respublika.lt

Sovietmečiu suniokotas upes dar galima atgaivinti

(41)
Publikuota: 2022 liepos 01 17:26:00, Rūta JANKAUSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Išgriovus užtvankas, atsiveria keliai žuvų migracijai. Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvos gamtoje iki šiol ryškūs sovietmečiu intensyviai vykdytos melioracijos padariniai. Dėl didesnių dirbamos žemės plotų buvo ištiesinta daugybė upių ir upelių. O upes dirbtinai suvaržius užtvankomis, padaryta dar didesnė žala natūraliai aplinkai. Užtvankos ir slenksčiai tapo neįveikiamos kliūtys žuvims ir kitiems vandens gyvūnams. Dėl to suprastėjo upių ekologinė būklė, sunyko rūšių įvairovė.

 

Lietuvos upėms dar galima padėti. Neseniai vienuolikoje Lietuvos upių neseniai baigti darbai, kurių metu buvo pritaikytos švelniosios renatūralizacijos priemonės. Apie tai kalbamės su Gamtos paveldo fondo projektų vadovu Argaudu Stoškumi.

- Kokios švelniosios renatūralizacijos priemonės neseniai buvo pritaikytos sovietmečiu ištiesintose Nevėžio, Upytės, Alantos, Aptekos, Įstro, Juodos, Juostino, Juostos, Marnakos, Molainos ir Pyvesos upėse?

- Rengdami projektą kėlėme tikslą pašalinti kliūtis, kurios trukdo vandens organizmams migruoti į aukštupį. Vienos iš šių kliūčių yra sukurtos žmogaus, kitos - gamtos, pavyzdžiui, bebrų užtvankos. Šalintos ir tos, ir tos. Šiuos pirminius, momentinius darbus buvo būtina atlikti, kad numatytose upių atkarpose pagreitėtų srovė ir tolesnės priemonės įgytų prasmę. Tad išardyta 13 bebrų užtvankų, praardytos 22 žmonių sukurtos kliūtys - gelžbetoniniai, akmeniniai slenksčiai ar akmenų metiniai patiltėse.

Tolesnės pritaikytos priemonės - įrengtos akmenų bunos (akmenų pylimai dalyje upės vagos) ar sudėti pavieniai akmenys vandens srovei nukreipti bei pastiprinti. Šiame projekte buvo naudojama tik ilgaamžė, gamtinė medžiaga - įvairaus skersmens rieduliai.

- Kokių pokyčių upėse sukuria akmenų dėlionės, metiniai ir bunos?

- Atsižvelgiant į upių parametrus, vagos plotį, gruntą ir srovės greitį, pagal tikslias koordinates iš viso įrengtos 306 akmenų bunos, sudėta 16 ruožų akmenų. Projekte buvo tiksliai nurodyta, kuriose vagos vietose, kokiais atstumais ir kokio dydžio rieduliai turi būti išdėstyti konkrečiame upės ruože. Bunos ir akmenys privertė vandens srautą vingiuoti. Taigi, taip buvo pakeistas tėkmės greitis, srovių cirkuliacija, paskatintas spartesnis vagos morfologijos atsikūrimas, tai prisideda prie didesnės mikrobuveinių įvairovės formavimosi, būdingos natūralioms upėms. Visi sprendimai buvo pagrįsti moksliniais tyrimais ir skaičiavimais.

Suprantama, visiškai atkurti per melioraciją ištiesintų upių vagų švelniosios renatūralizacijos priemonėmis neįmanoma, tačiau moksliškai pagrįstos priemonės padeda upių ruožuose pagerinti ekologines sąlygas ir surasti tam tikrą kompromisą tarp ekologinių ir ūkinių visuomenės interesų. Bendras upių ruožų, kuriuose per šį projektą buvo pritaikytos švelniosios renatūralizacijos priemonės, ilgis siekė 103 kilometrus.

- Ar žuvys pajus pokyčius?

- Manome, kad dėl atliktų darbų ilgainiui pagerės upių savaiminis apsivalymas nuo teršalų, vandens įsisotinimas deguonimi, susidarys palankesnės sąlygos upių buveinėse gyvenančių vandens organizmų ir žuvų migracijai, rūšių įvairovės gausėjimui.

Tiek bebrų užtvankos, kurias reikia šalinti periodiškai prižiūrint upes, tiek žmogaus sukurti gelžbetoniniai slenksčiai ir užtvankos dažnai žuvims yra tiesiog neįveikiamos kliūtys.

Slenksčiai nėra visiškai sunaikinami - tik praardomi, pertvarkomi. Paprastai išpjaunama slenksčio dalis, kuri trukdo žuvų ir hidrobiontų judėjimui į aukštupį. Išpjauta slenksčio dalis, luitas yra paguldomas žemiau slenksčio tarsi savotiškas laiptas, o ant jo sukraunami akmenys. Taigi, suformuojamas nuolydis, kurį žuvims ir vandens organizmams įveikti lengviau.

O kalbant apie akmenų dėliones, šios priemonės numatomos ten, kur upės yra seklios. Specialiai parenkami ir tinkamai sudėti stambūs akmenys mažesnėse upėse atlieka panašią funkciją, kaip bunos didesnėse upėse. Išdėlioti rieduliai sukuria nedideles patvankas, padeda formuotis duburiams, kuriuose per sausras gali išgyventi vandens gyvūnija ir augalija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (41)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s