Sunku būti signataro dukranuotraukos (46)

2020 spalio mėn. 25 d. 08:00:31 Perskaitė 10351

Vaiva Simanavičienė teisėsaugos dėka nei iš šio, nei iš to pakliuvo į įvykių sūkurį - jos, jos sesers ir mamos asmeninės intymios nuotraukos kažkodėl figūruoja baudžiamojoje byloje dėl buhalterinės apskaitos tvarkymo. Nefigūruotų, jei jos tėtis nebūtų Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila. Moteris neslepia: faktas, kad ji yra signataro dukra, pastaruosius du dešimtmečius, kai Z.Vaišvila tampomas teisėsaugos, tikrai nepalengvina gyvenimo.


„Vakaro žinios" jau skelbė, kad Z.Vaišvilai iškelta baudžiamoji byla dėl aplaidžiai tvarkytos UAB „FF Lizingas" buhalterinės apskaitos, nors jis pats įsitikinęs, kad yra kaltinamas visiškai be pagrindo. Teisėsauga jį tampo jau nuo 2002-ųjų, dabartinėje byloje yra dokumentų ir iš to laikotarpio, su byla visiškai nesusijusių. Signataras iš tyrimą vykdančios tyrėjos Janinos Grinevič gavo dalį padarytų ikiteisminio tyrimo medžiagos elektroninių dokumentų kopijų. Jų yra net 274 415 failų.

„Jie susiję su kitais fiziniais asmenimis, kitomis įmonėmis, visuomeninėmis organizacijomis, mano visuomenine ir politine veikla, mano ir mano šeimos narių privačiu gyvenimu, visi jie surinkti ir panaudoti neteisėtai ir be šių asmenų sutikimų", - sako signataras.

Tačiau jį labiausiai šokiravo tai, kas galėjo būti neteisėtai kriminalinės žvalgybos ar kitais būdais gauta informacija iš jo ir jo šeimos narių, artimų žmonių, pažįstamų, draugų.

„Tai - mano, mano žmonos Reginos Vaišvilienės, dukrų Vaivos ir Jūratės (taip pat ir nuogų kūnų pajūryje), jų draugų bei draugių nuotraukos, dukros Jūratės dienoraštis, mano ir žmonos Reginos mamų, artimųjų, mano sesers Editos šeimos nuotraukos, draugų iš Čekijos ir Vokietijos nuotraukos", - vardino Z.Vaišvila.

Signataras dėl teisėsaugos institucijų piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir savavaldžiavimo spalio pradžioje kreipėsi į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą, prašymas persiųstas Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojui Antanui Rauličkiui, kuris atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, paaiškinęs, kad ši baudžiamoji byla yra teisme ir kad teismas išsiaiškins.

„Tačiau juk ta byla - apie buhalterinę apskaitą, ji su kišimusi į privatų gyvenimą visiškai nesusijusi", - stebėjosi Z.Vaišvila.

Z.Vaišvilos dukra V.Simanavičienė „Vakaro žinioms" sakė, kad situacija - labai nemaloni.

„Ironiškai žiūrint, tai džiaugiuosi, kad teisėsauga „atrado" tas nuotraukas, nes aš jų seniai ieškojau ir neradau. O rimtai kalbant, tai nemalonu, kai kažkas svetimas turi tavo intymias nuotraukas. Be to, dabar ir nesaugumo jausmas yra - namie negali naršyti internete, nes neaišku, kiek stebimi kompiuteriai. Neatmetu galimybės, kad ir mano darbinį kompiuterį seka, nes stebimi visi aplinkiniai žmonės, susiję su tėčiu. Kokia tų nuotraukų atsiradimo istorija? Tai - laisvalaikio nuotraukos, skirtos tik asmeniniam naudojimui. Esu studijavusi dizainą Dailės akademijoje, fotografija buvo mano hobis. Šios nuotraukos buvo mano asmeniniai estetiniai bandymai", - kalbėjo V.Simanavičienė.

Moteris neslepia, kad sunku būti signataro Z.Vaišvilos dukra.

„Sunku nuo pat vaikystės. Kai iš pradžių tėtį visi labai gyrė, aukštino, mes su seserimi šeimoje buvome auklėjamos „nepasikelti", per daug tuo nesididžiuoti, o tai irgi buvo tam tikras atsisiejimas nuo visuomenės, nuo jos reakcijos. O paskui prasidėjo jau bene 20 metų trunkantis puolimas. Ir vėl - nemalonu ne tik tėčiui, bet ir visai šeimai. Visa šeima stengiamės kiek įmanoma palaikyti tėtį, tačiau sunku, kai 20 metų jis praktiškai vienas (tiesa, kartais padedant geriems žmonėms) kovoja su įvairiomis neteisybėmis. Tai kelia daug įtampos, mūsų privatus gyvenimas yra kvestionuotina sąvoka. Jau ir atmetu mintį, kad galima tikėtis privataus gyvenimo. Jei teisinė sistema neveikia, sarkastiškai pasakysiu, kad situacija verčia būti gerais krikščionimis ir tikėtis, jog bent Dievas išgirs", - sakė Z.Vaišvilos dukra.

Advokatas, teisės mokslų daktaras Ryšardas Burda atkreipė dėmesį, kad Z.Vaišvilai pareikšti įtarimai lengvu nusikaltimu (aplaidžiu buhalterinės apskaitos tvarkymu), o tokiu atveju kriminalinės žvalgybos priemonės negali būti naudojamos. Su kompiuterio turiniu prokuroras turėjo teisę susipažinti, tačiau ne slapta, o atlikus jo poėmį. Teisėsauga privalo nurodyti, kokiu pagrindu rinko asmeninio pobūdžio informaciją, tačiau to nedaro, todėl bylos duomenys rinkti neteisėtai, o iš neteisės negali gimti teisė.

„O dabar tu net negali suprasti, iš kur byloje atsirado asmeninio pobūdžio byla", - stebėjosi advokatas, anot kurio, dėl tokio, švelniai tariant, nesusipratimo tyrėjų atžvilgiu privalo būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Be to, teisininko teigimu, su byla nesusijusi asmeninė informacija privalo būti sunaikinta.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net