respublika.lt
 

Tarnybų ambicijos sužlugdė mamą (23)

2019 kovo mėn. 03 d. 17:03:52
Justina GAFUROVA

Jau praėjo penki mėnesiai nuo tos dienos, kai Ingridos (pavardė redakcijai žinoma) šeimos namuose įvyko buitinis konfliktas. Regis, niekuo neišsiskiriantis iš visų kitų, pasitaikančių šeimose. Šiandien prisiminusi lemtingą dieną Ingrida netramdo ašarų. Vienas konfliktas apvertė visos šeimos gyvenimą: visą šį laiką mama nebemato savo vaikų, buvo išvyta iš namų, vyras nusprendė skirtis ir tikina, kad vaikai mamos nebemyli. Vaiko teises ginančios tarnybos įsitikinusios, kad mamai ieškoti vaikų nė neverta ir tai vadina pagalba šeimai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

 

Kazlų Rūdos rajone gyvenanti Ingrida šiandien glaudžiasi tėvų namuose. Jos mažametis sūnus ir paauglė dukra gyvena su tėvu, jo sesers, vaikų tetos namuose. Gyvenimas jaunos šeimos namuose aukštyn kojomis apsivertė po vieno sutuoktinių konflikto. Moteris neslepia, tada ją buvo užvaldžiusios emocijos. „Tą dieną supykusi parašiau vyrui SMS žinutę, kad namo jis negrįžtų, tačiau žinutę per klaidą išsiunčiau dukrai. Ši žinutė įskaudino dukrą, ji nubėgo pas tetą, mano vyro seserį. Jau buvau anksčiau sužinojusi, kad dukra su teta atvirai bendrauja ir tetai rodomi mūsų su dukra susirašinėjimai. Todėl kai kitą dieną vaikai negrįžo namo, pirmiausia jų ėmiau ieškoti pas tetą. Man atvykus buvo pasakyta, kad vaikų nėra, nors jie iš tiesų buvo paslėpti kambaryje“, - lemtingus įvykius pasakoja Ingrida.

Sprendime dalyvavo ir teta


Nuo to laiko Ingrida su vyru savo namuose kuris laikas gyveno be vaikų. Netrukus į situaciją įsijungė tarnybos. Vaikams buvo nustatytas I grėsmės lygis, pradėta atvejo vadyba. Į vaiko teisių skyrių dėl situacijos šeimoje kreipėsi vaikų mokykla. Vaikų teta, kuri, beje, yra psichologė, kaip tik dirba šioje mokykloje tikybos mokytoja, yra Ingridos sūnaus auklėtoja. Ir ne tik, ji taip pat yra mokyklos socialinė pedagogė, mokyklos tarybos narė ir vaiko gerovės komisijos pirmininkės pavaduotoja. Būtent šioje komisijoje, kaip „Vakaro žinioms“ patvirtino mokyklos direktorė, ir buvo priimtas sprendimas kreiptis į atitinkamas tarnybas. Plačiau pakomentuoti situacijos, ar teta, dalyvaudama tokiame sprendime, nesupainiojo interesų, direktorė nenorėjo.

Greitai buvo suorganizuotas atvejo vadybos posėdis, kurio metu nuspręsta, kad tiek tėvas, tiek motina turi lankyti pozityvios tėvystės įgūdžių mokymus, psichologo konsultacijas, šeimai dėl tarpusavio nesutarimų skirta mediacijos paslauga. Motina dėl suicidinių minčių įpareigota kartu su socialine darbuotoja vykti psichiatro konsultacijai į Kauną, privačią kliniką. Ingrida tikina, kad nuolankiai vykdė visus tarnybų pavedimus, tačiau vaikų pamatyti vis tiek negali. Dar įdomiau, kito posėdžio metu, spalio 30 d. Ingridos vyrui buvo skirtas mėnuo, per kurį jis įpareigotas apsispręsti dėl vaikų gyvenamosios vietos, o motina įpareigota toliau lankyti psichologo konsultacijas bei gerbti vaikų nuomonę ir nepalaikyti ryšių su vaikais ir negyventi su vyru. Ingridos vyras pasirinko su vaikais persikelti pas seserį, jau minėtą vaikų tetą.

