informavus apie ligą veislyną ir paprašius atsiųsti katinėlio tėvų tyrimų rezultatus, gautas buvo tik neigiamas katino tėčio rezultatas.

„Mamos tyrimų rezultato jie pateikti nepanoro, o vėliau pradėjo kaltinti, esą mes patys užkrėtėme katinuką. Veisėjai užkliuvo ir mūsų atliktas tyrimas, todėl jį pakartojome ir net nusiuntėme į Vokietijos laboratoriją, - atviravo Edita. - Kiek vėliau, bet jau per tarpininkus, veisėja susisiekė su manimi ir pasiūlė pinigų bei taikos sutartį, su sąlyga, kad aš savo istorijos niekur neviešinsiu. Atsisakiau, ir sulaukiau jos grasinimų. Manęs tas nepaveikė, tačiau žinau, kad yra žmonių, kurie irgi taip nukentėjo, bet bijo viešinti savo istorijas."

Kaimynai pasijuto apgauti

Gilinantis į šią istoriją „Vakaro žinios" sulaukė laiško ir iš kaimyninės Latvijos. Jo autorė Karina irgi teigė, kad „Mur Amur" veikla kelia daug abejonių.

„Prieš kurį laiką iš veislyno įsigijome 4 mėnesių kačiuką, kurį pavadinome Seiti. Visi labai džiaugėmės naujuoju guviu ir linksmu namų gyventoju. Deja, kai kačiukui sukako penki mėnesiai, nuskambėjo pirmas pavojaus signalas - jis pradėjo vemti kirmėlėmis, valktis užtraukė vieną akytę. Veterinaras patarė kačiuko analizus nusiųsti į Vokietijos laboratoriją. Atsakymas visus šokiravo ir smarkiai nuliūdino. Augintinio imunodeficito viruso FIV tyrimas buvo teigiamas. Taip pat jam buvo nustatytas kačių koronavirusas FCov, galintis mutuoti į mirtiną ligą FIP. Padidėję buvo ir kačiuko limfmazgiai bei blužnis", - savo istorija pasidalino latvė.

Informavus apie tai veisėjus, šie atsakė, kad Karina pati dėl visko kalta, o FIV kačiukas užsikrėtė, nes buvo neteisingai maitinamas. Tiesa, šį kartą buvo pateikti neigiami abiejų kačiuko tėvų testų rezultatai. Kačiuko būklė netrukus vėl ėmė prastėti.

„Akytę vėl aptraukė valktis, nuo sausio prasidėjo ir bent kartą per savaitę būna epilepsijos priepuoliai, buvęs linksmas ir žaismingas kačiukas gęsta akyse. Jis nebežaidžia, nereaguoja į aplinką, tik kartais paėda ir visą laiką guli. Šiandien kačiukui 11 mėnesių, tačiau, klausimas, kiek jis dar gyvens.

Atlikome pakartotiną FIV tyrimą ir jis vėl buvo teigiamas", - pasakojo Karina.

Dar kartą susisiekusi su veisėja, latvė vėl sulaukė kaltinimų savo adresu. Esą neaišku, kur kačiukas gyveno, kuo buvo maitinamas, todėl neaišku, kur užsikrėtė. Beje, nepaisant blogėjančios augintinio būklės, Karina patikino, kad juo ir toliau rūpinsis.

Kaltinami be pagrindo

„Vakaro žinioms" pabendravus su veislyno savininke Vaida Barkauskiene, ji patikino, kad „veislynas nepardavė ir niekada neparduos gyvūno naujajam šeimininkui žinodamas, kad gyvūnas serga ar yra kokios nors ligos nešiotojas".

Komentuodama Karinos atvejį, veisėja nurodė, kad latvė atvyko ir pati išsirinko norimą gyvūnėlį, o pirkimo metu nebuvo jokių pastabų apie kačiuko sveikatos būklę. Taip pat, pasak jos, remiantis galiojančiais teisės aktais, jokie veterinarijos tyrimai prieš parduodant gyvūną nėra privalomi.

„Pirkėjas su pardavėju už papildomą mokestį atskirai tariasi dėl tyrimų, kuriuos norėtų atlikti gyvūnui dar esant veislyne. Šiuo atveju tokių pageidavimų nebuvo. Tarp pirkėjo ir veislyno buvo pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis, kurioje aptarti šalių įsipareigojimai bei atsakomybės. Joje pažymėta, kad klientas turi teisę pasitikrinti įsigytą augintinį norimoje veterinarijos klinikoje per sutartyje nurodytą laikotarpį ir įsitikinti, kad jis pirkimo-pardavimo metu yra sveikas. Mūsų žiniomis, to padaryta nebuvo, tad teigti, kad kačiukas buvo nupirktas jau ligotas - negalima", - pabrėžė V.Barkauskienė.

Ji taip pat patikslino, kad pranešimas iš gyvūno augintojos apie virusinę ligą buvo gautas po trijų mėnesių, tačiau nebuvo pateikti dokumentai, įrodantys, kad buvo parduotas sergantis kačiukas.

„Dokumentuose, kuriuos ji pateikė buvo nurodyta tik katės veislė. Tokios pat veislės kates galima įsigyti ne tik mūsų veislyne ir tokių duomenų nepakanka teigti, kad tyrimai buvo atlikti būtent iš mūsų veislyno pirktam gyvūnui. Atliktuose tyrimuose turi būti nurodytas kačiuko indentifikavimo numeris, dokumentinis vardas bei įrašytas amžius. Pirkėja buvo perspėta, kad tokie duomenys turi būti prie kačiuko tyrimų rezultatų, tačiau ji to nepateikė. Paklausus, kieno jie, atsakė, jog žino, kad tai jos katės. Teigė, kad Latvijoje tyrimus darantys veterinarai gyvūnų neidentifikuoja ir gyvūno duomenų nerašo. Nepaisant to, kad gavome neaišku kieno tyrimų rezultatus, reagavome į signalą ir ištyrėme minėtos katytės tėvus ir sesę. Testai parodė, kad gyvūnai sveiki", - savo poziciją pateikė veisėja.

Ji teigė, kad veislynas geranoriškai bendradarbiauja su pirkėjais, įsigijusiais jų augintinius, o šiuo metu ištirtos visos veislyno katės ir ligų nenustatyta.

Gyvūnai laikomi tinkamai

Komentuodama veislyno veiklą, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, nurodė, jog po gautų signalų buvo atliktas neplaninis jo patikrinimas. Patikrinimo metu gyvūnų augintinių laikymo sąlygų pažeidimų nenustatyta, tačiau paaiškėjo, kad veislynas vykdo veiklą kaip neveislinių kačių veislynas. Veisėjui buvo taikyta administracinio poveikio priemonė. Kitas gautas pranešimas šiuo metu nagrinėjamas.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net