respublika.lt

Šildymo sąskaitos Lietuvoje: vilniečiai šiurpsta, kituose rajonuose situacija įvairi

Kaimyninių valstybių Vyriausybės imasi priemonių. Ko laukia Lietuva?

(227)
Publikuota: 2022 sausio 19 08:30:26, Marius Jonaitis
×
nuotr. 1 nuotr.
Šildymas. Asociatyvi pixabay nuotr.

Dauguma Lietuvos gyventojų, o ypač Vilniaus miestelėnai, pašiurpo gavę šildymo sąskaitą už gruodžio mėnesį. Šiluma pradėjo nebeteikti džiaugsmo, nes kai kuriems mokestis pakilo net du kartus (priklausomai nuo namo būklės)! Tačiau ateitis nežada nieko gero, šiluma ir toliau brangs.

 

Paskaičiuota, kad 2022 metų pradžioje gamtinių dujų kainos buitiniams vartotojams vidutiniškai augs 29,8%. Mėnesio sąskaita už dujas gyventojams, kurie naudojasi dujinėmis viryklėmis, kils 78 centais. Dujas namų šildymui naudojantiems namų ūkiams vidutinės mėnesio išlaidos augs daugiau nei 14 eurų. Todėl vasarį (už 2022 metų sausį) gausite dar didesnes šildymo sąskaitas.

Beje, reikia pabrėžti, kad vidutiniškai ir yra vidutiniškai. Atskiruose regionuose sąskaitų augimas bus ženklesnis, kitur - nuosaikesnis. O taip pat verta žinoti, jog panašus brangimas numatomas artimiausius penkerius metus, tad kiekvienas šildymo sezonas mums pateiks vis daugiau „mielų" siurprizų,

Respublika.lt pasiteiravo, kokių sąskaitų (už 2021 metų gruodį) sulaukė žmonės, kurie gyvena įvairiuose Lietuvos regionuose.

Mindaugas iš Kauno. Būstas senos statybos - 44 kvadratai. Lapkritį mokėjo 30, o gruodį - 48 eur.

Audronė iš Alytaus. Būstas senos statybos - 42 kvadratai. Už gruodį mokėjo 40 eur.

Džeraldas iš Kauno. Namas senos statybos, „Chruščiovkė". Lapkritį vien šildymas - 30,87 eur, gruodį - 76,82 eur.

Remigijus iš Panevėžio. Blokinis namas, nerenovuotas - 50 kvadratų. Mokėjo už gruodį 57 eur.

Loreta iš Kauno. 59 kvadratų butas. Lapkritį mokėjo 33,25 eur, o gruodį - 57,16 eur.

Neringa iš Kauno. 51 kvadratas, renovuotas namas. Už gruodį mokėjo 43 eur.

Vienas savęs įvardinti nenorintis vilnietis atsiuntė 2021 metų sausio ir 2022 metų sausio mėnesio šildymo kainas palyginimus. Prieš metus mokėjo 62,06 eur, o šiemet - 162,89 eur.

Rima iš Vilniaus. Butas, namas nerenovuotas, 42 kvadratai. Šildymo sąskaitos: spalis - 33, lapkritis - 54, o už gruodį - 102 eur.

Genutė iš Vilniaus. Butas 67 kvadratų, namas nerenovuotas. Metinės kainos palyginimui: 2020 metų spalis - 39 eur, 2021 metų spalis - 78 eur. 2020 metų lapkritis - 60 eur, 2021 metų lapkritis - 122 eur. 2020 metų gruodis - 82 eur, o 2021 metų gruodis - 200 eur.

Onutė iš Vilniaus. 50 kvadratų butas. Už lapkritį mokėjo 77 eur, už gruodį - 133,50 eur.

Vadim iš Vilniaus. Butas 48 kvadratų, namas nerenovuotas. Šildymo kaina pakilo nuo 55 iki 119 eur.

Daina iš Vilniaus. Lygino du butus. Senos statybos, 27 kvadratai, už lapkritį - 28 eur, gruodį - 42 eur. Antras butas yra naujos statybos, 80 kvadratų. Lapkritį 37 eur, gruodį 94 eur (iš jų vien bendrom reikmėm 48 eur, nors laiptinė nešildoma).

Audronė iš Naujosios Akmenės. Trys kambariai, 60 kvadratų. Už lapkritį 63 eur, gruodį - 118 eur.

Hana iš Kauno. Nuosavas namas, 160 kvadratų. Anksčiau mokėjo 180-200, o už gruodį sulaukė 320 eur sąskaitos.

Šarūnas iš Vilniaus. Butas naujos statybos name (2004 metai), iki tol mokama suma neviršydavo 55 eur, o už gruodį sumokėjo 79,15 eur.

Kaip matome - kainos labai įvairios. Priklauso nuo regiono bei nuo namo būklės. Verta paminėti, jog Lietuvoje yra kiek daugiau negu 38 000 daugiabučių ir tik apie 10% jų yra atnaujinti. Tačiau renovacija nėra panacėja, kainos ir ten kils, o dalis sutaupytų pinigų išeis mokant už patį namo atnaujinimą.

Verta vėl priminti, jog čia dar turime sumažintą kainų augimą. Šių metų spalį energetikos ministerija ir Seimas įstatymus sureguliavo taip, jog brangimas tolygiai pasiskirstytų per artimiausius penkerius metus. Kitu atveju - mes Lietuvoje jau turėtume įdomias gyventojų nuotaikas. Politikų nušvilpimas per Sausio 13 dienos minėjimą net nebūtų svarstytas kaip pernelyg nuosaiki priemonė.

Tad, nors ir buvo įvestas tam tikras kainų augimo apribojimas, tačiau jis vis tiek buvo žymus. O taip pat - nuolatinis artimiausių penkerių metų palydovas. Lyg koks ištikimas šunytis žvelgs į jūsų akis ir lekuos.

Neabejotina tai, kad valdžios žmonės teisinsis, kad situacija globali, todėl nieko negali padaryti. Na, tai nėra tiesa. Pažiūrėkime į Prancūziją ir kaip ji elgiasi.

Dar spalio mėnesį Prancūzijos ministras pirmininkas Žanas Kasteksas teigė, kad: „Mes įvedame tarifų stabdį". Tai yra, įšaldė dujų kainų augimą nuo spalio iki balandžio, kadangi šildymo sąskaitos vietiniams būtų pabrangusios 30%. Vyriausybė teigė, kad taip saugo prancūzų perkamąją galią. O taip pat tikino, jog elektros kaina neaugs daugiau nei 4 procentus.

Negana to, Prancūzijos vyriausybė paskelbė vienkartinę 100 eurų išmoką, vadinamąjį energetinį čekį, kurį gruodžio mėnesį gavo 6 milijonai mažas pajamas gaunančių namų ūkių visoje šalyje.

Net ir mūsų kaimyninė Lenkija mažina akcizus ir pridėtinės vertės mokestį maistui (kuris ir taip buvo mažesnis negu Lietuvoje), kad jų gyventojai nenukentėtų.

O Lietuvoje? Tokių planų nėra. O kodėl turėtų būti, jeigu gyventojai nepareikalauja?

P.S. Prašome parašykite komentaruose, kokie Jūsų įspūdžiai sulaukus šildymo kainų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (227)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s