Įtaria šališkumu

Dėl šios situacijos į „Vakaro žinias“ kreipėsi Ingridos sesuo Gintarė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinoma). Ji prašė gelbėti seserį, atsidūrusią vieną karo lauke. „Vaikų teta miestelyje yra įtakinga persona, ji pati yra ir psichologė, ir socialinė pedagogė, dirba mokykloje, kurioje mokosi vaikai. Tai reiškia, kad su tarnybų specialistėmis, dalyvaujančiomis šeimos vadyboje, ji yra puikiai pažįstama ir manau, kad tai prasilenkia su tarnybine etika. Kažkodėl staiga sakoma, kad vaikai nemyli savo mamos ir namo grįžti nebenori. Ar negali būti, kad vaikai nuteikinėjami prieš motiną? Vos vaikams išėjus, buvo pakeisti jų telefonų numeriai, pasimatyti neleidžiama. Net giminaičiai negali susisiekti su vaikais. Ar tai yra tinkama pagalba šeimai, atsidūrusiai sudėtingoje situacijoje?“ - negalėjo suprasti Ingridos sesuo.

Pati Ingrida sakė, kad anksčiau su vyro gimine konfliktų nebūdavo, vaikai su teta visada palaikė artimą ryšį, mama tam niekada neprieštaravo. Ji neslepia, kad nėra ideali mama, tačiau šiandien sako pasiryžusi ištaisyti visas klaidas, kad tik galėtų susitaikyti su vaikais ir mylimu vyru.

Ingrida pasakojo, kad su paaugle dukterimi santykiai pašlijo tuomet, kai mama atsisakė dukrą leisti mokytis į Kauną. Kur, beje, gyvena minėtos tetos suaugusi dukra. „Ingridos dukra - labai perspektyvi mergaitė, pirmūnė. Gal paauglė jaukiau jaučiasi bendraudama su išsilavinusia, turtingai gyvenančia teta, jos dukromis nei su mama, kuri visuomet buvo paprasta moteris. Gal po konflikto namuose teta pažadėjo Ingridos dukrai, kad ši vis tiek galės išvykti į Kauną. Gal ši situacija dėl to ir prasidėjo“, - svarstė Gintarė.

Klausimais neapsidžiaugė

Kas blogo šeimoje nutiko, kad motina įpareigojama nebendrauti su vaikais, šeimos atvejo vadybininkė Inga Bieliauskienė atskleisti nenorėjo, suskubusi patikinti, kad informacija yra konfidenciali. Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė, vykdanti patarėjo Kazlų Rūdos savivaldybėje funkcijas, Ugnė Aukštakalnienė Ingridos šeimos situaciją apibūdino trumpai: „Vaikai dėl tam tikrų priežasčių išėjo iš namų. Tėvas gyvena su vaikais sesers namuose. Vaikai patys atsisako bendrauti su mama.“ Ar priežastys, dėl kurių vaikai paliko savo namus, yra pašalintos, specialistė negalėjo atsakyti. Jai nepasirodė keista ir tai, kad vaikai su tėvu gyvena ne neutralioje aplinkoje, tačiau pas jau minėtą tetą. U.Aukštakalnienė negalėjo pakomentuoti ir to, kodėl pagalbos šeimai plane Ingridai nurodyta palaikyti ryšius su vyro seserimi, vaikų teta. Ne su vyru ar vaikais, o su teta, kurios namuose dabar jie gyvena.

U.Aukštakalnienė tikino, kad imamasi reikalingų priemonių, siekiant išlaikyti santykius tarp šeimos narių: „Dedamos visos pastangos, kad ryšys nebūtų prarastas. Kiek tai bus veiksminga, sunku pasakyti.“ Nors spalio 30 d. šeimos atvejo vadybos posėdžio metu mama raštiškai įpareigota nepalaikyti ryšių su vaikais ir negyventi su vyru. Specialistė tikino, kad tai tėra rekomendacija.

