Tai tarnystė kitų interesamsnuotraukos (134)

2021 liepos 28 21:50:06 Perskaitė 3223

Pirmadienio vakarą Rūdninkuose įvykę susirėmimai tarp vietinių gyventojų ir pareigūnų ne vienam priminė dar neseniai Lietuvos valdžios kritikuotus sulaikymus Baltarusijoje. Regis, šiandien skiname tuo metu aštrių mūsų politikų pasisakymų vaisius.


- Dar neseniai klausėme, kaip mūsų politikai aršiai kalba apie žmogaus teises, matydami, kaip Baltarusijoje sulaikomi žmonės, kurie taip pat rinkosi į neteisėtus mitingus. Kuo ši situacija yra kitokia, nei pirmadienį vakare įvyko Rūdninkuose? - „Vakaro žinios" paklausė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininko Vytauto BUDNIKO.

- Konstitucija įpareigoja Vyriausybę ginti teritorinį valstybės vientisumą ir saugoti valstybės Nepriklausomybę. Mes susiduriame su nelegaliais migrantais, kurie yra valstybės sienos pažeidėjai. Pagal Konstituciją valstybės institucijos turi saugoti sieną, bet nesaugo, todėl pas mus patenka nelegalūs migrantai. Negana to, jie priimami, apgyvendinami ir tuo pat metu baudžiami žmonės, nepatenkinti, kad valstybės institucijos neveikia taip, kaip jas įpareigoja Konstitucija. Teisinė situacija yra tokia - užuot gynusi savo piliečius, kurie ją išrinko, ir jų teises, valdžia eina prieš pačius piliečius.

Juk Vyriausybė jau paskelbė, kad prieš Lietuvą vykdomas hibridinis karas. Jo metu per sieną yra gabenami migrantai, kurie dirbtinai siunčiami į mūsų valstybę. Tuomet tie migrantai yra hibridinio karo dalyviai. Juk jie žino, kad bus gabenami, kur pateks, ir tame dalyvauja patys. Baudžiamasis kodeksas sienos pažeidėjui nustato tam tikras sankcijas. Tiesa, yra išlyga - jeigu sienos pažeidėjas kerta valstybės sieną su tikslu patekti į kitą valstybę, jis atleidžiamas nuo atsakomybės. Bet tai gali nustatyti tik teismas. O mes ir be teismo juos priimame ir nelaikome sienos pažeidėjais. Kam tada tos mūsų sienos reikalingos?

- Vidaus reikalų ministrė Dieveniškių gyventojus apkaltino veikimu prieš valstybę, o Rūdninkuose poligoną užblokavusiuosius - antivalstybine veikla. Kokią žinutę tokie veiksmai siunčia vietiniams gyventojams?

- To niekaip kitaip, kaip valstybės interesų išdavyste, pavadinti negalima. Nieko nedarydama mūsų valdžia kapituliuoja hibridiniame kare. Ji pasiduoda. Dar daugiau - gali būti, kad ji kolaboruoja su agresorėmis valstybėmis, kurios karą organizuoja. Jeigu migrantai siunčiami pas mus, o mūsų valdžia juos priima, apgyvendina, sako, kad gali priimti dar ir daugiau, o mūsų piliečiai purškiami dujomis, vadinasi, valdžia bendradarbiauja su agresorėmis.

Mūsų visuomenė turi suprasti, kad šiandien mūsų valdžia valstybės interesus palaidojo. Ji tarnauja Briuselio diktuojamoms komandoms ir pamiršo konstitucinius įsipareigojimus. Tai yra tarnavimas kitų valstybių interesams.

Jeigu valdžia kaltina gyventojus organizuotu veikimu, lygiai taip pat aš turiu teisę manyti, kad mūsų valdžia organizuotai pritaria ir remia svetimšalių invaziją į Lietuvą.

- Ar mes tikrai tokie bejėgiai apginti savo sieną, negalime apsukti nelegalų ir grąžinti į Baltarusiją? Panašu, kad pusantro kilometro spygliuotos vielos situacijos neišspręs...

- Valstybė turi daug priemonių, bet geriausiai migrantus atgrasytų, jeigu jie sužinotų, kad čia nėra laukiami. Nereikia jokių ginklų ar tvorų, reikia keisti požiūrį ir leksiką. Pirmiausia reikia paskleisti žinią, kad mūsų šalyje tokie nelegalai bus laikomi nusikaltėliais ir bus teisiami dėl neteisėto valstybės sienos kirtimo. Srautas tuojau pat sumažėtų, nes niekas nenori būti laikomas nusikaltėliu. O dabar jie jaučiasi kaip laukiami svečiai.

Nereikia dangstytis žmogaus teisėmis, kai valstybė nevykdo jai priskirtų konstitucinių pareigų. Tuomet tai tėra demagogija. Atrodo, kad galime ginti viso pasaulio teises, išskyrus savų piliečių teises.

Panašu, kad tikslas ir yra žmonių supriešinimas, įtampos sukėlimas ir mūsų piliečiams nepatogių sąlygų sudarymas. Turime aiškiai įvardyti, kad mums priešiškos valstybės šiandien pasiekia savo tikslus, padedamos mūsų valdžios. Argi tikrai valdžia, kuri atstovauja savo piliečiams, elgtųsi taip, kad žmonės savo namuose jaustųsi nesaugūs, bijotų dėl savo vaikų, būtų malšinami dujomis, dėl to, kad gina savo šeimą...

- Gal tai tik valdžios neapgalvotos klaidos?

- Jeigu tai klaidos, jos turi būti taisomos. Pamatysime, ar taip bus. Mūsų žiniomis, migrantai gauna nurodymus. Jie turi kelti neramumus ir reikalauti geresnių sąlygų. Kitų valstybių praktika rodė, kad viskas vyksta etapais: patekimas į valstybę, nepasitenkinimo kėlimas, riaušės.

Labai svarbus vaidmuo dabar tenka visuomenei. Dabar ne laikas ramiai degintis paplūdimiuose. Turi pasirodyti solidarumas ir atsirasti supratimas, kad Dieveniškės ar Rūdninkai - tai kiekvieno mūsų skaudulys. Tik taip galime sustabdyti šį procesą.

Kviečia į talką

Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas prie Rūdninkų poligono susiklosčiusią situaciją, teigė, kad tai įvyko dėl nepakankamo valdžios ir vietos gyventojų dialogo.

„Tai yra prastos dialogo pradžios padarinys. Kai dialogas pačioje pradžioje neįvyko, jis sukelia natūralią priešpriešą. Su ja kovojama štai tokiais būdais, kurie nėra sveikintini, ir pagal galimybes jų reikėtų išvengti. Aš tikiu, kad pasimokę iš šitų klaidų ateityje mes galime elgtis išmintingiau", - antradienį kalbėjo G.Nausėda.

Visgi šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad ir patys gyventojai turėtų suprasti, jog valstybės situacija yra sudėtinga. Be to, prisidėti prie sienos apsaugos gali kiekvienas.

„Yra dar ir sienos kontrolės klausimas. Galbūt tai bus tinkama proga kreiptis ir į pilietiškai nusiteikusius verslininkus. Galbūt mes galime padaryti tai, ką XVI amžiaus pradžioje padarė Vilniaus miestiečiai. Būtent jų pastangomis buvo pastatyta Vilniaus gynybinė siena, kuri stovėjo iki XVIII amžiaus pabaigos. Šiandien sutelkę pilietišką iniciatyvą mes galėtumėme atskirų statybinių, kelininkų organizacijų pastangomis pasidalinę tam tikrus ruožus ateiti valstybei į talką", - kvietė G.Nausėda.

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net