Beje, vaikų teta su U.Aukštakalniene yra pažįstama. Tačiau esą tik tiek, kiek to reikalauja darbo specifika. Bet atmesti mamos nuogąstavimus, jog tarnybos priima tetai palankius sprendimus, specialistė neskubėjo. „Galbūt neatsakysiu į šitą klausimą“, - sakė U.Aukštakalnienė.

Nusprendė be teismo

Neseniai Marijampolės apylinkės teismas skyrė vaikams atlikti teismo psichiatrinę psichologinę ekspertizę, kurios metu bus bandoma atsakyti į klausimus apie vaikų būklę ir ar šie buvo nuteikiami prieš motiną, kol gyveno pas tetą. Teismas taip pat patenkino Ingridos vyro prašymą vaikų gyvenamąją vietą paskirti su jų tėvu ir numatė reguliarius vaikų susitikimus su mama. Šis sprendimas priimtas tik vasario 11 d. posėdyje, nors vaikai šeimos namuose negyvena jau nuo 2018 m. rugsėjo.

Kaip „Vakaro žinias“ informavo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų gali nustatyti tik teismas. Vaikas, gebantis išreikšti savo nuomonę, turi būti išklausytas teisminio proceso metu. Nustatyti, ar vaikas geba išreikšti savo nuomonę, bei pareikštai vaiko nuomonei išaiškinti, gali būti kviečiamas ekspertas psichologas. „Vakaro žinioms“ susisiekus su psichologe Sandra Tulickaite, dirbančia su Ingridos vaikais, ir paklausus, ar ji yra patvirtintų teismo psichologų ekspertų sąraše, į klausimą ji atsakė: „O pričiom čia?“ Paaiškinus klausimą, psichologė patvirtino, kad tokių apklausų daryti neturi teisės. Paklausta, ar tokia apklausa iš viso buvo atlikta ir vaikai yra išklausyti teismo specialisto, psichologė atsakė trumpai: „Nežinau, negaliu teigti.“

Žurnalistai taip pat susisiekė su U.Aukštakalniene ir pasiteiravo, ar kai atvejo vadybos posėdyje dar spalio 30 d. Ingridos vyras įpareigotas apsispręsti dėl gyvenamosios vietos su vaikais pakeitimo, o nuo lapkričio 30 d. įpareigotas su vaikais gyventi pas tėvus, buvo kreiptasi į teismą, specialistė patikino, kad ne.

„Vakaro žinioms“ bandant išsiaiškinti, kodėl motina savo biologiniams vaikams staiga tapo didžiausia grėsme, daugiau kaip dvi savaites nei su Ingridos vyru, nei su vaikus priglaudusia teta taip ir nepavyko susisiekti. Ieškodami ryšio su giminaičiais, susisiekėme su abiem tetos dukromis, tačiau moterys papasakoti savo versiją atsisakė.

Dėl Ingridos šeimos atvejo „Vakaro žinios“ kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą, kad būtų atliktas tyrimas ir išaiškinta, ar tikrai tarnybos padarė viską, kad padėtų šeimai.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: šeštadienį šiaurės vakarų Prancūzijoje esančioje naftos milžinės „Total“ naftos perdirbimo gamykloje kilo gaisras, kuris greitai buvo suvaldytas, nukentėjusiųjų nėra, teigė vietos institucijos.
  • NETEKTIS: sulaukęs 86 metų amžiaus po trumpos ligos mirė amerikiečių aktorius Danny'is Aiello; jis žinomas už vaidmenis filmuose „Pamišę“, „Krikštatėvis II“ ir „Elkis teisingai“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
VZ LOGO 4

Dienos klausimas

Ar esate prietaringas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar prekybos centrai turėtų dirbti per Kalėdas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

+2 +3 C

 

+3 +4 C

+1 +2 C

+2 +3 C

 

+3 +4 C

2-7 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1174 PLN - 4.2726
RUB - 69.9930 CHF - 1.0982
GBP - 0.8351 NOK - 10.0630